REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Kredyt na urlopie macierzyńskim – nie w każdym banku

Michał Kisiel2014-10-30 07:00analityk Bankier.pl
publikacja
2014-10-30 07:00
Kredyt na urlopie macierzyńskim – nie w każdym banku
Kredyt na urlopie macierzyńskim – nie w każdym banku
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Niezależnie od wymiaru czasu pracy kobieta rodząca dziecko ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Minimalny czas trwania takiego urlopu to 14 tygodni. W październikowej edycji rankingu kredytów hipotecznych zapytaliśmy banki, jaki wpływ na zdolność kredytową może mieć fakt, że kobieta przerywa swoją aktywność zawodową.

Okres następujący zaraz po urodzeniu dziecka może zbiec się z czasem poszukiwania przez powiększoną rodzinę nowego mieszkania. Fakt, że matka przebywa na urlopie macierzyńskim może mieć jednak wpływ na to, jak bank-kredytodawca potraktuje potencjalnych klientów. Instytucje stosują różne podejścia – część przyjmuje, że kredytobiorca jest nadal „zwykłym” pracownikiem, a inne gotowe są zupełnie wykluczyć jego dochody z kalkulacji.

W październiku zapytaliśmy banki o oferty dla młodego małżeństwa wychowującego jedno dziecko poniżej 1. roku życia. 32-letni mężczyzna pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony, natomiast jego partnerka, w tym samym wieku, ma umowę o pracę na 3 lata i w momencie złożenia wniosku korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Spośród ankietowanych przez nas 20 banków część nie była gotowa udzielić informacji dotyczących sposobu traktowania klienta znajdującego się w takim położeniu. Wśród pozostałych widać wyraźne podziały.

Procedury stosowane przez bank podczas badania zdolności kredytowej klienta korzystającego z urlopu macierzyńskiego

Bank

Czy przebywanie kredytobiorcy na urlopie macierzyńskim wpływa na zdolność kredytową?

Bank BGŻ

Tak, dochód klientki nie zostanie uwzględniony

BNP Paribas

Nie

BOŚ

Tak, dochód zostanie skorygowany współczynnikiem korekcyjnym

Bank BPS

Nie

BZ WBK

Nie

Citi Handlowy

Tak, dochód klientki nie zostanie uwzględniony

Eurobank

Nie

Getin Bank

Tak, bank indywidualnie podchodzi do akceptacji źródła dochodu. Jest ono akceptowane, jeśli nie jest jedynym i dominującym źródłem. Bank oczekuje oświadczenia, że klientka po urlopie macierzyńskim wróci do pracy.

ING Bank Śląski

Nie, źródło dochodu jest akceptowane jeśli zatrudnienie odbyło się na podstawie umowy o pracę

mBank

Nie, ale konieczne jest oświadczenie pracodawcy, że klient nie będzie korzystać z urlopu wychowawczego

Bank Millennium

Nie

Bank Nordea

Tak, takie źródło dochodu jest akceptowane tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach

PKO BP

Nie, ale w ocena zdolności kredytowej może być dokonywana w sposób indywidualny w niektórych przypadkach (np. przy umowie na czas określony)

Bank Pocztowy

Tak, do obliczenia zdolności kredytowej przyjmowane jest 80 proc. dochodów

Raiffeisen Polbank

Nie

SGB Bank

Tak, dochód klientki nie zostanie uwzględniony

Źródło: banki, 6-13.10.2014.

Zaledwie kilka banków deklaruje, że fakt przebywania klienta na urlopie macierzyńskim nie ma wpływu na sposób oceny zdolności kredytowej. Do tej grupy należą Raiffeisen Polbank, Bank Millennium, Eurobank, BZ WBK, Bank BPS i BNP Paribas. Kilka instytucji gotowych jest przyjąć podobny sposób działania, ale warunkowo – np. PKO Bank Polski i mBank.

Kłopoty z uzyskaniem kredytu profilowi kredytobiorcy mogliby mieć np. w SGB Banku i Citi Handlowym. Te banki nie wezmą pod uwagę dochodów urlopowanej małżonki, a jedno źródło spłaty kredytu może okazać się niewystarczające. Odczuwalny spadek zdolności kredytowej będzie zauważalny także w przypadku złożenia wniosków w BOŚ i Banku Pocztowym, gdzie dochód przyjmowany do obliczeń jest obniżany w stosunku do rzeczywistych wpływów klientki.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~pawlo
metodyka się zmienia, proszę spojrzeć na datę sporządzenia tabelki
~marta
to samo z euro bank, mbank i fortis bank. nie uwzględniają macierzyńskiego!!!!!!
~magda
Jeśli chodzi o Bank Millennium informacja w 100% fałszywa, wczoraj otrzymałam wiadomość że mój dochód (przebywam na urlopie macierzyńskim) nie będzie w ogóle uwzględniony przy ocenie zdolności kredytowej.

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki