Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem w największym polskim banku

analityk Bankier.pl

Klienci, którzy zaciągają kredyt hipoteczny w PKO Banku Polskim mogą złożyć aneks o zmianę oprocentowania zmiennego na oprocentowanie stałe. Stawka będzie obowiązywać przez 5 lat, a przejście z powrotem na oprocentowanie zmienne w tym czasie nie będzie możliwe.

Największy polski bank zapowiadał już dawno, że wprowadzi do oferty kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Kilka miesięcy temu na taki krok zdecydował się ING Bank Śląski, a wkrótce zapewne podobną ofertę przedstawiać będą następni kredytodawcy. Konsultowana właśnie przez KNF nowelizacja Rekomendacji S zakłada, że zaproponowanie zobowiązań ze stałym oprocentowaniem (przez minimum 5 lat albo przez cały okres spłaty) będzie dla banków obowiązkowe.

(YAY Foto)

W PKO Banku Polskim kredyt ze stałym oprocentowaniem dostępny jest już w dość szczególnej formie – dla obecnych klientów. Wniosek o zmianę sposobu oprocentowania kredytu z oprocentowania zmiennego na oprocentowanie stałe oparte na 5-letniej stałej stopie bazowej mogą złożyć osoby, które od 27 sierpnia 2018 r. złożyły w banku wniosek o udzielenie kredytu i zawarły umowę kredytu „Własny Kąt hipoteczny” z oprocentowaniem zmiennym.

Dodatkowe warunki przejścia na stałe oprocentowanie to:

  • posiadanie zdolności kredytowej,
  • brak zaległości w spłacie kredytu,
  • złożenie wniosku o zmianę sposobu oprocentowania po dokonaniu całkowitej wypłaty kredytu,
  • okres kredytowania nie krótszy niż 5 lat od dnia następującego po dniu zawarcia aneksu do umowy kredytu.

Jeśli wniosek zostanie złożony dla kredytu starszego niż 2 lata (licząc od dnia zawarcia umowy), bank ponownie sprawdzi zdolność kredytową klienta. Nie można także, „przy okazji”, podwyższyć kwoty kredytu.

Aneks ma być bezpłatny, ale jeśli klient zechce w okresie obowiązywania stałego oprocentowania nadpłacić lub całkowicie spłacić zobowiązanie, bank pobierze rekompensatę ustaloną w treści dodatku do umowy.

Stała stopa procentowa będzie wyliczana w oparciu o dwa elementy:

  • 5-letnią stałą stopę bazową, ustalaną przez bank i obowiązującą w danym dniu roboczym. Dla klienta istotna będzie wartość podana w aneksie, z dnia wydania formularza informacyjnego.
  • Marżę banku – określaną indywidualnie.

W okresie obowiązywania 5-letniej stałej stopy bazowej nie będzie możliwości zmiany oprocentowania kredytu na oprocentowanie zmienne.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 xaron

A brakuje jednej najważniejszej informacji.

ILE TAKI KREDYT BEDZIE KOSZTOWAĆ.

Bo jaka jest 5-letnia stała stopa bazowa, ustalana przez bank?
Jaka w tym wypadku może być marża banku?

! Odpowiedz
0 0 t26

u nas w sumie też mogło by być tak jak w stanach. problem stanowia kredyty z wysokim LTV. bank licytuje ponizej wartosci rynkowej, dlaego teraz wymagany jest 20% wkład. problem jest z tzw. frankowiczami a wlasciwie z indeksowaniem kapitalu kredytu do obcej waluty. Teraz po 10latach nadal jeszcze LTV jest czesto powyzej 100% wiec bank strzelilby sobie w stope. Ale jak spadnie do 0,7 to bank wyjdzie na takim ukladzie na swoje,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 56 dktorek

5lat? Kpina. W USA bierzesz kredyt. Nie stać Cię? Oddajesz chatę i masz z głowy zobowiązania. 5lat tutaj bierzesz ale co 5lat bedzie od nowa rozpatrzony "Twój procent". Tylko założyć samemu bank i pożyczać. 0,01% ryzyka a tak to czysty zysk. Jak coś się nie tak ułoży dla banku to składa zobowiązane poprzez komornika.

! Odpowiedz
0 0 y2767651

To bardzo dobrze, ze tak maja w USA. Ale warto tez sprawdzic, jak wyglada procedura eksmisji w PL jak sie nie placi rat, a jak wyglada procedura, jak sie nie placi rat w USA.

Druga kwestia, to to, ze w USA kredyt hipoteczny najczesciej oznacza zakup domku jednorodzinnego z terenem, a nie mieszkania jako takiego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-08-22
WIBOR 3M 0,0000 1,7200%
2019-08-22
LIBOR 3M CHF -0,0128 -0,8370%
2019-08-16
EURIBOR 3M 0,0050 -0,4180%
2019-08-22