REKLAMA

Te urządzenia "pożerają" najwięcej prądu

2022-02-15 11:50, akt.2022-12-19 08:05
publikacja
2022-02-15 11:50
aktualizacja
2022-12-19 08:05

Ceny prądu biją rekordy, dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje nas korzystanie z urządzeń domowych zasilanych energią elektryczną. PGNiG przygotował szacunkowe zestawienie energochłonności najpopularniejszych urządzeń RTV i AGD, które niemal każdy z nas posiada w domu.

Te urządzenia "pożerają" najwięcej prądu
Te urządzenia "pożerają" najwięcej prądu
fot. Bacho / / Shutterstock

Dla niektórych informacja o tym, jakie urządzenie "pożera" najwięcej prądu, może być sporym  zaskoczeniem, ale nie każdy będzie mógł z niego szybko zrezygnować. 

Już podczas zakupu danego urządzenia warto zwrócić uwagę na jego zapotrzebowanie na energię elektryczną, ponieważ w dłuższej perspektywie różnice mogą okazać się kosztowne. Niekiedy warto zapłacić więcej za sprzęt lepszej klasy energetycznej, co przełoży się na niższe rachunki w przyszłości. Pamiętajmy także o wyłączaniu nieużywanych urządzeń "z gniazdka", ponieważ nawet w stanie "stand-by" pobierają one pewną ilość prądu.

Liderami w zużyciu prądu są:

  • płyta indukcyjna, która rocznie zużywa 748,25 kWh prądu,
  • piekarnik elektryczny, roczne zużycie prądu szacuje się na 496,4 kWh,
  • lodówka - roczne zużycie prądu: 270 kWh, choć trudno wyobrazić sobie bez niej życie,
  • czajnik elektryczny, małe i niepozorne urządzenie potrafi w ciągu roku zużyć 240 kWh prądu,
  • zmywarka, której roczne zapotrzebowanie na prąd oszacowano na 237 kWh.

Powyższe obliczenia warto też przeprowadzić samodzielnie, biorąc pod uwagę, że każdy z nas używa sprzętów z różną częstotliwością. Takie obliczenia mogą być dokładniejsze, ponieważ będą dopasowane do konkretnego gospodarstwa domowego. 

Jak zabrać się do obliczeń?

W celu zbadania poboru mocy i kosztu działania konkretnego urządzenia potrzebujemy mocy każdego z nich (w watach - W). Informację tę można znaleźć albo na tabliczce znamionowej albo w instrukcji obsługi. Drugim niezbędnym elementem do wyliczeń jest czas używania urządzenia.

Jak odczytywać rachunek za prąd?

Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy

Następnie zapoznajemy się z ceną energii elektrycznej za 1kWh, która znajduje się na fakturze. W celu dokładniejszych wyliczeń warto zwrócić uwagę, czy obowiązuje nas stała stawka za prąd (taryfaG11), czy też zmienna. Niemniej większość urządzeń i tak jest używana w ciągu dnia, więc rodzaj taryfy nie wpłynie diametralnie na ostateczne koszty prądu.

AGD

Lodówki w najwyższych klasach energetycznych

Sprawdź

RTV

Oszczędne telewizory

Sprawdź

Oświetlenie

Oszczędne żarówki LED

Sprawdź

Mając powyższy komplet danych, możemy przejść do obliczeń. Mnożymy moc wybranego urządzenia i czas jego pracy. Otrzymany wynik dzielimy przez tysiąc, żeby uzyskać wartość w kWh. Otrzymaną wartość mnożymy jeszcze przez cenę 1 kWh z faktury za energię elektryczną i uzyskujemy kwotę, którą kosztuje nas korzystanie z danego urządzenia.

Przykład

Przyjmując, że przykładowe urządzenie pobiera 30 W i działa dziennie 4 godziny, a średnia cena w najpopularniejszej taryfie G11 to 0,69 zł, to obliczenia wyglądają następująco:

30 W * 4 h = 120 / 1000 = 0,12 kWh dziennie

Teraz obliczamy koszt dzienny działania urządzenia: 0,12 kWh * 0,69 zł = 0,08 zł.

Można też obliczyć koszt działania urządzenia w skali roku: 0,08 zł * 365 dni = 29,20 zł.

Ile nas kosztuje domowa wygoda?

W tabeli poniżej przedstawiono szacunkowe roczne zużycie energii dla najpopularniejszych urządzeń domowych. Roczne korzystanie z płyty indukcyjnej przy zakładanym użyciu dwóch palników dziennie przez pół godziny o mocy odpowiednio 2300 W i 1800 W wyniesie 516,29 zł. Kto gotuje częściej, ten zapłaci jeszcze więcej.

Kuchnia to bez wątpienia "kryjówka pożeraczy" energii. Roczny koszt prądu zużytego przez lodówkę szacuje się na 186,15 zł, a zmywarki, która jest "wygodna", na przeszło 164,25 zł. Tyle samo wyniesie nas roczne korzystanie z czajnika elektrycznego.

Korzystanie z laptopa w celach służbowych stało się popularną praktyką podczas pandemii, kiedy wielu pracowników zostało zmuszonych do przejścia na pracę zdalną. Czy w ujęciu rocznym taki tryb pracy bardzo nadszarpnie domowy budżet? Korzystanie z laptopa przez 8 godzin dziennie, zakładając jego moc na poziomie 48 W, w ciągu roku będzie nas kosztować 94,9 zł. Czy to dużo? W praktyce wynik ten może być jeszcze niższy, bo w obliczeniach nie uwzględniono weekendów i dni wolnych od pracy.

Te urządzenia "pożerają" najwięcej prądu

Rodzaj urządzenia

Roczne zużycie energii elektrycznej

Roczny koszt użytkowania

Płyta indukcyjna

748,25 kWh

516,29 zł

Piekarnik elektryczny

496,4 kWh

343,10 zł

Lodówka

270 kWh

186,15 zł

Czajnik elektryczny

240 kWh

164,25 zł

Zmywarka

237 kWh

164,25 zł

Komputer stacjonarny

197,1 kWh

135,05 zł

Odkurzacz

156 kWh

107,64 zł

Pralka

143 kWh

98,80 zł

Laptop

138,7 kWh

94,90 zł

Telewizor

128 kWh

87,60 zł

Kuchenka mikrofalowa

51,1 kWh

36,50 zł

Żelazko

26 kWh

17,94 zł

Telefon komórkowy

2,48 kWh

1,68 zł

JM

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (55)

dodaj komentarz
kajtek747
Ja kiedyś myślałem, że oświetlenie domu/mieszkania dużo zużywa prądu, ale chyba niekoniecznie tak jest. Koniec końców zmieniłem żarówki na bulby yeeligha i parę innych akcesorii, które się opierają na ledach, no cóż zawsze parę zł mniej na rachunku będzie.
trolley
Dzięki pisowskiej sekcie zdrajców niedługo najbardziej wartościową rzeczą w waszej lodówce będzie światełko hehe
katzpodola
zamiast siedziec i pisac durnoty zmień prace i weź się do roboty. Za twoje wpisy Brejza słabo płaci
drzaraza
Jak już nam wszystko zabiorą, to gdzie będziemy płacić za miskę ryżu w pracy czy rachunki za miskę będą przychodzić do domu?
itso_czowiek_zlasu
niech plebs oszczędza reszta może marnować szczególnie zagraniczne firmy biura
warmiak007
Ja na przykład przestałem prać, prasować i dzwonić do ludzi. Co prawda jestem nieco waniającym odludkiem w wygniecionych ubraniach, ale za to mam na wino!
admiral1
Moje panele wytworzyły do dziś w tym roku 6900kWh prądu . Do końca roku dobije pewnie do 8.5tys kWh. Trochę dogrzewam promiennikami , w sumie prąd nie pożera mi kasy. W tym roku nie płaciłem za prąd mam 1200 zł nadpłaty 2 lata temu grzałem praktycznie na okrągło prądem wyszło mi na zdrowie . Zapłaciłem w sumie 3tys za 2 kąta. Moje panele wytworzyły do dziś w tym roku 6900kWh prądu . Do końca roku dobije pewnie do 8.5tys kWh. Trochę dogrzewam promiennikami , w sumie prąd nie pożera mi kasy. W tym roku nie płaciłem za prąd mam 1200 zł nadpłaty 2 lata temu grzałem praktycznie na okrągło prądem wyszło mi na zdrowie . Zapłaciłem w sumie 3tys za 2 kąta. W tym roku nie wiem czy opłaca się grzać prądem czy gazem , wszystko zależy od ceny gazu.
baibina
Grosz do gorsza i sie wolakowi uzbiera kokosza! Wolacy gotujcie na ogniskach z chrustu podcierac tez sie mozecie chrustem albo gościem niedzielnym (po przeczytaniu) to zaoszczedzicie na papierze toaletowym a jak na wodzie po jajkach czy parowkach zrobicie sobie herbate to zaoszczedzicie ze hoho!
kaczyslaw_
A jakby tak palić meblami, które sąsiad akurat wyrzucił, zamiast drogim węglem po 3,5k zł za tonę to dopiero oszczędność.
baibina odpowiada kaczyslaw_
To juz akurat robią od dawna, nie mozna spalić dwa razy przecież tego samego mebla a z telewizorni, z ktorej slyszą ze polska jest mistrzem swiata przecież nie zrezygnują! I tak już im ciężko!

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki