Kowalczyk: około 2050 r. Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla

2019-09-30 08:26
publikacja
2019-09-30 08:26

W mojej opinii w perspektywie 10 lat powinna w Polsce powstać elektrownia atomowa, a około 2050 r. Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla - przekonuje w rozmowie z "Wprost" minister środowiska Henryk Kowalczyk.

/ fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr

Minister zapytany o przyszłość węgla powiedział: "jest oczywiste, że musimy od niego odchodzić. Trzeba to jednak robić rozsądnie i stopniowo, rozbudowując inne źródła energii, w tym - co wywołuje pewne kontrowersje - także energię jądrową. Nie wiem jak ekolodzy, ale ja nie widzę innego wyjścia".

Kowalczyk dopytywany o to, kiedy Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla, stwierdził: moim zdaniem ok. 2050 r., ale jest to mój pogląd, nie twarda deklaracja".

Na stwierdzenie tygodnika, że Polacy boją się elektrowni atomowej minister odpowiedział: "bo ciągle żywa jest pamięć o Czarnobylu. Z awariami elektrowni atomowych jest trochę tak, jak katastrofami lotniczymi - są niezwykle rzadkie, ale spektakularne. Musimy jednak pamiętać, że poza Czarnobylem i Fukushimą, w historii energetyki jądrowej nie mieliśmy żadnych istotnych problemów ekologicznych. Jest to energetyka zdecydowanie bezpieczna".

Wprost w rozmowie z ministrem twierdzi, że dla wielu działania, które minister zapowiada są zbyt wolne. Tygodnik poprosił Kowalczyka o komentarz do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którego uczestnicy zarzucają rządzącym bierność. Minister powiedział: "nie ukrywam, że obecność tysięcy młodych ludzi w dziesiątkach polskich miast, którzy wyrażają swoje zaniepokojenie zmianami klimatycznymi, to niezwykle ważny głos w debacie publicznej. Ze strony rządu oraz resortu środowiska młodzi ludzie mogą liczyć na nasze wsparcie w tej słusznej i szczytnej idei ochrony klimatu".

"Przekazaliśmy jak do tej pory miliardy złotych na poprawę jakości powietrza i będziemy to robić nadal. Stawiamy również na inwestowanie przez domy jednorodzinne w odnawialne źródła energii. Przygotowaliśmy wiele programów wsparcia rządowego w tym zakresie. Naszym głównym celem jest zniwelowanie niskiej emisji - przyczyny smogu, który przekłada się także na zmiany klimatu" - dodał minister.

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tinfoilhat
https://www.youtube.com/watch?v=RBf58FjxJmk

a w Kongo działa zeroemisyjna kopalnia i rafineria kobaltu
da sie? można?
jasiek2017
Zamiast pchac 20-30 mld pln w elektrownie atomowa moznaby postawic dziesiatki tysiecy wiatrakow produkujacych eko prad.
Ostatnio czytal, ze chyba w Danii postawia wiatrak o wysokosci ok 250m dajacy prad dla ok 16 tys domow !

Gdyby na Polskim obszarze morskim, w gorach i innych wietrznych terenach postawic takie i podobne
Zamiast pchac 20-30 mld pln w elektrownie atomowa moznaby postawic dziesiatki tysiecy wiatrakow produkujacych eko prad.
Ostatnio czytal, ze chyba w Danii postawia wiatrak o wysokosci ok 250m dajacy prad dla ok 16 tys domow !

Gdyby na Polskim obszarze morskim, w gorach i innych wietrznych terenach postawic takie i podobne wiatraki mielibysmy czysty prad dla milionow Polakow. No ale my musimy pompowac kase w wungiel i truc siebie nawzajem.
cowabunga
Nie ma na to szans aby PL zrezygnowała z wungla przed 2050r, ale przed wyborami głupoty opowiadać można, teraz wszystko jest dozwolone.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki