Kreml: Rosja na razie nie podjęła decyzji w sprawie sankcji wobec Gruzji

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że nie uważa nałożenia sankcji na Gruzję za konieczne. Wcześniej tego dnia niższa izba parlamentu Rosji zarekomendowała rządowi zastosowanie wobec Gruzji restrykcji gospodarczych.

(fot. Mikhail Metzel / FORUM)

"Jeśli chodzi o różnego rodzaju sankcje wobec Gruzji, nie robiłbym tego ze względu na szacunek do gruzińskiego narodu" - podkreślił Putin. "W imię odbudowy pełnowartościowych stosunków nie nakładałbym niczego, co by utrudniało nasze relacje" - dodał w telewizji prezydent.

Wypowiedział się także przeciwko wszczęciu postępowania karnego wobec dziennikarza Giorgiego Gabuni, który w niedzielę w programie na żywo użył pod jego adresem niecenzuralnych słów. "Ktoś wyszedł, palnął coś, (...) wcześniej nikt go nie znał, teraz mówią o nim wszyscy" - wskazał.

Według niego "antyrosyjskie nastroje w Gruzji rozbudzają" ci, którzy albo nie znają historii, albo ją ignorują i w rezultacie szkodzą swojemu krajowi i narodowi.

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła we wtorek oświadczenie, w którym zarekomendowała rządowi zastosowanie restrykcji gospodarczych wobec Gruzji. Oświadczenie nie mówi, jakie konkretnie kroki mogłyby być podjęte, pozostawiono to do decyzji rządu.

"W związku z dalszymi nieprzyjaznymi działaniami Duma Państwowa rekomenduje rządowi Federacji Rosyjskiej rozpatrzenie celowości zastosowania wobec Gruzji specjalnych środków gospodarczych (...) i przedłożenia odpowiednich propozycji prezydentowi Rosji" - głosi oświadczenie.

Deputowani odwołali się do istniejącej ustawy o specjalnych środkach gospodarczych i wezwali rząd, by przewidziane w niej działania zastosować wobec Gruzji. Ta ustawa z 2006 roku mówi o możliwości podjęcia kroków, których celem może być ograniczenie czy zakazanie operacji finansowych, działalności turystycznej, zmiana wysokości opłat celnych.

Wcześniej parlamentarzyści zapowiadali, że zaapelują o zakazanie importu gruzińskich win i wody mineralnej, a także zakaz przekazów pieniężnych z Rosji do Gruzji. Ostatecznie jednak w oświadczeniu nie wymieniono żadnych konkretnych restrykcji.

Przewodniczący izby Wiaczesław Wołodin przypomniał przed głosowaniem, że Rosja zajmuje pierwsze miejsce pod względem skali przekazów pieniężnych, liczby turystów w Gruzji i konsumpcji gruzińskiej wody mineralnej. "Jeśli są w Gruzji rozsądne siły, to powinny one cenić te relacje. Powinny wyjaśnić ekstremistom, że z naszym krajem nie można tak postępować" - mówił Wołodin.

Duma przyjęła swoje oświadczenie dwa dni po incydencie w gruzińskiej telewizji Rustawi-2. W audycji na żywo dziennikarz Giorgi Gabunia użył niecenzuralnych słów pod adresem prezydenta Putina. Władze Gruzji potępiły incydent, a pod budynkiem stacji doszło do protestów.

W trakcie debaty w Dumie przedstawiciel kontrolującej izbę partii Jedna Rosja Oleg Niłow ocenił, że Gabunia powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej i wezwał do wysłania za dziennikarzem międzynarodowego listu gończego.

Inny deputowany, Piotr Tołstoj przekonywał, że Gruzja powinna złożyć przeprosiny i oświadczył: "Tylko dzięki naszemu krajowi istnieją dziś na mapie świata dwaj złośliwi inwalidzi: niespełnione państwo Ukraina i Gruzja".

W swoim oświadczeniu Duma oznajmiła, że przyjmuje je w związku z "niekończącymi się prowokacjami antyrosyjskimi" w Gruzji. Wcześniej, pod koniec czerwca, w Tbilisi wybuchły protesty związane z wystąpieniem w parlamencie Gruzji rosyjskiego parlamentarzysty Siergieja Gawriłowa.

Wkrótce po czerwcowych protestach Rosja zawiesiła bezpośrednie połączenia lotnicze z Gruzją. Państwowy urząd ochrony praw konsumentów Rospotriebnadzor oznajmił, że wzmocni kontrole jakości napojów alkoholowych z Gruzji i poprosił sieci handlowe o informacje o udziale wina gruzińskiego wśród sprzedawanego przez nie alkoholu.

Zakaz importu win i wody mineralnej z Gruzji Rosja wprowadziła już w przeszłości, w 2006 roku. Cofnięto go w 2013 roku.

Komentatorzy w Rosji uważają, że ponowne embargo na wino byłoby ciosem dla gruzińskich producentów. W pewnym stopniu obawiają się go również rosyjscy sprzedawcy, bo ponieśliby straty, jeśli embargo objęłoby alkohol, który już znalazł się w Rosji i który zamierzali sprzedać. Jednak ogółem udział win z Gruzji stanowi tylko 1 proc. rosyjskiego rynku win zwykłych i musujących.

Ponowne embargo na wodę mineralną Borżomi byłoby niekorzystne dla podmiotów w Rosji: w 2013 roku kontrolny pakiet firmy IDS Borjomi, producenta tej marki, kupił rosyjski holding Alfa Group. Jego założycielem jest Michaił Fridman, miliarder plasujący się w czołówce najbogatszych Rosjan w rankingu pisma "Forbes".

Zabronienie przekazów pieniężnych oznaczałoby utratę dużego rynku przez rosyjskie systemy płatnicze. Obsługują one przekazy do Gruzji nie tylko z Rosji, ale i z innych krajów - Turcji i Grecji. Uczestnicy rynku finansowego, cytowani przez dziennik "Kommiersant", ostrzegli przed pojawieniem się nielegalnych mechanizmów przekazywania pieniędzy, np. związanych z kryptowalutami.

75 proc. przekazów pieniężnych do Gruzji przesyłają obywatele Rosji - osoby, które mają w Gruzji krewnych i rodziny - a 25 proc. - osoby nie będące rezydentami Rosji; są to głównie imigranci ekonomiczni. W 2018 roku wysokość tych przekazów wynosiła 631 mln USD.

Zdaniem Wołodina kwoty z przekazów płatniczych w połączeniu z dochodami płynącymi z przyjazdów turystów rosyjskich oraz sprzedaży w Rosji wina i wody mineralnej stanowią około 10 proc. PKB Gruzji. W Rosji padają jednak i znacznie wyższe kwoty dotyczące możliwych strat Gruzji w wyniku tych wszystkich sankcji - nawet do 20 proc. PKB. (PAP)

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil