MdM: pieniędzy może zabraknąć już za kilka dni

analityk Bankier.pl

Do 9 stycznia do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło ponad 8 tys. wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Łączna kwota, o którą starali się klienci, przekroczyła 227 mln zł. Banki, z jednym wyjątkiem, nadal przyjmują wnioski od kredytobiorców.

Nieco ponad 370 mln zł – tyle pieniędzy miał do rozdysponowania Bank Gospodarstwa Krajowego jeszcze kilka dni temu, na początku tego roku. Środki te miały trafić do klientów starających się o dofinansowanie „Mieszkanie dla młodych” z wypłatą w 2017 r. Duże zainteresowanie kredytami z dopłatami sprawiło, że pieniądze na dopłaty znikają w rekordowym tempie.

MdM: pieniędzy może zabraknąć już za kilka dni
MdM: pieniędzy może zabraknąć już za kilka dni (YAY Foto)

Jak informuje BGK, do 9 stycznia wpłynęło ponad 8 tysięcy wniosków na łączną kwotę 224 mln zł. Jeszcze w środę, 4 stycznia, bank podawał, że zsumowana wartość aplikacji o dopłaty wynosiła 137 mln zł. Jeśli tempo napływu wniosków się utrzyma, fundusze na dofinansowanie zostaną wyczerpane w ciągu kilku najbliższych dni.

Od jutra, 11 stycznia, Bank Zachodni WBK nie będzie już przyjmował aplikacji klientów, którzy starają się o dopłatę w 2017 r. Zapytaliśmy innych kredytodawców, czy planują podobny ruch. Na razie żaden z banków nie zdecydował się na wstrzymanie przyjmowania wniosków. Banki zgodnie deklarują, że monitorują sytuację i będą reagować, gdy odpowiedni komunikat wyda Bank Gospodarstwa Krajowego dysponujący środkami na dofinansowanie.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 9 ~efw

Niech się kretyni rzucają a później zęby w ścianę jak stopy pójdą w górę. Czy wy wiecie że kredyt w mdm jest droższy i warunki prawie nienegocjowalne ?

Za 2 lata od tych cen 30% w dół... nie ma to jak owczy pęd i miernota ekonomiczna !

Ceny mieszkań są przewartościowane !

! Odpowiedz
8 4 ~as

Ja dostaję 93tys. z MdM na zakup swojego 4 mieszkania. Biorę 50% na kredyt bo muszę wg zasad programu. Po 5 lat spłacam kredyt w całości. Koszt - 20tys. w odsetkach. Zostaje mi 73tys. Reszta mieszkań wynajęta na 5-6% rocznie.
Marzenia o darmowych mieszkaniach to jest miernota ekonomiczna. Ci którzy nie marzą tylko działają mogą kupować za gotówkę. Wiem.. dla ciebie to science -fiction.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~efw odpowiada ~as

Właśnie pokazałeś tym komentarzem jaką jesteś miernotą.

Nie można wziąć mieszkania w MDM mając inne - no chyba że jesteś developerem to wówczas Twoje IQ jest usprawiedliwione ...

! Odpowiedz
0 5 ~antyEFW odpowiada ~efw

do efw: mając trójkę dzieci można dostać dopłatę i mieć mieszkanie, gamoniu :)

! Odpowiedz
1 1 ~poldek

Miernota ekonomiczna to dzisiejsze elity, wraz z odpowiednio miernymi mediami tworzą papkę z mózgów lepszego sortu. Ceny mieszkań przewartościowane? A coraz więcej ludzi kupuje je za gotówkę -pokaż mi inny kraj, w którym 20% transakcji jest za gotówkę?

! Odpowiedz
0 0 ~kkkk odpowiada ~as

Pojawia się pytanie, czy jeśli na rynek najmu wejdą wszystkie te lokale to ceny najmu a/wzrosną b/ nie zmienią się c/spadną. Pomijam już takie kwestie, jak kataster i/lub wzrost ryczałtu od najmu, co przy rosnących wydatkach socjalnych w budżecie, nie jest takie nieprawdopodobne. Zwłaszcza, że posiadacze dwóch lub więcej mieszkań raczej nie należą do grupy wyborców PiS.

Na koniec krótka kalkulacja opłacalności najmu na wybranym (nie jest to reprezentatywne) przykładzie. Warszawskie Bemowo, około 8 km od PKiN, w pobliżu linia tramwajowa i autobusy. Segment popularny. Stan deweloperski.
Powierzchnia 50m2, cena zakupu 7000 brutto/m2 = 350 000 zł
Miejsce postojowe 25 000 zł
Wykończenie, załóżmy 1000 zł/m2 = 50 000 zł
Koszty transakcyjne 3000 zł

Razem 428 000 zł

Miesięczne przychody z najmu (z garażem): załóżmy 50 zł/m2 = 2500 zł
Czynsz to około 10 zł/m2, czyli 500 zł miesięcznie
Pomijam inne koszty
Obłożenie mieszkania: 11 miesięcy w roku
Podatek: 8,5%
Razem: (27500 zł - 6000 zł) x 91,5% = 19 672,50 zł rocznie

Rentowność najmu netto: 19672,50/428000 = 4,6%

Rentowność rządowych obligacji 10-letnich: obecnie ~3,6% brutto, czyli jakieś 2,9% netto.

Moim zdaniem, w tym konkretnym przypadku, premia za dodatkowe ryzyko jest niewielka ok. 1,7% rocznie. Zwłaszcza, że płynność (możliwość szybkiego wyjścia) z obu inwestycji jest diametralnie różna. Cóż, za jakiś czas okaże się, kto wygra.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~dd

Dokladnie. Ceny beda spadac. A za kilkanascie lat ceny beda bardzo niskie a za kilkadziesiat smiesznie niskie i beda staly pustostany. Tylko ze to bedzie juz dla nastepnego pokolenia i moze obecnych dzieciakow. Obecnie zacznie sie wymieranie ludzi z wyzow demograficznych. Jest multum emerytów co mają po 80+ lat. Jeszcze 10 lat i emerytami w podeszłym wieku staną się Ci co urodzili się w boomie po wojnie lata 50-55. Ci z wyzu lata 80-90 to bardzo wielu z nich wyjechało za granice i najpewniej już nie wroca. Ludzie beda umierac, a mieszkania będa stały puste. Chyba ze wezma sie za nie banki...
Oczywiscie to tez zalezy od miejsca zamieszkania. Trójmiasto, Warszawa, Poznań, Wroclaw i tego typu aglomeracje zawsze beda mialy full oblozenie i mlodych ludzi, ale inne miasta do 100 tys mieszkancow to juz teraz sa miastami emerytow. Jak oni wymra to mieszkania za pol darmo beda w tych miejscowosciach. Pytanie czy bedzie sie oplacalo w nich mieszkac, jak z praca bedzie.
Wydaje mi sie ze jeszcze kilka lat i przez dlugi czas bedzie kwitl biznes roznych uslug dla seniorow. Bedzie ich tak duzo, luka na rynku jest ogromna. Jest na to szansa, ale glowne pytanie czy emerytury pozwola im na korzystanie z nich...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Oszusci-z-PO

Czemu PIS nie zlikwidowal tego przekretu i oszustwa wprowadzonego przez strfana njesiolowskiego ktory uciekl z platformy ale nje pozwolmy uciec mu od odpowiedzialnksci.
Otoz tez stary histeryk mowa pogardy i nienawisci podzielil polakow na lepszych i gorszych. Lepszych tych co maja mniej niz 35 lat i wiecej niz 2 dzieci

! Odpowiedz
6 4 ~autor

I dobrze. Dlaczego podatnicy mają się dokładać na mieszkania dla nielicznych, dla wybranych?

! Odpowiedz
1 2 ~Kasia

Nie panikujcie! Jesus jeszcze Getin

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl