REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Mija 10 lat pracy nad upraszczaniem języka urzędowego

2020-10-13 17:27
publikacja
2020-10-13 17:27

Mija właśnie 10 lat pracy nad upraszczaniem języka urzędowego w Polsce - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, przypominając, że 13 października jest Międzynarodowym Dniem Prostego Języka.

Mija 10 lat pracy nad upraszczaniem języka urzędowego
Mija 10 lat pracy nad upraszczaniem języka urzędowego
fot. hareluya / / Shutterstock

Resort napisał, że propagowanie idei prostego języka rozpoczęto od "upraszczania języka Funduszy Europejskich", natomiast z czasem proces ten rozwinął się i przekształcił w wiele ważnych inicjatyw, takich jak Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka” czy Deklarację Prostego Języka. Następnie - jak wskazano w informacji - trend mówienia i pisania w sposób bardziej zrozumiały podjęło wiele urzędów, firm czy instytucji publicznych w Polsce.

Jak przypomniała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka, Międzynarodowy Dzień Prostego Języka został ustanowiony w 2011 roku. Wskazuje, że przez ostatnie dziesięć lat w kwestii promocji prostej komunikacji urzędowej, MFiPR udało się wiele osiągnąć. "Nadal pracujemy nad tym, aby prosty język był normą w codziennej komunikacji na przykład między urzędnikami i obywatelami. Prosty język na pierwszym miejscu stawia odbiorcę, drugiego człowieka. To element dostępności" – podkreśla wiceminister.

Napisano, że zespół językoznawców z Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem profesora Jana Miodka przeprowadził badanie języka używanego w resorcie. Na podstawie jego wyników powstała publikacja „Jak pisać o Funduszach Europejskich”. Następnie - jak czytamy - przeszkolono pracowników, aby poznali wystandaryzowane narzędzia do upraszczania komunikacji pisemnej. Przeprowadzono również kampanię edukacyjną dla kadry zarządzającej z wykorzystaniem vloga „Prosto i kropka”.

Zaznaczono, że od 2018 roku w Departamencie Promocji Funduszy Europejskich ministerstwa działa Wydział Wydawnictw, Promocji Prostego Języka i Dostępności.

Przypomniano, że zbiór zasad komunikacji zgodnie z ideą prostego języka został opisany w Deklaracji Prostego Języka. Podpisało ją już 35 instytucji, firm oraz organizacji, między innymi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Powszechny Zakład Ubezpieczeń. "Sygnatariusze chcą upraszczać komunikację, promować ideę prostego języka i dążyć do tego, aby ich pracownicy doskonalili umiejętność stosowania prostego języka. Głównym celem tej inicjatywy jest upraszczanie komunikatów skierowanych do odbiorców. Założenia deklaracji wpisują się w program Dostępność Plus. Cyklicznie odbywają się również spotkania liderów prostego języka" - czytamy.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki