REKLAMA

Inflacja bazowa z rekordem, EBC zaskoczył inwestorów, a przemysł łapie zadyszkę [Wykresy tygodnia]

2022-07-23 06:00
publikacja
2022-07-23 06:00
Inflacja bazowa z rekordem, EBC zaskoczył inwestorów, a przemysł łapie zadyszkę [Wykresy tygodnia]
Inflacja bazowa z rekordem, EBC zaskoczył inwestorów, a przemysł łapie zadyszkę [Wykresy tygodnia]
fot. lim_pix / / Shutterstock

Tydzień kończymy zestawieniem kilku najciekawszych wykresów z ostatnich dni. Choć na pierwszym planie ponownie znalazły się inflacja i widmo nadchodzącej recesji, to szerokim echem odbiła się także długo oczekiwana decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych.

1. Inflacja bazowa ustanowiła kolejny rekord

Inflacja bazowa w czerwcu ustanowiła kolejny rekord, coraz mocniej oddalając się od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, że za wzrost cen w znacznej mierze odpowiadają dobra inne niż żywność, paliwa i energia.

Bankier.pl na podstawie NBP

2. Rekordowa inflacja w strefie euro. W niektórych krajach przekracza 20 proc.

Inflacja HICP w strefie euro jeszcze przyspieszyła i ustanowiła nowy rekord w przeszło 20-letniej historii unii walutowej. Przy czym w dwóch krajach eurolandu wzrost cen przekraczał już 20 proc.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

3. EBC zrywa z polityką ujemnych stóp procentowych

Władze Europejskiego Banku Centralnego zaskoczyły inwestorów wyższą od zapowiadanej podwyżką stóp procentowych. Zapowiedziały również utworzenie instrumentu TPI mającego przeciwdziałać fragmentacji rynku obligacji eurozony. Jego celem jest ograniczenie wzrostu kosztów obsługi długu i zabezpieczenie przed potencjalną niewypłacalnością państw południa unii walutowej, m.in. Włoch.

Bankier.pl na podstawie danych EBC

4. PMI: recesja puka do bram strefy euro

Lipcowe odczyty wskaźników PMI znalazły się poniżej granicy 50 punktów, sygnalizując rozpoczęcie recesji w największych gospodarkach strefy euro. Ekonomistów zaskoczyło szybkie tempo przejścia od boomu do recesji.

5. Najsilniejszy od 12 lat realny spadek płac. Rynek pracy zaczyna hamować

„Średnia krajowa” drugi miesiąc z rzędu rosła wolniej od oficjalnie raportowanej inflacji CPI. Oznacza to, że siła nabywcza polskich pracowników w ujęciu realnym zaczęła spadać. Co więcej, był to najsilniejszy realny spadek od stycznia 2010 roku.

6. Sprzedaż detaliczna ostro hamuje. Polacy tną wydatki

Statystyki za czerwiec pokazały nieoczekiwanie gwałtowne wyhamowanie sprzedaży detalicznej w Polsce. To klarowny sygnał, że polski konsument nie jest w stanie zaakceptować tak szybko rosnących cen.

7. Niepokojące dane z przemysłu. Zaczęła się recesja w polskiej gospodarce?

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa skurczyła się w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu. Dynamika okazała się wyraźnie niższa niż miesiąc wcześniej i nieznacznie mniejsza niż przewidywał konsensus rynkowy.

Bankier.pl

8. Wzrost cen ofertowych najmu nie odpuszcza. W kilku miastach jednak zwolnił

Choć stawki dyktowane przez wynajmujących w dalszym ciągu rosną, czerwiec przyniósł jednak, z kilkoma wyjątkami, osłabienie natężenia podwyżek w ujęciu miesięcznym – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Otodom. Względem poprzedniego roku średnie ceny ofertowe są jednak wyższe nawet o 40 proc.

9. Czy giełdowa hegemonia USA dobiegnie końca?

Współcześnie, gdy mówimy o „światowym rynku akcji”, tak naprawdę odnosimy się do rynku amerykańskiego, który w ostatniej dekadzie uzyskał nieproporcjonalnie duże rozmiary. Lecz giełdowa hegemonia Amerykanów może dobiegać końca.

10. Te banki zapłacą najwięcej za wakacje kredytowe

Największe giełdowe banki podały koszty wprowadzenia wakacji kredytowych. Ich negatywny wpływ na kondycję finansową banku szczególnie odczuje Millennium, z kolei najmniej dotkną one Banku Handlowego.

DM BDM

11. Paliwowa ulga. Ceny spadły trzeci tydzień z rzędu

Trzeci pełny tydzień lipca przyniósł dalsze spadki cen paliw na stacjach. Patrząc na malejące ceny w rafineriach, to zapewne jeszcze nie koniec zmian przy dystrybutorach.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

12. Odbicie w mieszkaniówce przez nowy obowiązek deweloperów? Półrocze jednak na dwucyfrowym minusie

Choć za mieszkaniówką najlepszy czerwiec pod względem liczby rozpoczętych budów, to półrocze zakończyło się dwucyfrowym spadkiem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Deweloperzy w dalszym ciągu hurtowo gromadzą pozwolenia na budowę, czego nie można powiedzieć o inwestorach indywidualnych, których budowlany zapał systematycznie spada.

Bankier.pl

ML

Źródło:
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
qwertas
Jak długo jeszcze będziemy „walczyć z inflacją” poprzez rozdawanie ludziom pieniędzy z powietrza. Po „bonie turystycznym”, „tarczom antycodvid”, „13-stką/14-tką”, czas „3000zł niby na węgiel”. Kiedy przestaną pompować inflację dennym rozdawnictwem?!
kontiki12345
Zagonić nierobów 500 + do pracy
podatnik-
W praktyce wygląda to mniej wystrzałowo ten PRL bis ponieważ jest to twór wirtualny i do tego bankrut od poczęcia. Jedynym ratunkiem dla finansów tegoż PRLu bis jest Panie Premierze Morawiecki jeszcze jeden podatek do wprowadzenia czyli podatek od prywatyzacji PRLu? Oto przykład z brzegu! Jest to odpowiedź czy warto było prywatyzować W praktyce wygląda to mniej wystrzałowo ten PRL bis ponieważ jest to twór wirtualny i do tego bankrut od poczęcia. Jedynym ratunkiem dla finansów tegoż PRLu bis jest Panie Premierze Morawiecki jeszcze jeden podatek do wprowadzenia czyli podatek od prywatyzacji PRLu? Oto przykład z brzegu! Jest to odpowiedź czy warto było prywatyzować PRL? Rekin biznesu Zbigniew Niemczycki zarejestrowany od 1972 r. przez SB jako TW ps. Jarek. Zdjęty z ewidencji kontrwywiadu w październiku 1982 r. Akta sprawy przekazano do Wydziału II wywiadu MSW. Pozyskano go na zasadzie dobrowolności w 1972 do zagadnienia dziennikarze i studenci do sprawy o krypt. "Mendoza". Materiały przesłano do Dep. I MSW w październiku 1982. W 1989 r. pojawia się informacja że Niemczycki zarejestrowany jest przez wywiad MSW. Z karty z 1990 r. wynika, że tym razem jako rozpracowanie operacyjne o krypt. Jarex. Akta sprawy zostały zniszczone" napisała Gazeta Polska za IPN, ale mimo tych niedoskonałości zapytać jak zdobył majątek? SZkoda, że majątku śp. dr pośrednika nie będzie można opodatkować ponieważ najprawdopodobniej jest poza granicami, szczególnie część majątku zarządzana przez żonę już służy cywilizowaniu chłopa szwajcarskiego za pomocą pokazywania mu obrazów na głuchej wsi szwajcarskiej

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki