REKLAMA

Dodatek elektryczny. Dla kogo, kiedy i ile?

2022-09-27 08:00, akt.2022-12-01 08:48
publikacja
2022-09-27 08:00
aktualizacja
2022-12-01 08:48

Rząd zdecydował o wprowadzeniu dodatku elektrycznego dla tych osób, które ogrzewają swoje domy energią elektryczną. Wnioski można składać od 1 grudnia. Zmieniono także limity "taniego prądu" na przyszły rok. Ile wyniesie dodatek elektryczny? 

Dodatek elektryczny. Dla kogo, kiedy i ile?
Dodatek elektryczny. Dla kogo, kiedy i ile?
fot. Yevhen Prozhyrko / / Shutterstock

Przed drastycznym wzrostem cen prądu w przyszłym roku ostrzegali nie tylko analitycy, ale i sam prezes URE - Rafał Gawin. Rząd postanowił interweniować, wprowadzając limity taniego prądu dla gospodarstw domowych. Po posiedzeniu rząd zmieniły się nieco roczne limity. Obecnie zakłada się, że:

  • limit 2000 kWh będzie przysługiwał wszystkim gospodarstwom domowym,
  • jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się osoba z niepełnosprawnością - limit wyniesie 2600 kWh,
  • na limit 3000 kWh mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy.

Po przekroczeniu limitu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, gospodarstwa domowe za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Prezydent podpisał ustawę 27 października. Ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 

Dodatek elektryczny. Kto dostanie?

Ogrzewający domy energią elektryczną apelowali do rządu o wyższe limity taniego prądu. Tak się jednak nie stanie. 

Rząd zdecydował też, że dla gospodarstw domowych, które zużywają prąd do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438) - czytamy w wykazie prac rządu.

Ile wyniesie dodatek elektryczny?

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Szacuje się, że z rozwiązania może skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, co będzie kosztowało rząd ok. 1 mld zł.

Wniosek o dodatek elektryczny – gdzie i do kiedy?

Wzór jednolitego wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego dla gospodarstw domowych można pobrać stąd.

Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh.

Na wniosku znajdują się dane o wnioskodawcy i jego gospodarstwie domowym, łącznie z danymi osobowymi jego wszystkich członków, należy podać też numer konta bankowego i określić organ samorządu, do którego składany jest wniosek. Należy również wskazać, czy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy jest pompa ciepła czy też ogrzewanie elektryczne zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Ponadto należy poświadczyć, że gospodarstwo nie korzysta z dodatku węglowego, ani innych dodatków przewidzianych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, oraz że gospodarstwo nie posiada mikroinstalacji OZE w rozumieniu ustawy o OZE, której produkcja jest rozliczana zgodnie z tą ustawą.

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można, zgodnie z ustawą, składać w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony do 31 marca 2023 r.

Co jeszcze zmieni ustawa?

W wykazie prac rządu dodano, że "zaprojektowano mechanizm zachęcający do efektywnego zużycia energii, przy założeniu zużycia przez odbiorcę w roku 2023 maksymalnie 90 proc. wolumenu z roku 2022".

Ustawa przewiduje ponadto nałożenie na kierowników jednostek finansów publicznych obowiązku w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w IV kwartale 2022 r. oraz w 2023 r. w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej odpowiednio w latach 2018-2019 oraz w roku 2022.

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

JM

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (26)

dodaj komentarz
emulgator
Suweren czeka na dodatek do tych co mają niskie IQ. Przecież to niesprawiedliwe że takie osobniki mają gorzej od zaradnych. Wszyscy mamy takie same żołądki :-)))))
zoomek
I jeszcze seks z supermodelkami za darmo. Pora na edykt że mają dawać wszystkim chętnym.
Nie wykluczajmy pryszczatych i zakompleksionych.
peluquero
Dodatek za dodatkiem, dopłata za dopłatą, rekompensata, tarcza, zapomoga - jak zwał tak zwał...a kasa na nie z nieba spada :) Gdyby ludzie wiedzieli w jaki sposób na te dodatki są organizowane pieniądze, jak mol inflacyjny przeżera im kieszenie, to kupiliby sobie śpiwór termiczny i zamknęli w lodówce i kazali wypchać z tym wszystkim.Dodatek za dodatkiem, dopłata za dopłatą, rekompensata, tarcza, zapomoga - jak zwał tak zwał...a kasa na nie z nieba spada :) Gdyby ludzie wiedzieli w jaki sposób na te dodatki są organizowane pieniądze, jak mol inflacyjny przeżera im kieszenie, to kupiliby sobie śpiwór termiczny i zamknęli w lodówce i kazali wypchać z tym wszystkim...

argentina argentina
es nuestra destina
tomkooo
jednym damy drugim zabierzemy, a potem na odwrot... a kasa przy korycie leci szerokim strumieniem :)
ministerprawdy
UE mówiła o obniżeniu zużycia energii o 10%. Premier zarzekał się że tego nie zrobi a teraz wprowadzają system który spowoduje że ludzi nie będzie stać na prąd i osiągną kolejny kamień milowy! BRAWO RZĄD!
eunuchy_z_ue
w zimę będzie przewrót bo żadna firma nie wytrzyma prądu po 2.60 kWh. Polskie filmy padną ku uciesze UE
tomkooo
chyba pisu :) od 8 lat nic nie zrobili tylko kradzieza, lamaniem konstytucji i przejmowaniem sadow, zeby nie isc do pierdla sie zajmowali :)
eunuchy_z_ue
wystąpić z polityki klimatycznej UE, znieść limity co2 wprowadzone przez tęczowych, nie sprzedawać polskiej energii na giełdzie tylko bezpośrednio w Polsce i znowu prąd będzie po 0,46 kwh.
tomkooo
to ci unia wprowadzi cla na "slad weglowy" i kryzys mamy gotowy.
czy ty na prawde nie rozumiesz, ze nie tak sie prowadzi polityke :)
obrazanie sie nic nie daje, trzeba miec argumenty, a nie partaczy co nic nie moga :)
bankierbank
Aktualne porównanie cen prądu i opłat dystrybucyjnych na https:/www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/prad-elektryczny

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki