Główny analityk Moody’s: Wyrok TSUE negatywny dla ratingu Polski? Zbyt wcześnie na ocenę

Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy wyrok TSUE ws. kredytów frankowych może okazać się negatywny z punktu widzenia ratingu Polski – powiedział PAP Biznes główny analityk agencji Moody’s na Polskę Heiko Peters.

(YAY Foto)

"Ogólnie rzecz biorąc, jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy wyrok TSUE ws. kredytów frankowych będzie mieć wpływ na kwestię ratingu kraju, gdyż przed nami wiele etapów postępowania i obszarów niepewności. Nie wiemy, czy będą jakiekolwiek natychmiastowe skutki dla gospodarki, czy banków oraz czy ewentualna materializacja ryzyk zajmie kilka lat" - powiedział.

"Przed nami kilka etapów. Po pierwsze, w sądzie UE toczy się procedura, potem mamy dopiero wyrok. Następnie, pytaniem pozostaje jak wyrok TSUE zostanie zaimplementowany do prawa krajowego. To relatywnie długi proces" - dodał.

Analityk powiedział, że z punktu widzenia metodologii ratingu krajowego, są 2 potencjalne kanały transmisji ewentualnych negatywnych efektów wynikających z wyroku TSUE.

"Po pierwsze, jeżeli negatywne efekty wpłyną na wyniki banków oraz na ich ogólną kondycję, taka sytuacja może niekorzystnie wpłynąć na akcję kredytową, co ostatecznie może skutkować zmianą naszej oceny siły gospodarczej państwa" - powiedział.

"Inny kanał to czynnik, który nazywamy +podatnością na ryzyko wydarzenia+ (susceptiblity to event risk). Przy negatywnym scenariuszu dla banków, mogą pojawić się także negatywne czynniki dla ratingu krajowego, które z kolei mogą zmienić naszą ocenę ryzyka dla sektora bankowego" - dodał.

Założenie zrównoważonego budżetu na 2020 r. jest nieco zbyt optymistyczne – powiedział Peters. Dodał, że wysoki udział sztywnych wydatków, przy spowolnieniu gospodarczym, może skutkować wzrostem deficytu.

"W przypadku spowolnienia gospodarczego, przy wyższym udziale sztywnych wydatków, które nie mogą być łatwo zmienione, rządowi trudno dostosować (budżet – PAP), co może skutkować wyższym deficytem. Z drugiej strony, elastyczność budżetu w średnim terminie może zostać zmieniona, podobnie jak cała pozycja fiskalna, jednak jest to tym trudniejsze im wyższy jest udział sztywnych wydatków na cele socjalne, czy na emerytury, z uwagi na presję polityczną" - powiedział.

"Uaktualnimy nasze prognozy fiskalne dla Polski, biorąc pod uwagę ostatnie informacje, na przykład (zaplanowane w budżecie na 2020 – PAP) czynniki jednorazowe (jednorazowe dochody – PAP). Patrząc tylko na one-offy, deficyt sektora gg w 2020 r. będzie prawdopodobnie niższy niż w 2019 r., biorąc pod uwagę rządową prognozę 1,7 proc. PKB i naszą obecną prognozę 1,8 proc. PKB. W 2020 w sektorze gg utrzyma się najprawdopodobniej deficyt. Plan zrównoważonego budżetu na 2020 r. wydaje się nieco zbyt optymistyczny" - dodał.

Moody's do tej pory prognozował deficyt sektora w 2020 r. na poziomie 2,6 proc. PKB.

Prognozy deficytu strukturalnego Polski wskazują, że rząd będzie musiał dokonać pewnej konsolidacji fiskalnej - powiedział w czwartek na konferencji  Heiko Peters.

"Nasze prognozy relacji długu do PKB (...) wskazują na stabilizację tego wskaźnika w 2019 i 2020 r. Sytuację fiskalną w Polsce wspiera solidny wzrost gospodarczy. Natomiast jeżeli spojrzymy na dłuższą perspektywę oraz na politykę rządu, czy przedwyborczą +paczkę+ (...) deficyt strukturalny jest jednym w najwyższych w Europie. (...) Oczekuje się, że ten wskaźnik w Polsce mocno się pogorszy (...), co wskazuje na potrzebę pewnej konsolidacji fiskalnej w przyszłości" - powiedział.

Analityk przypomniał, że jednym z czynników, które mogą pozytywnie wpłynąć na rating Polski jest konsolidacja fiskalna i spadek deficytu strukturalnego.

"Patrząc jednak na obecne prognozy widzimy wzrost deficytu strukturalnego" - powiedział.

Peters dodał, że agencja spodziewa się dalszego stopniowego pogarszania się siły instytucjonalnej państwa, co znalazło po raz kolejny odzwierciedlenie we wskaźnikach WGI za 2018 r. 

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil