REKLAMA

Lipiec na rynku mieszkaniowym: spadki cen ofertowych i transakcyjnych

2014-08-12 10:21
publikacja
2014-08-12 10:21
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w lipcu zaobserwowano spadek zarówno cen ofertowych, jak i transakcyjnych. Jedynie w Gdańsku ceny nabywanych mieszkań były wyższe niż przed miesiącem.

Źródło: ThinkstockMieszkanie na kredyt

Na rynku kredytów hipotecznych widoczna jest znaczna podwyżka kosztów dla kredytobiorców z niskim wkładem własnym. Średnia marża takiego kredytu wzrosłado 2,24%, co oznacza podwyżkę aż o 0,1 p.p. w ciągu zaledwie miesiąca. Wyższe opłaty wprowadziły cztery banki: Bank Pocztowy, Credit Agricole, Getin Noble Bank oraz mBank.

Lipiec bez zaskoczenia

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, ceny ofertowe w lipcu zmalały średnio o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tendencja spadkowa powinna utrzymać się do końca wakacji. - Nic nie zapowiada, żeby na rynku wtórnym pojawiły się nowe oferty lub grupy kupujących, które mogłyby wywołać nagłe zmiany- stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. - Wahania cen mogą być odczuwalne w Łodzi, która jest dość chwiejnym rynkiem. Warto zauważyć, że mimo iż w ostatnich miesiącach obniżki cen ofertowych były nieznaczne,to w porównaniu z lipcem 2013 we wszystkich 15 analizowanych polskich miastach mieszkania są aktualnie droższe o 4,1%.

Właściciele mieszkań do wynajęcia powinni już przygotowywać się na zwiększony popyt ze strony studentów przyjeżdżających do dużych miast i poszukujących mieszkania na czas studiów. Sierpień
i wrzesień będą okresem kiedy najszybciej można znaleźć najemcję oraz uzyskać korzystną cenę.
- Dobrą informacją dla osób planujących wynajem są obniżki średnich kosztów. Największe zaobserwowaliśmy w Poznaniu (7%), Olsztynie (5%) oraz Wrocławiu (4%). W stolicy potaniały kawaleki i mieszkania dwupokojowe. Za wynajem dużych nieruchomości w Warszawie trzeba zapłacić natomiast o 300 zł więcej niż przed rokiem -zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Niemal wszędzie kupujemy taniej

W stosunku do ubiegłego miesiąca w niemal wszystkich monitorowanych miastach zauważono spadek średnich cen transakcyjnych. Jedynie w Gdańsku kupujący decydują się na oferty droższych mieszkań. - Największą obniżkę zanotowaliśmy we Wrocławiu (3,9%) oraz w Krakowie (2,2%), gdzie została przełamana fala podwyżek -mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Nabywcy w stolicy Małopolski nadal jednak płacą za mieszkania 5% więcej niż przed rokiem.

Warto zwrócić uwagę na średni metraż nabywanych nieruchomości. W poprzednich miesiącach widoczna była moda na duże lokale w stolicy Wielkopolski - W Poznaniu przez kilka miesięcy obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie większym metrażem. Pod tym względem miasto było liderem rankingu - komentuje Jańczuk. - Obecnie trend ten wyhamował, a przeciętne kupowane mieszkanie ma 56 mkw. powierzchni. Dla porównania, we Wrocławiu to 58,5 mkw., a w Krakowie 56,6 mkw.

Podwyżki na rynku kredytów hipotecznych

Złą nowiną dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest podwyżka marży, którą można zaobserwować w ofercie czterech banków: Bank Pocztowy, Credit Agricole, Getin Noble Bank oraz mBank. Znaczny wzrost kosztów dotyczy jednak przede wszystkim kredytów z niskim (5%) wkładem własnym. Dla takich zobowiązań mBank wprowadził podwyżkę aż o 0,8% (do poziomu 2,9%), natomiast Getin Noble Bank - 0,5% (do poziomu 2,97%). - Tak niekorzystne dla kredytobiorców zmiany mogą świadczyć o tym, że te instytucje nie są zainteresowane udzielaniem kredytów z niskim wkładem własnym- zauważa Jarosław Sadowski, Expander. - Podwyżki spowodowały wzrost średniej marżyz poziomu 2,14% do 2,24%. To aż o 0,1 p.p. w ciągu zaledwie miesiąca. Znacznie lepiej wygląda oferta kredytów z wysokim wkładem. Od początku lipca średnia marża takich zobowiązań wzrosła nieznacznie, bo z 1,78% do 1,81%.

Ważnym wydarzeniem dla osób spłacających już kredyty hipoteczne w walutach obcych jest natomiast istotne osłabienie się złotego. Frank szwajcarski wzrósł do nieobserwowanego od marca poziomu 3,46 zł. Euro kosztuje natomiast 4,19 zł. W rezultacie sierpniowa rata będzie z pewnością wyższa od tej sprzed miesiąca. Wzrośnie ona o ok. 33 zł w przypadku, gdy rata wynosi 500 CHF lub 450 EUR. - Warto zauważyć, że można było się przed tym zabezpieczyć robiąc zapas waluty
np. w czerwcu, gdy kurs był znaczne niższy
- komentuje Sadowski. - Trzeba jednak dodać, że
z takiego rozwiązania mogą korzystać tylko ci, którzy zdecydowali się na sposób spłaty kredytu, który pozwala samodzielnie kupować walutę potrzebą na spłatę rat.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~hokon
Dodatkowo wspomnieć można że oferta się różnicuje - jest i oferta megatanich miniapartamentów, które dla wielu będą atrakcyjniejszą opcją od wynajmu - jest coraz więcej mieszkań bezczynszowych, przynajmniej w Warszawie.
~franio
Najlepszy jest komentarz Sadowskiego, że można było się zabezpieczyć przed wzrostem kursu waluty kupując ja wcześniej. Jak takie cos można wymyślić. To trzeba być jasnowidzem. To ja teraz dam radę: trzeba było kupować w 2007 jak wszyscy sprzedawali i frank kosztował 2 zł ;-)
~maxx
trend jest oczywisty, w dol, ale HB i OF i Lions beda twierdzili, ze ceny rosna, bo inaczej cala grupa getin nagle straci na wartosci... i to grubo, bo beda odpisy
~Hd
Wiecie jak mówią na nowo wybudowane osiedle w Wilanowie ? Lemingrad- hahahahahah

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki