REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Jak odczytywać rachunek za prąd? Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy

Alan Bartman2021-11-24 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-11-24 06:00

Liczba pozycji znajdujących się na fakturze za prąd sprawia, że nie jest ona ani łatwa ani czytelna. Wymienione na niej są informacje o opłatach zmiennych oraz stałych. Wiedza o tym, co znajdziemy na rachunku, może pomóc w zaplanowaniu oszczędności.

Jak odczytywać rachunek za prąd? Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy
Jak odczytywać rachunek za prąd? Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy
fot. Svetla / / Shutterstock

W rzeczywistości nie jest tak, że płacimy za prąd tylko tyle, ile faktycznie go zużyjemy. Poza opłatą za zużycie energii na rachunku znajduje się jeszcze 9 innych opłat, zmiennych i stałych, które musimy uiścić co miesiąc. Wpływ na wysokość faktury za prąd ma również to w jakiej grupie taryfowej się znajdujemy. Chcąc obniżyć wysokość naszych opłat, można pomyśleć o zmianie sprzedawcy.

Ważne informacje:

 • Faktury mogą się od siebie różnić – wszystko zależy od rodzaju podpisanej umowy. Umowa może być kompleksowa, zarówno na sprzedaż jak i dystrybucję lub mogą być dwie osobne.
 • Można wpłynąć na wysokość opłaty za prąd, wybierając odpowiednią taryfę.
 • Rachunek za prąd dzieli się na koszty zużycia (zmienne) oraz koszty dystrybucyjne (stałe).

Co znajduje się na fakturze za energię elektryczną?

Każdy sprzedawca oraz dystrybutor może mieć inny wygląd faktury za prąd, którą wysyła swoim klientom. Niemniej, na każdej znajdziemy te same informacje. Różnica może polegać na tym, czy sprzedawca prądu jest jednocześnie jego dystrybutorem. Jeżeli tak, to co miesiąc jest wystawiana jedna faktura kompleksowa. Jeżeli nie, to za prąd przychodzić będą dwa rachunki, z dwoma kwotami do zapłaty.

Na fakturze kompleksowej zawsze znajdziemy:

 • Dane sprzedawcy – czyli firmy, od której kupujemy prąd.
 • Dane nabywcy – czyli imię i nazwisko, kod pocztowy i adres osoby, na którą jest podpisana umowa. Adres korespondencyjny często jest taki sami, jak dane nabywcy.
 • Numer klienta – jest to indywidualny numer, który ułatwia weryfikację, podczas kontaktu z obsługą klienta
 • Numer faktury – każdy otrzymany rachunek za prąd ma swój osobny numer. Jest to przydatna informacja w przypadku kontaktu ze sprzedawcą w związku z próbą wyjaśnienia np. jakiegoś problemu z naliczeniem płatności.
 • Wartość do zapłaty oraz termin płatności – to jedne z ważniejszych informacji na rachunku. Kwotę do zapłaty należy przelać do dnia wskazanego jako termin, pamiętając przy tym aby nie zwlekać, ponieważ sprzedawca jako datę płatności wyznacza dzień, w którym przelew został zaksięgowany na jego koncie.
 • Numer rachunku odbiorcy – jest to pozycja wskazująca indywidualny numer rachunku bankowego do przelewu. Należy pamiętać, że jeżeli korzystamy z kilku liczników, to na każdy licznik z osobna przyjdzie rachunek za prąd oraz każdy rachunek będzie miał inny numer konta bankowego.

Opłaty sprzedażowe

Na fakturze za prąd wyszczególnione są różne opłaty. Te dzielą się na sprzedażowe i dystrybucyjne. Sprzedażowe, znane też jako opłaty zmienne, są podstawowymi kosztami, od których zależy wysokość rachunku za prąd. Wynikają bezpośrednio z umowy, jaką zawiera się ze sprzedawcą. Należy pamiętać, że wybierając odpowiedniego dostawcę, mamy wpływ na ich wysokość.

Do opłat zmiennych należą: koszt zużytej energii w danym okresie rozliczeniowym, który jest obliczany uwzględniając zużyte kilowatogodziny oraz stawkę jednostkową za każdą kilowatogodzinę, natomiast drugą opłatą jest opłata handlowa, która jest stała, lecz jej wysokość zależy od oferty poszczególnych sprzedawców. Niektóre firmy jej nie pobierają.

Opłaty dystrybucyjne

Znane też jako opłaty stałe. W przypadku umów kompleksowych podawane są jako drugie w kolejności. Jako klienci nie mamy na nie wpływu, ponieważ są one ustalane przez operatora systemu dystrybucyjnego, czyli firmę, która jest właścicielem sieci dostarczającej prąd w danym regionie. W przeciwieństwie do sprzedawcy prądu, dystrybutora nie możemy zmienić. Znajomość wysokości tych opłat jest o tyle ważna, że część z nich jest naliczana co miesiąc, niezależnie od ilości zużytego prądu, natomiast druga część zależy od zużycia.

Pośród opłat dystrybucyjnych wyróżniamy:

 • Opłata sieciowa stała – jeden z dwóch kosztów, który jest niezmienny. Jest to stała stawka pobierana przez dystrybutora za korzystanie z sieci elektroenergetycznej. Pokrywa ona utrzymanie urządzeń i posiadanie licznika.
 • Opłata sieciowa zmienna – jest to koszt wynikający z korzystania sieci elektroenergetycznej. Jej wysokość, to iloczyn stawki stałej i ilości zużytej energii (w kWh).
 • Opłata jakościowa – jest ona pobierana na modernizację, budowę oraz rozbudowę sieci energetycznej. Jej wartość zależna jest od ilości zużytej energii za dany okres rozliczeniowy.
 • Opłata abonamentowa – druga opłata, która co miesiąc wynosi tyle samo. To z niej dystrybutor pokrywa koszty związane z wystawieniem rachunku, odczytem i kontrolą licznika oraz innymi czynnościami administracyjnymi.
 • Opłata przejściowa – ustalana raz do roku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Środki z tej opłaty mają pokryć koszty, jakie ponosi wytwórca energii w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy. Dla klientów detalicznych obowiązują trzy stawki i są zależne od rocznego zużycia prądu.
 • Opłata OZE – przeznaczona jest na rozwój odnawialnych źródeł energii. Na jej wysokość wpływ mają dwa czynniki. Pierwszy jest kwota ustalana przez Prezesa URE. Drugim jest iloczyn stałej stawki oraz iloczyn pobranej energii.
 • Opłata kogeneracyjna – jej przeznaczeniem również jest rozwój ekologicznych technologii, a dokładnie kogeneracji, czyli technologii umożliwiającej jednocześnie wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.
 • Opłata mocowa – obowiązująca od początku 2021 r. Środki pobierane na jej poczet mają służyć zabezpieczeniu energetycznemu całego systemu oraz przeznaczane są na modernizację i utrzymanie funkcjonujących elektrowni oraz budowę nowych. Wysokość opłaty mocowej w gospodarstwie domowym zależy od rocznego zużycia energii.
 • Podatek VAT oraz akcyza – wszystkie opłaty podlegają również podatkowi VAT w wysokości 23 proc. Akcyza jest obowiązkowym podatkiem wliczanym w cenę prądu. W 2021 r. wynosi ona 5 zł za każdą metawatogodzinę (MWh).

Moc umowa i grupa taryfowa

Na fakturze za prąd znajdziemy również informacje o mocy umownej, nazywanej również mocą zamówioną, która wynika z umowy dystrybucyjnej. Najczęstszą mocą w przypadku gospodarstw domowych jest moc pomiędzy 3 a 10 kW.

Ostatnią już ważną informacją znajdującą się na rachunku za prąd jest grupa taryfowa. Zmiana taryfy może wpłynąć na wysokość kosztów za energię. Taryfy opierają się głównie o godziny w ciągu dnia, w jakich najwięcej korzystamy z prądu.

Taryfy energetyczne przypisane do gospodarstw domowych oznacza są literą G:

 • G11 – najpopularniejsza taryfa w Polsce. Stawka za prąd jest taka sama przez całą dobę.
 • G12 – taryfa dwustrefowa, w której niższe ceny za prąd przypadają na godziny nocne (od 22:00 do 06:00), natomiast wyższe w ciągu dnia.
 • G12w – taryfa weekendowa, która funkcjonuje na podobnych zasadach co dwustrefowa, natomiast niższe stawki przypadają na czas weekendu (od piątku do poniedziałku rano).

Jak możemy obniżyć rachunki za prąd?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad naszymi potrzebami i przyzwyczajeniami. Wpływ na wysokość rachunku mamy poprzez wybór taryfy. Na przykład dobrym rozwiązaniem dla osób, które pracują poza domem i czas w nim spędzają głównie w weekendy, jest wybranie grupy taryfowej G12w.

Odłączenie od prądu urządzeń, których nie używamy lub nie nastawianie do połowy pustej pralki, jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Takie małe, codzienne czynności kształtują nasze rachunki. Jeżeli jednak szukamy większych rozwiązań, można pomyśleć również nad wymianą swojego sprzętu elektronicznego na niskoenergetyczny, czyli na urządzenia klasy A.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Odpowiedzią na wysokie rachunki może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Podczas zmiany możemy otrzymać korzystniejsze ceny za zużycie energii lub niższą opłatę handlową. Przy zmianie sprzedawcy opłaty dystrybucyjne nie ulegną zmianie. Niektóre firmy oferują dla nowych klientów stałą opłatę przez kilka lat (tzw. gwarancja ceny) lub czasowe obniżki rachunków. Wszystko zależy od oferty i od naszych umiejętności negocjacji. Warto pamiętać, że na stronie URE możemy znaleźć kalkulator pozwalający porównać propozycje poszczególnych firm.

W celu znalezienia atrakcyjnej oferty można skorzystać z kalkulatora udostępnionego na stronie URE lub sprawdzić oferty na jednej z wielu porównywarek dostępnych w sieci. Część sprzedawców oferuje usługę, w której to sami zajmują się wszelkimi formalnościami, czyli wypowiedzeniem umowy, które zazwyczaj trwa 30 dni, i kontaktem z poprzednim dostarczycielem.

Nim zdecydujemy się zmienić sprzedawcę, warto wykonać wyliczenia, żeby wiedzieć co najbardziej może wpłynąć na nasze rachunki. Sama zmiana nie jest skomplikowanym procesem. Należy jednak pamiętać, że w świetle prawa sprzedawcę prądu możemy zmienić maksymalnie dwa razy do roku.

Należy pamiętać, że zmiana sprzedawcy nie wiąże się ze zmianą licznika. Przed złożeniem podpisu pod nową umową, warto też zwrócić uwagę czy w dokumencie wiążącym z aktualnym sprzedawcą nie ma zawartej informacji o kosztach za przedwczesne zerwanie umowy oraz czy nowy sprzedawca nie pobiera opłat za aktywację usługi.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
fakt2
Czytać fakturę za energię elektryczną każdy potrafi. Najważniejsze to co się składa na każdą z wymienionych wyżej pozycji faktury począwszy od elektrowni poprzez dystrybutorów i posiadaczy sieci, tj: jakie są poszczególne koszty, marże i podatki (VAT, akcyza) i jak to się ma do danych z 2020 roku (wzrost spadek każdej wartości). Czytać fakturę za energię elektryczną każdy potrafi. Najważniejsze to co się składa na każdą z wymienionych wyżej pozycji faktury począwszy od elektrowni poprzez dystrybutorów i posiadaczy sieci, tj: jakie są poszczególne koszty, marże i podatki (VAT, akcyza) i jak to się ma do danych z 2020 roku (wzrost spadek każdej wartości). W świetle narracji podobno zjednoczonej prawicy powiedzenie o tzw wpisywaniu się w narrację "Putina" nie przemawia do mnie. Pojęcie to mocno zdewaluowało się.
men24a
Prąd mamy tani za sprawą zjednoczonej prawicy i nie tylko. Myślicie że PiS to przygłupy ?mylicie się teraz nasza energetyka się rozwija i płacimy niższe rachunki.

"Wszystkie sprawy energetyki" zostały właśnie zawierzone Matce Bożej. Minister Krzysztof Tchórzewski liczy, że ten akt pozwoli polskiej energetyce się
Prąd mamy tani za sprawą zjednoczonej prawicy i nie tylko. Myślicie że PiS to przygłupy ?mylicie się teraz nasza energetyka się rozwija i płacimy niższe rachunki.

"Wszystkie sprawy energetyki" zostały właśnie zawierzone Matce Bożej. Minister Krzysztof Tchórzewski liczy, że ten akt pozwoli polskiej energetyce się "unowocześnić" oraz "lepiej rozwijać".
O zawierzeniu energetyki Matce Bożej poinformował sam resort w serwisie społecznościowym. - W 100-lecie Odzyskania Niepodległości uczestnicy pielgrzymki na Jasna Górę podczas uroczystej mszy złożyli Akt Zawierzenia Energetyków Polskich Matce Bożej Królowej Polski - czytamy na oficjalnym profilu Ministerstwa Energetyki na Twitteze
My, energetycy polscy przynosimy do sanktuarium narodu polskiego nasze troski, radości i nadzieje, przychodzimy pomni słów wypowiedzianych z krzyża: oto matka twoja - tak brzmiała treść aktu, który odczytał podczas pielgrzymki energetyków na Jasną Górę szef resortu Krzysztof Tchórzewski.
podatnik-
Jak trwoga to do Boga! funkcjonariuszu Tchórzewski nomen omen.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki