Hiszpania: rekordowe długi wspólnot autonomicznych

Hiszpańskie wspólnoty autonomiczne zanotowały w drugim kwartale br. rekordowe zadłużenie, odpowiadające 25 proc. PKB. Największe długi ma Katalonia oraz Wspólnota Walencka.

Hiszpania: rekordowe długi wspólnot autonomicznych
Hiszpania: rekordowe długi wspólnot autonomicznych (YAY Foto)

Jak wynika z opublikowanych w czwartek przez hiszpański bank centralny (BdE) danych, aż czternaście z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii zanotowało w okresie kwiecień-czerwiec br. rekordowe zadłużenie.

Pod względem wysokości długu prowadzi Katalonia, która w drugim kwartale br. miała 74,5 mld euro nieuregulowanych zobowiązań. Równie wysokie były one w sąsiedniej Wspólnocie Walenckiej - 43,1 mld euro.

Jedyne trzy wspólnoty, w których nie zanotowano rekordowego poziomu zadłużenia - Galicia, Baleary i Wyspy Kanaryjskie - również mają poważne problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Łącznie przekraczają one kwotę 26 mld euro.

W drugim kwartale br. dług wszystkich wspólnot autonomicznych Hiszpanii sięgnął 273,2 mld euro, co stanowiło blisko 25 proc. PKB tego iberyjskiego kraju. W stosunku do okresu styczeń-marzec br. zadłużenie zwiększyło się o 9 mld euro.

Zdaniem ekonomistów banku centralnego Hiszpanii wzrost zadłużenia wspólnot autonomicznych do nienotowanego wcześniej poziomu ma związek z nieskuteczną kontrolą finansową w efekcie długotrwałego braku rządu w Madrycie.

Hiszpania od ub.r. pogrążona jest w kryzysie politycznym w rezultacie nieudanych prób sformowania rządu. Utworzeniu gabinetu ministrów nie pomogły dwukrotne wybory parlamentarne, które odbyły się w grudniu i czerwcu.

Według danych BdE dług publiczny Hiszpanii wyniósł w drugim kwartale br. 1,1 bln euro, stanowiąc 100,5 proc. jej PKB.(PAP)

zat/ kot/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~stopzakłamaniu

No ale tam Komisja Wenecka nie dojechała... Prawie rok bez rządu i jakoś nic się nie stało - w Polsce wielkie halo, bo prezydent nie zatwierdził dwóch sędziów wybranych z pogwałceniem prawa!!! HIPOKRYZJA i ZAKŁAMANIE DO POTĘGI N-TEJ!!!

! Odpowiedz
0 1 ~Warszawa

Czyli u nich samorządy maja większy dług niż nasze całe państwo. I jak tu patrzeć pozytywnie na unie?

! Odpowiedz
1 0 ~RICO

Niech mają do siebie pretensję,wpuścili przecież zwyrodniały system finansowy do swego kraju !

! Odpowiedz
0 3 ~Szarlej

Co zrobić jak się cały przemysł lekki wywiozło do Azji to teraz zostają tylko długi

! Odpowiedz
3 3 ~silvio_gesell

Demografia.

! Odpowiedz
0 4 ~fasdf

A w Barcelonie demonstrują ze turystów im za dużo

! Odpowiedz
3 8 ~Adak

Gdy Katalonia sie usamodzielni to przez kilka lat będzie u fiesta, a potem skończą gorzej niż Portugalia. Przyjadą bogacze z Francji i Niemiec i ich tanio kupią.

! Odpowiedz
1 2 ~Fred

Tym akurat ostatnia teraz rzecz w glowie to wykup zadluzonej Hiszpanii. Europa jest w powaznych tarapatach i wszyscy wstrzymuja inwestycje. Idzie duzy kryzys, owiele wiekszy niz ten z 2007 roku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil