REKLAMA

Glapiński: Kolejne podwyżki stóp coraz mniej prawdopodobne, ale za wcześnie na dyskusję o obniżkach

2023-03-15 09:36, akt.2023-03-15 10:38
publikacja
2023-03-15 09:36
aktualizacja
2023-03-15 10:38

Biorąc pod uwagę wyniki projekcji inflacji, kolejne podwyżki stóp stają się mało prawdopodobne, ale jest za wcześnie, aby mówić o obniżkach – napisał prezes NBP Adam Glapiński w liście do uczestników rozpoczętego w środę w Warszawie Forum Bankowego.

Glapiński: Kolejne podwyżki stóp coraz mniej prawdopodobne, ale za wcześnie na dyskusję o obniżkach
Glapiński: Kolejne podwyżki stóp coraz mniej prawdopodobne, ale za wcześnie na dyskusję o obniżkach
/ NBP

„Biorąc pod uwagę wyniki projekcji inflacji, kolejne podwyżki stóp stają się mało prawdopodobne, ale jest za wcześnie, aby mówić o obniżkach. Musimy mieć pewność, że inflacja spadnie w sposób trwały. Należy też dodać, że obecny poziom stóp NBP należy uznać za właściwy” – napisał prezes NBP Adam Glapiński w liście odczytanym w środę podczas Forum Bankowego.

Szef banku centralnego odniósł się także do kwestii zagrożeń, jakie stoją przed sektorem bankowym. Zwrócił uwagę m.in. na wzrost ryzyka prawnego umów kredytów walutowych, wynikający ze stanowiska Rzecznika Generalnego TSUE. Rzecznik uznał, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za kapitał w sytuacji, kiedy umowa kredytu została uznana za nieważną.

Reklama

„O ile nie zaproponują państwo korzystniejszych warunków ugód, to można się spodziewać regresu tego procesu” – napisał prezes NBP w swoim liście. „Można żałować, że program ugód nie został wprowadzony na szeroką skalę, kiedy nawoływał do tego bank centralny” – dodał.

Z nowej projekcji przygotowanej przez ekspertów z banku centralnego wynika, że inflacja CPI nie wróci do 2,5-proc. celu NBP do końca 2025 r. Mimo to większość członków RPP opowiada się przeciwko dalszemu zacieśnianiu polityki pieniężnej. W marcu Rada Polityki Pieniężnej po raz szósty z rzędu nie zmieniła stóp procentowych NBP.

Prezes NBP o kredytach we frankach

"Przed sektorem stoją wyzwania, które mogą znacznie obniżyć jego zdolność do udzielania kredytów w przyszłości. Po ogłoszeniu w lutym opinii br. rzecznika generalnego TSUE ws. wynagrodzenia stron za korzystanie z kapitału, można spodziewać się wzrostu kosztów ryzyka prawnego związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi (...) Rzecznik generalny stwierdził wprost, że prawidła ekonomiczne czy stabilność finansowa nie mają tu nic do rzeczy. Mam nadzieję, że podobna filozofia nie zapanuje w krajowym sądownictwie w tej kwestii" - napisano w liście, odczytanym przez doradcę prezesa Annę Trzecińską.

"Wzrosło zatem prawdopodobieństwo, że o ile nie zaproponują Państwo (sektor bankowy - PAP) korzystniejszych warunków ugód, możemy spodziewać się regresu w procesie ich zawierania. Nie obejdzie się również bez tworzenia kolejnych rezerw, wraz z wysoce prawdopodobnym napływem nowych pozwów sądowych" - dodano.

Jak wskazano, istnieje ryzyko, że niektórym bankom trudno będzie o znaczne zwiększenie kapitału w oparciu o zrealizowane zyski.

"Pozostaje tylko żałować, że programy ugód nie zostały aktywnie wprowadzone wtedy, gdy apelował o to bank centralny, a Komitet Stabilności Finansowej wydał odpowiednie rekomendacje. Istnieje zatem ryzyko, że przynajmniej części bankom trudno będzie o znaczne zwiększenie kapitału w oparciu o wypracowywane zyski" - napisano.

Jak zaznaczono w liście, w tym kontekście, jedynym z większych wyzwań jest konieczność spełnienia wymogów MREL w pełnej wysokości od początku 2024 r.

tus/ gor pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
polonu
jakie tam głosowanie jak ciągle jedne i te same pyski , wieczni posłowie nawet za komuny tak nie było , te stare dziadki torby pod oczami , i z kulami , to jakie to głosowanie dajcie spokój . to raczej kabaret a nie głosowanie , rząd ustanowić w drodze otwartego konkursu rząd prawdziwych fachowców dobrze opłacony resztę rozgonić jakie tam głosowanie jak ciągle jedne i te same pyski , wieczni posłowie nawet za komuny tak nie było , te stare dziadki torby pod oczami , i z kulami , to jakie to głosowanie dajcie spokój . to raczej kabaret a nie głosowanie , rząd ustanowić w drodze otwartego konkursu rząd prawdziwych fachowców dobrze opłacony resztę rozgonić , takie to trudne . i po złodziejstwie , zobaczcie jak rozkradają cały kraj od Warszawy po Pcim ,
baret1
na zdjęciu prezes który został klaunem

dalej tak głosujcie narodzie kochany gratuluje
bullman
Już sobie wyliczyli jaka musi być inflacja żeby utrzymać obietnice na odpowiednim poziomie.Przecież zwiększone wpływy z vatu stąd się biorą.Głosujcie tak dalej tylko do ku.nędz,przestańcie stękać.
janmieszak
Inflacja ponad 18%. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP Inflacja ponad 18%. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
jenak
Glapiński jest problemem, a nie śmierć spaliniaka.

Dziwne, a jednak prawdziwe.
itso_battlestar_point_g
optujesz ?
polonu
starszy gość a robi z siebie klauna za pieniądze na całą Polskę wszyscy się śmieją , praca w kabarecie pewna .
jenak
Zupełnie rozsądnie.

Bardzo dobre, okrągłe zdanie.

Narracja krótka, bardziej lub mniej zawoalowana (niech se łby łamią, co się to może za tym kryć) i odchodzisz za kulisy.


Tak trzymać.
itso_battlestar_point_g
ale samolubny komentarz może byś zacytowała :)

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki