REKLAMA

Niepokojące dane z przemysłu. Zaczęła się recesja w polskiej gospodarce?

2022-07-20 10:30, akt.2022-07-20 11:25
publikacja
2022-07-20 10:30
aktualizacja
2022-07-20 11:25

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa skurczyła się w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu.

Niepokojące dane z przemysłu. Zaczęła się recesja w polskiej gospodarce?
Niepokojące dane z przemysłu. Zaczęła się recesja w polskiej gospodarce?
fot. David Cerny / / Reuters

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w czerwcu o 10,4% wyższa niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Dynamika okazała się wyraźnie niższa niż miesiąc wcześniej (14,9% po rewizji z 15%) i nieznacznie mniejsza niż przewidywał konsensus rynkowy (11,2%). W porównaniu do maja produkcja spadła o 0,3%.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

"W większości głównych grupowań przemysłowych w czerwcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr inwestycyjnych zwiększyła się o 18,4%, dóbr związanych z energią – o 15,1%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 11,4% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 7,3%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 7,9%" - informuje GUS.

W porównaniu do czerwca ubiegłego roku poprawiły się wyniki w 29 spośród 34 działów przemysłu, m.in. "w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 47,8%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  – o 26,9%, w produkcji maszyn i urządzeń – o 26,4%, chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów z metali – po 18,5%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 16,8%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 14,3%, w produkcji papieru i wyrobów z papieru – o 10,5%" - precyzują statystycy.

"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 5 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,6%, metali – o 7,2%, mebli – o 1,4%" - dodają.

W porównaniu do maja produkcja spadła o 0,3%. Spadek w cenach stałych odnotowano w 19 działach przemysłu, m.in. w "produkcji metali – o 10,6%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6,7%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 6,6%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 6,4%, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,1%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,0%" - informuje GUS.

Z kolei wzrost produkcji wystąpił w 15 działach, m.in. w "naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  – o 49,6%, w produkcji napojów – o 14,2%, maszyn i urządzeń – o 7,1%, urządzeń elektrycznych – o 6,4%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 6,1%" - uzupełniają statystycy.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła o 10,5% rdr, ale zmniejszyła się o 0,9% wobec maja. Był to już trzeci miesiąc takiego spadku z rzędu.

"Przemysł hamuje w ślad za spadającym popytem zagranicznym, utrzymującymi się problemami podażowymi i odwracającym się cyklem zapasów" - twierdzą ekonomiści PKO BP. Analitycy mBanku i Banku Pekao podkreślają, że przemysł wraca do długookresowego trendu.

Eksperci Banku Pekao zwracają uwagę, że po odsezonowaniu produkcja przemysłowa spadła w drugim kwartale w porównaniu do poprzednich 3 miesięcy. "Spore szanse, że w II kwartale spadło (w tej samej metryce - kw/kw s.a.) również PKB" - dodają. Jeśli te przewidywania się potwierdzą, a polska gospodarka będzie nadal się kurczyć również w III kwartale, to wejdziemy w stan technicznej recesji, definiowanej jako dwa kwartały realnego spadku PKB z rzędu.

"W naszej ocenie dane te są zgodne z trendem z ostatnich miesięcy pogarszania się koniunktury w przemyśle, co jest rezultatem wysokiej inflacji i słabnącego popytu, a także niedoborów w niektórych sektorach materiałów i półproduktów" - komentują analitycy Banku Millennium. "Dane te wskazują, że przemysł miał silnie dodatni wkład do rocznej dynamiki PKB w II kw. 2022, natomiast w ujęciu kdk przemysł był blisko stagnacji. Jako że dane okazały się zgodne z oczekiwaniami nie zmieniamy scenariusza, wg. którego problemy w przemyśle będą się jeszcze nasilać, przyczyniając się do technicznej recesji w II połowie roku" - dodają.

"Słabną wcześniejsze lokomotywy wzrostu gospodarczego, np. niektóre działy przemysłu ciężkiego, dużo gorzej wygląda produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych. Spadek popytu na dobra konsumpcyjne trwałe odzwierciedla zapewne słabsze zamówienia zagraniczne, gdzie skok cen gazu silnie uderzył w siłę nabywczą i nastroje konsumentów u naszych głównych partnerów handlowych, możliwy mniejszy popyt ze strony uchodźców z Ukrainy, ale również rodzimych konsumentów. Te tendencje były widoczne wcześniej w danych o sprzedaży detalicznej" - wskazują analitycy ING.  

"Na dalsze hamowanie produkcji wskazuje silne załamanie zamówień w PMI. Przed nami techniczna recesja w 2poł22, o jej głębokości zdecyduje wiele czynników. Pierwsze miesiące po wybuchu wojny na Ukrainie były nadal korzystne dla krajowego przemysłu z uwagi na wysoki poziom zamówień i zaległości produkcyjnych oraz wysoką produkcję przemysłu ciężkiego. W ostatnich trzech miesiącach nad sektorem zaczęły się jednak zbierać czarne chmury. Notujemy spadek produkcji m/m w ujęciu odsezonowanym" - dodają. Ich zdaniem całoroczny wzrost PKB wyniesie 4,7% r/r, ale kwartalne dane pokażą istotne hamowanie: z 8,5% r/r w I kwartale poniżej 1% r/r w ostatnim kwartale bieżącego roku.

MKa

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (40)

dodaj komentarz
jas2
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła o 10,5% rdr
jas2
"Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w czerwcu o 10,4% wyższa niż rok wcześniej."

Zaczęła się recesja w polskiej gospodarce?
podatnik-
Niestety jest jeden problem Polska nie istnieje natomiast w PRLu bis brak jest gospodarki a co jest: kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! czyli brak gospodarki i dlatego nie może być recesji, która dotyka gospodarki a wygląda to tak:ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który Niestety jest jeden problem Polska nie istnieje natomiast w PRLu bis brak jest gospodarki a co jest: kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! czyli brak gospodarki i dlatego nie może być recesji, która dotyka gospodarki a wygląda to tak:ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 21 lipca 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i którego całkowite zadłużenie przekroczyło 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Tak więc na początek trzeba powołać/założyć/zbudować państwo o nazwie Polska.! Następnie troszkę sprawiedliwości w stylu Maximilien Marie Isidore de Robespierre następnie od USA zaległy Plan Marshall'a lub od Rosji, to tyle na początek! I MATA może być Prezydentem już POLSKI!
marok
Bredzisz, eksport w maju wyniósł prawie 130 miliardów złotych, gdyby to pomnożyć razy liczbę miesięcy, daje to połowę polskiego PKB przewidywanego na ten rok. Jak się to ma do tego co piszesz? A przecież jest jeszcze krajowa konsumpcja, która wynosi drugie tyle.
tomkooo odpowiada marok
no ale import wzrosl bardziej niz eksport, o tym nie wspomnisz ?
marok odpowiada tomkooo
Import wzrósł z powodu wzrostu cen surowców, które drożały po kilkadziesiąt i kilkaset procent. Natomiast my eksportujemy głównie rzeczy przetworzone, których ceny rosły wolniej niż ceny surowców.
and00
Daj boże każdemu taką recesje przy wzroście produkcji o ponad 10%

i dla bili co z uporem maniaka są odporni na wiedzę, to jest w cenach stałych, czyli bez wpływu inflacji
ministerprawdy
Inflacja i niszczenie waluty daje chwilowy skok eksportu-można wyeksportować przez chwile wszystko ale za chwilę lawinowy wzrost kosztów sprawia że już firma nie jest w stanie nawet zapasów odtworzyć a inflacja w kosmos koszty wystrzeliwuje. Jakby inflacja była tak cudowna jak rząd twierdzi i NBP to kraje Afrykańskie co maja kilkaset Inflacja i niszczenie waluty daje chwilowy skok eksportu-można wyeksportować przez chwile wszystko ale za chwilę lawinowy wzrost kosztów sprawia że już firma nie jest w stanie nawet zapasów odtworzyć a inflacja w kosmos koszty wystrzeliwuje. Jakby inflacja była tak cudowna jak rząd twierdzi i NBP to kraje Afrykańskie co maja kilkaset procen inflacji byłby potęgami a nie bankrutami. Na papierze to fajnie wygląda, dzięki inflacji rosną wpływy papierowe do budżetu (jeśli olej czy mąka poszły o 100% w górę to podatki z nich też wystrzeliły) ale to na papierze bo faktycznie idzie nędza ale ekipa Morawieckiego widać się tym nie przejmuje bo moze dobije do wyborów na drukowaniu pieniądza bez opamiętania.
jas2
"Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w czerwcu o 10,4% wyższa niż rok wcześniej"

Recesja?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki