Pierwszy bank wstrzymuje przyjmowanie wniosków „Mieszkanie dla młodych”

analityk Bankier.pl

Z początkiem nowego roku banki ponownie rozpoczęły przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Zainteresowanie jest rekordowe, a pierwszy bank ogłosił właśnie, że wstrzymuje rozpatrywanie aplikacji z uwagi na ryzyko rychłego wyczerpania się puli przewidzianej na 2017 r.

Pod koniec grudnia informowaliśmy, że ze składaniem wniosków o dopłatę do wkładu własnego warto się pospieszyć. Ponad 370 mln zł, czyli druga część puli schematu „Mieszkanie dla Młodych” przewidzianej na ten rok rozchodzi się w błyskawicznym tempie.

- "Banki rozpoczęły wprowadzanie wniosków do systemu BGK w poniedziałek 2 stycznia. Wiedząc już wcześniej o dużym zainteresowaniu klientów programem 'Mieszkanie dla Młodych', pracownicy banków byli bardzo dobrze przygotowani do obsługi swoich wnioskodawców. Proces wprowadzania, weryfikacji i akceptacji wniosków przebiega bardzo sprawnie. Skutek tego jest taki, że w ciągu 3 dni (a dokładnie do środy,  do 16:00) do BGK wpłynęło ponad 5 tysięcy  wniosków na łączną kwotę finansowego wsparcia w wysokości ponad 137 mln zł. Jeśli tempo się utrzyma, istnieje możliwość wyczerpania tegorocznego limitu już w styczniu" - informuje Bogusław Białowąs, wicedyrektor departamentu usług agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego.

(Pixabay)

Bank Zachodni WBK poinformował właśnie, że od 11 stycznia wstrzymuje przyjmowanie aplikacji od kredytobiorców.

„Bank Zachodni WBK podjął decyzję o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o kredyty mieszkaniowe 'Mieszkanie dla Młodych' z planowaną datą wypłaty dofinansowania na 2017 r. począwszy od środy 11 stycznia br. z uwagi na ryzyko wyczerpania się w najbliższych dniach limitu środków na wypłaty dofinansowania. Taka decyzja została podjęta ze względu na bardzo duże zainteresowanie klientów. Bank nie jest w stanie przewidzieć dokładnego terminu wyczerpania limitu, nie mniej jednak ze względów operacyjnych przyjmowanie wniosków po 10 stycznia wpływa na zwiększenie ryzyka, że dofinansowanie nie zostanie przyznane” – informuje Agnieszka Nachyła, menedżer do spraw produktów hipotecznych.

„Chcemy jednak podkreślić, że złożenie wniosku do 10 stycznia nie oznacza gwarancji przyznania dofinansowania, gdyż przekazanie wniosku do BGK i przyznanie dofinansowania nie jest realizowane automatycznie, wymaga m.in. weryfikacji wniosku w oparciu o złożoną dokumentację, a ponadto Bank nie ma wpływu na dynamikę wykorzystania limitu i termin ogłoszenia przez BGK komunikatu o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie MdM. Jednocześnie wyjaśniamy, że Bank reaguje elastycznie na tę sytuację, i w przypadku spadku dynamiki składanych wniosków może rozważyć wydłużenie terminu, aczkolwiek na ten moment nie jest to planowane” – dodaje Agnieszka Nachyła.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~aliskka

Macie tutaj wszystkie odpowiedzi na Wasze pytania mdmprogram.com/Warto to wszystko doczytać do końca, żeby w razie czego nie było żadnych problemów i też takiego zdziwnienia co do naboru mdm 2017. Z tego co wiem to nabór nadal trwa, jednak nie wiadomo jak długo.

! Odpowiedz
0 5 ~SĄD

Kto dłużej wytrzyma - Deweloper bez kasy z kredytem czy Obywatel w wynajętym mieszkaniu bez kredytu ?

! Odpowiedz
3 0 ~sędzia

Niestety, ale deweloper. Bo to również jest jego mieszkanie, które wynajmujesz (czyt. inwestora).

! Odpowiedz
5 2 ~asder

Ciekawe co powiesz na emeryturze, jak dostaniesz rachunek 1500 zł za wynajem. Ja już będę wtedy po kredycie z czynszem 200 zł. I na leki mi starczy :)

! Odpowiedz
2 0 ~ala odpowiada ~asder

Dla niego przyszłość to najbliższy weekend i chlanie, a nie coś za 20 lat.

! Odpowiedz
0 1 ~SĄD odpowiada ~sędzia

sprawdź statystyki kto jest w większości jest właścicielem wynajmowanych mieszkań, a potem mądrkuj Trollu

! Odpowiedz
0 4 ~SĄD odpowiada ~asder

Albo będziesz bezdomnym po licytacji komorniczej i eksmisji dalej z długiem i ratą 1500 zł + karne odsetki.....

No i czynsz 200 zł, opłaty administracyjne w Warszawie średnio przy mieszkaniu 60m2 to ok 900 zł/miesięcznie.....

Albo nie dożyjesz do emerytury i ...... co Ci po spłacaniu kredytu... miałeś kredyt za życia, a za kredytu życia nie masz !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~polak

Za moje sie budujom !

! Odpowiedz
1 1 ~ala

Jak byś płacił podatki w Polsce to może.....

! Odpowiedz
1 4 ~qq

Ej! Bankiery! Zadbajcie trochę o język polski. "Z początkiem nowego roku" to klasyczny rusycyzm ["C nobam godam.."]. Po polsku, powinno być: "na początku nowego roku"

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl