REKLAMA

Dodatek węglowy. Dla kogo, kiedy i ile? Jak wygląda wniosek?

2022-07-22 08:30, akt.2022-09-20 09:03
publikacja
2022-07-22 08:30
aktualizacja
2022-09-20 09:03

Horrendalne ceny węgla na składach są zaporowe dla wielu gospodarstw domowych. Koszty ogrzania domu wzrosły o 200 proc. względem ubiegłych lat. Dlatego rząd zaproponował kolejną formę dopłat do surowca - dodatek węglowy. Kto go dostanie, ile wyniesie, co z wnioskami i kiedy pieniądze trafią na konto? Przyglądamy się ustawie.

Dodatek węglowy. Dla kogo, kiedy i ile? Jak wygląda wniosek?
Dodatek węglowy. Dla kogo, kiedy i ile? Jak wygląda wniosek?
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Dodatek węglowy. Kto dostanie?

Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla11 sierpnia ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Fakt ogrzewania domu węglem musi być potwierdzony odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, a zgodnie z przepisami czas na wpis minął 30 czerwca, spóźnialskim może grozić nawet 5000 zł kary.

Dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa lub
 • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Ile wyniesie dodatek węglowy?

Plan jest prosty, każde gospodarstwo domowe ogrzewane węglem ma dostać 3000 zł dodatku węglowego, by zrekompensować rekordowo drogi surowiec.

Kto pierwszy, ten lepszy. Z wnioskiem trzeba się będzie śpieszyć, ponieważ jeśli zapotrzebowanie na dodatek osłonowy okaże się zbyt duże, jego wysokość zostanie zmniejszona.

Według ustawy, gdy wykorzystanie środków zaplanowanych na dodatek osiągnie poziom 95 proc., wysokość nowo przyznawanych dopłat będzie proporcjonalnie obniżona. Tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków, czyli 11,5 mld złotych.

Dodatek węglowy – gdzie i do kiedy wniosek?

Dodatek węglowy zgodnie z założeniami ustawy ma być wypłacany na podstawie wniosków składanych do organów gmin do 30 listopada 2022 r.

Oficjalny, aktualnie obowiązujący wzór wniosku o dodatek węglowy został umieszczony bezpośrednio w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego (Dz.U. 2022 poz. 1712). Wniosek można pobrać tutaj. Taki wniosek trzeba będzie złożyć w gminie, a wysokość dodatku to 3 tys. zł. Po nowelizacji przepisów, gmina będzie miała aż 60 dni na jego wypłatę.

Zgodnie z ustawą o dodatku węglowym, dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, przysluguje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Przepisy przewidują, że wniosek o wypłatę dodatku trzeba będzie złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Zgodnie z opublikowanym w środę projekcie rozporządzenia, który zawiera wzór wniosku o wypłatę świadczenia, trzeba w nim będzie podać:

 • imię,
 • nazwisko,
 • PESEL,
 • dane dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy
 • dane adresowe

Wraz z nowelizacją przepisów, która w życie weszła 20 września 2022 r., dodatek energetyczny (w tym dodatek węglowy) będzie wypłacany na jeden adres zamieszkania.

We wniosku trzeba będzie też podać numer rachunku bankowego, na który zostanie przelany dodatek, a także określić, czy gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, bądź wieloosobowe. W przypadku wieloosobowego gospodarstwa trzeba będzie podać liczbę domowników z uwzględnieniem wnioskodawcy, a także podać ich dane.

We wniosku trzeba będzie również zaznaczyć, jakie jest główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, czyli: kocioł na paliwo stałe; kominek; koza; ogrzewacz powietrza; trzon kuchenny; piecokuchnia; kuchnia węglowa; piec kaflowy na paliwo stałe.

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Chodzi m.in. o to, że gospodarstwo domowe nie korzysta lub nie korzystało z paliwa stałego zakupionego po cenie i od przedsiębiorcy, o którym mowa w przepisach ustawy z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych, w związku z sytuacją na rynku tych paliw. 

Dodatek węglowy - kiedy wypłata?

Jeśli chcemy otrzymać pieniądze na konto, wówczas należy podać numer konta bankowego. Dodatkowo trzeba będzie podać dane osób, z którymi mieszkamy. Trzeba też będzie wybrać główne źródło ogrzewania.

Wypłata dodatku węglowego ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Co ważne, przyznany zasiłek będzie zwolniony z podatku i wyłączony z egzekucji.

Dodatek węglowy nie dla wszystkich

Okazuje się, że niektóre gospodarstwa domowe pomimo faktu ogrzewania domu węglem nie dostaną dodatku węglowego. Chodzi o osoby, które zdążyły już kupić węgiel po cenie gwarantowanej, tj. 996,6 zł za tonę.

Co ciekawe, dodatek węglowy będzie można wydać dowolnie, o czym pisaliśmy wcześniej.

Będzie dodatek, nie będzie węgla

Sytuacja na składach węgla była dramatyczna już na początku czerwca. Temat pustych składów, list kolejkowych i widmo braku surowca na jesień poruszyliśmy w tym artykule. Powodem niedoborów surowca na rynku jest embargo nałożone na rosyjski węgiel w ramach unijnych sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. 

Według danych GUS w 2021 r. Polska zaimportowała z Rosji ponad 8 mln t surowca, który w znacznej części służył do ogrzewania domów. Premier zlecił zakup 4,5 mln t węgla na zagranicznych rynkach, ale jest to ledwo połowa importu z Rosji. Mateusz Morawiecki przyznał, że węgla może być jesienią za mało.

Sam zakup węgla i jego transport drogą morską będą wyzwaniem dla polskiej infrastruktury węglowej, nastawionej dotychczas w większości na transport kolejowy. Jednak, jak zapewnia wiceminister infrastruktury, Grzegorz Witkowski, "możliwości przeładunku węgla w polskich portach zostały na ten rok powiększone".

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

JM

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (40)

dodaj komentarz
wojtal87
Tutaj macie darmowy wzór: https://www.bazadokumentow.pl/wnioski/3773-wniosek-o-wyplate-dodatku-weglowego-wzor-.html
samsza
Ludzie dostają dodatek "na coś", a w słynnym sklepie internetowym PGG sprzedają węgiel po jakiś śmiesznych cenach, dlaczego ?
Przecież za ten dodatek powinno być ich stać kupić po "normalnej" cenie... po co te dwukrotne dopłaty??
vacarius
A gdzie kaloryfer???? Ludzie z kaloryferami pamiętajcie o tym przy głosowaniu.
slawko_29
Śmiem twierdzić że około 60% nowych domów ogrzewanych gazem ma dodatkowo kominek, który jest używany okazjonalnie , a dotacja i tak się należy......
jan888
Przeczytaj jeszcze raz od fragmentu: Dodatek miałby przysługiwać gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest...
lxc
To nie jest żadna dopłata do węgla, bo nie jest powiązana z jego zakupem i nie trzeba tego wykazywać. Po prostu rozdają pieniądze ( w ramach walki z inflacją zapewne.. ) tym, co akurat mają w domu określony sprzęt.
Dokąd ten świat zmierza..
prawdziwynierobot
kupują sobie głosy w najbliższych wyborach, za pieniądze wszystkich podatników - to powinno być rozliczone, politycy powinni być z tego porozliczani z tego całego rozdawnictwa, bo ja mieszkam w bloku i nie dostanę 3 tysi, ale za to się do tego dorzucę, a koszty wzrostu cen węgla jak najbardziej odczuję w postaci większego czynszu.
ballsofsteel
Idea jest taka, że skoro ktoś ogrzewa dom piecem węglowym, to będzie musiał kupić węgiel na zimę. Wydaje się, że do przeprowadzenia powyższego rozumowania nie potrzeba habilitacji z energetyki.
zoomek
Jak jednak będziesz ogrzewał ten dom w zimę to coś musisz kupić. Już coraz mniej ludzi ma piece węglowe w których można też palić drewnem (a szkda - błąd!). Ale i drewno opałowe nie jest za darmo chyba że ukradniesz ale to równie dobrze możesz ukraść węgiel.
stevejohnny odpowiada prawdziwynierobot
Cel jest taki, żeby emeryci mieli za co kupić węgiel, bo jeśli zabraknie im węgla, to zaczną dogrzewać farelkami i czeka nas blackout.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki