REKLAMA

GDDKiA: na przełomie roku ruszy drugi etap przetargu na budowę S19

2016-10-28 15:11
publikacja
2016-10-28 15:11

Na przełomie roku rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planuje zaprosić wykonawców do składania ofert w drugim etapie przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S19 od granicy Lubelskiego do Podkarpackiego. Inwestycja ma być zakończona w 2021 r.

GDDKiA: na przełomie roku ruszy drugi etap przetargu na budowę S19 / FORUM

Droga S19 będzie fragmentem drogi Via Carpathia.

W piątek w Stobiernej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał dokumenty o skierowaniu przetargu do drugiego etapu. Oznacza to, że GDDKiA może zaprosić wykonawców do składania ofert cenowych.

Podczas piątkowego briefingu na placu budowy odcinka drogi S19 Sokołów Młp.- Stobierna, minister Adamczyk powiedział, że ziszcza się marzenie, ziszcza się sen o trasie Via Carpathia.

Gratulując europosłowi Tomaszowi Porębie raportu dotyczącego rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej, który kilka dni temu został przyjęty przez Komisję Europejską, minister wyraził nadzieję, że to dzięki temu raportowi, wpiszemy Via Carpathię w sieć korytarzy bazowych.

Co oznacza, że to nie będzie droga między Rzeszowem a Lublinem i dalej Warszawą czy Białymstokiem. To będzie droga transeuropejska. Jeżeli tutaj, na tym węźle na nią wjedziemy, mam nadzieję, że do 2030 roku - daj Boże - dojedziemy do Salonik, dojedziemy do Bułgarii, dojedziemy do Rumunii, bo taka jest idea tego szlaku komunikacyjnego - mówił minister.

Europoseł Tomasz Poręba zaznaczył, że o budowę drogi S19, będącej fragmentem drogi Via Carpathia, zabiegamy i której budowę nowy rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, tak bardzo przyspieszył. To jest flagowy projekt rządu PiS, flagowy projekt rządu pani premier Beaty Szydło - dodał Poręba.

Wyraził też radość, że budowa tej drogi uzyskała wysokie poparcie na forum Parlamentu Europejskiego. Ponad pół tysiąca europosłów poparło budowę drogi S19, drogi Via Carpathia, która dla Podkarpacia, dla Polski jest tak prawdziwą podkarpacką, polską racją stanu. Będziemy robić wszystko, aby wspólnymi siłami doprowadzić do powstania tej drogi - zapowiedział Poręba.

Jeżeli ta droga powstanie na Podkarpaciu, nasze województwo, nasz region w swoim rozwoju przyspieszy i będzie regionem, który położony na wschodniej flance UE będzie się na pewno świetnie rozwijał ocenił europoseł.

Minister Adamczyk zwracając się do marszałka woj. Władysława Ortyla i europosła Tomasza Poręby powiedział, że wy doprowadziliście do tego, że została podpisana deklaracja łańcucka w 2016 roku (). I wówczas może nikt nie wierzył, że Via Carpathia to będzie projekt, który będzie wpisany w bazową sieć korytarzy komunikacyjnych Europy.

Wyraził też nadzieję, że za kilka, może osiem lat będzie można powiedzieć, że Podkarpacie jest również centrum komunikacyjnym Europy i Rzeczpospolitej.

GDDKiA na przełomie roku zaprosi wykonawców do składania ofert na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S19 od granicy woj. lubelskiego do podkarpackiego, czyli na odcinku od Lasów Janowskich do Niska. Umowy na realizację zostaną podpisane w drugiej połowie przyszłego roku. Przekazanie placu budowy i rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na pierwszą połowę 2019 r., a zakończenie w 2021 r. Rzeczywisty koszt budowy będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Inwestycja będzie realizowana w systemie projektuj i buduj. System ten oznacza, że wykonawca może wprowadzać w otrzymanej już części dokumentacji pewne zmiany, np. proponować nowe technologie czy rozwiązania. Warunkiem jest jednak zachowanie parametrów technicznych i jakościowych drogi.

Zadaniem wyłonionych w przetargu wykonawców będzie zaprojektowanie poszczególnych odcinków drogi ekspresowej S19, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą, opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Ma też być częścią międzynarodowej trasy Via Carpathia, która przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Droga ekspresowa S19 biegnąca na Podkarpaciu połączy się z odcinkami realizowanymi przez lubelski oddział GDDKiA. Docelowo droga S19 między Rzeszowem a Lublinem będzie miała długość 157,5 km.

Obecnie w województwie podkarpackim realizowane są dwa odcinki S19 (Sokołów Młp.- Stobierna i Świlcza - węzeł Rzeszów Południe). Po zakończeniu tych inwestycji w połowie 2017 roku droga S19 w województwie podkarpackim będzie miała długość ponad 31 km. (PAP)

api/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~lukasik
Od lubelskiego do podkarpackiego - czyli gdzie?
~qwert
Wreszcie niech cała Polska wschodnia na porządną drogę bo tam też ludzie zasługują na godne życie. Tylko niech nie stawiają tych ohydnych ekranów przy łąkach, lasach itp.
~RondowKołbieli
A kiedy powstanie s17 czym zlikwidowane zostanie rondo hańby w centrum Polski?
W bieszczadach bedą expresówki a 30km od Warszawy nadal będziemy stać w potężnych korkach o każdej porze dnia i nocy?
~abc
Akurat S19 do Lublin - Rzeszów ma sens, dodatkowo łączy Rzeszów i Warszawę.
~niepelnosprawny_org
Via Bieszczady potrzeba

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki