REKLAMA

Ekonomiści: Firmy z woj. śląskiego raczej poszukują rąk do pracy, niż dokonują cięć

2021-09-20 10:05
publikacja
2021-09-20 10:05
Ekonomiści: Firmy z woj. śląskiego raczej poszukują rąk do pracy, niż dokonują cięć
Ekonomiści: Firmy z woj. śląskiego raczej poszukują rąk do pracy, niż dokonują cięć
fot. Robert Neumann / / FORUM

Mimo pandemicznego schłodzenia nadal większość firm z woj. śląskiego raczej poszukuje rąk do pracy, niż dokonuje cięć kadrowych - wskazują eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ich zdaniem, sytuacja na regionalnym rynku pracy jest obecnie podobna do tej z 2018 roku.

"Struktura zatrudnienia, szacowana na podstawie danych z ZUS, nie zmieniła się znacząco w okresie pandemii. W woj. śląskim dominuje zatrudnienie w przemyśle i w handlu, a kolejne są branże związane z usługami publicznymi" - czytamy w opublikowanej w poniedziałek analizie ekonomistów z katowickiej uczelni.

Tworzenie przez uczelnianych ekspertów comiesięcznych raportów obserwatoryjnych, obrazujących bieżącą sytuację w gospodarce woj. śląskiego w kontekście pandemii COVID-19, zainicjował przed ponad rokiem ówczesny rektor katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, a obecnie wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek - członek utworzonego w związku z pandemią COVID-19 Śląskiego Forum Ekspertów. Inicjatywę wsparł Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.

W opublikowanym w poniedziałek najnowszym reporcie, obrazującym sytuację regionalnej gospodarki w sierpniu oraz w ośmiu miesiącach 2021 roku, eksperci zwrócili m.in. uwagę, iż w tym roku - poza górnictwem - żadna z branż uznawanych podczas pandemii za wrażliwe nie odnotowała znaczących wahnięć zatrudnienia. W przypadku górnictwa, obecne zmniejszenie zatrudnienia jest raczej wynikiem restrukturyzacji niż pandemii - oceniają ekonomiści.

Z analizy wynika, iż śląskie przedsiębiorstwa nie obawiają się już tak bardzo sytuacji epidemiologicznej – bardziej niepokoją je stale rosnące koszty działalności oraz potencjalne przestoje spowodowane brakami półproduktów, surowców i materiałów.

Naukowcy zwracają uwagę, że branże takie jak handel detaliczny, hotelarstwo czy gastronomia wciąż trwają w dużej niepewności. "Być może są to obawy przed ewentualnymi jesiennymi lockdownami, ale może także nieumiejętność odrobienia strat sprzed roku? Stacjonarny handel detaliczny jest dodatkowo osłabiany skalą zakupów dokonywanych przez internet" - czytamy w opracowaniu.

W ocenie ekspertów, na rynku budowlanym, szczególnie mieszkaniowym, sytuacja jest wciąż "nadzwyczaj dobra", pojawiają się jednak przesłanki, które można odczytywać jako pierwsze sygnały spowolnienia lub ostrożności w branży.

Nadal widoczna jest - jak wynika z przytoczonych w analizie danych - luka podatkowa, jaka powstała po pierwszym roku funkcjonowania w realiach pandemicznych. "Aczkolwiek sytuacja w tym zakresie po lipcu br. jest nieco lepsza niż rysowała się po czerwcu" - uważają śląscy ekonomiści.

W raporcie odnotowano także zwiększenie ruchu pojazdów względem ubiegłorocznych wakacji, co - jak oceniono - może wskazywać na rosnące znaczenie aktywności w podróżach lokalnych, spowodowanych relatywnie niskim poziomem obostrzeń i mniejszą atrakcyjnością zagranicznych wyjazdów urlopowych.

W opracowaniu katowickich naukowców wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Katowicach, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Miasta Katowice i Google.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki