REKLAMA

Gdańsk: oskarżeni o wyłudzenie ponad 3 mln zł ze SKOK-u Kujawiak

2019-03-18 18:37
publikacja
2019-03-18 18:37
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Pochodzące z woj. kujawsko-pomorskiego małżeństwo i ich córka zostały oskarżone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku o wyłudzenie ośmiu pożyczek wartych w sumie ponad 3 mln zł ze SKOK Kujawiak. Kasa ta w 2016 r. ogłosiła upadłość.

O skierowaniu do Sądu Okręgowego we Włocławku aktu oskarżenia przeciwko trzem członkom rodziny poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Maciej Załęski.

Wyjaśnił, że oskarżeni to liczący po 51 lat małżonkowie i ich 27-letnia córka mieszkający w powiecie golubskodobrzyńskim. Oskarżono ich o to, że w latach 20142015 wyłudzili ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej (SKOK) Kujawiak osiem pożyczek opiewających w sumie na 3 mln i 90 tys. zł.

Prokuratura zarzuciła im też, że ubiegając się o kredyty, sfałszowali dokumentację "poświadczając w niej nieprawdę dotyczącą ruchomości mających stanowić zabezpieczenie spłaty zaciąganych pożyczek". Załęski wyjaśnił, że fałszerstwo związane było m.in. z zawieraniem umów przewłaszczenia maszyn rolniczych.

Rzecznik poinformował, że oskarżonym zarzucono popełnienie 17 przestępstw na szkodę SKOK Kujawiak. Przesłuchiwani przez prokuratorów złożyli obszerne wyjaśnienia. Nie przyznali się do winy i zaprzeczyli, jakoby mieli zamiar nie spłacić zaciąganych pożyczek. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Na ślad przestępstwa Prokuratura Regionalna w Gdańsku natrafiła, prowadząc śledztwo dotyczące niegospodarności i wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu SKOK Kujawiak. W postępowaniu tym są badane działania osób kierujących tą Kasą w latach 20102015.

W marcu 2018 ub.r. prokuratura skierowała już do Sądu Rejonowego we Włocławku akt oskarżenia dotyczący m.in. prezesa zarządu tej Kasy. Mężczyzna został oskarżony o czterokrotne przyjęcie korzyści majątkowych w łącznej wysokości ponad 1 mln zł w zamian za udzielanie pożyczek wbrew kryteriom przyjętym przez SKOK Kujawiak, w tym bez niezbędnych zabezpieczeń majątkowych. Zdaniem prokuratorów, działając w ten sposób, wyrządził kierowanemu przez siebie podmiotowi szkodę w wysokości 2 mln zł.

Tym samym aktem oskarżenia objęty został też adwokat, który w przeszłości prowadził obsługę prawną SKOK Kujawiak. Prokuratura oskarżyła go o pomocnictwo we wręczeniu łapówki: miał negocjować z pożyczkobiorcą w imieniu jednego z członków zarządu SKOK Kujawiak wysokość łapówki i uczestniczyć w jej przekazaniu.

Śledztwo, w którym badane są nieprawidłowości w działalności SKOK Kujawiak, zostało wszczęte w 2016 r. po zawiadomieniu złożonym przez zarządcę komisarycznego tej upadłej w 2016 r. Kasy.(PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
staryznajomy
Pewnie ktoś z PiSu, SKOKI to ich konik haha

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki