Donald Tusk nie będzie obecny na zaprzysiężeniu prezydenta Dudy

B. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, b. premierzy Jerzy Buzek, Jan K. Bielecki będą wśród gości czwartkowej uroczystości zaprzysiężenia prezydenta elekta Andrzeja Dudy - dowiedziała się PAP w Kancelarii Sejmu. Na zaprzysiężeniu nie będzie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk (Rada Europejska)

O tym, że Donald Tusk nie będzie obecny na zaprzysiężeniu prezydenta elekta Andrzeja Dudy poinformował w środę PAP doradca ds. politycznych i komunikacji w gabinecie przewodniczącego Rady Europejskiej Paweł Graś.

Graś zaznaczył, że "jako szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie otrzymał zaproszenia od prezydenta elekta i tę decyzję prezydenta należy uszanować".

Pytany, czy należy przez to rozumieć, że Donald Tusk nie będzie obecny na ceremonii zaprzysiężenia Andrzeja Dudy odparł: "Tak należy to rozumieć, że szanuje decyzję prezydenta, który zdecydował, żeby go nie zapraszać i w związku z tym nie będzie obecny".

Dopytywany, czy Donald Tusk nie przyjął także zaproszenia wystosowanego przez Kancelarię Sejmu, która skierowała zaproszenia na uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta m.in. do wszystkich byłych premierów, Graś odparł, że Donald Tusk "jest przede wszystkim urzędującym szefem Rady Europejskiej, a nie tylko byłym premierem, więc zaproszenie jednak powinno przyjść od prezydenta elekta".

Wcześniej Kancelaria Sejmu informowała w środę PAP, że swój udział na uroczystości zaprzysiężenia Andrzeja Dudy potwierdził b. premier Donald Tusk. Według tych informacji, obecność swoją potwierdzili także byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz byli premierzy, m.in. Jerzy Buzek, Jan Krzysztof Bielecki i Kazimierz Marcinkiewicz.

Na uroczystość zaprzysiężenia zostali zaproszeni byli prezydenci, byli premierzy i byli marszałkowie Sejmu oraz Senatu, a także członkowie rządu, którzy nie są posłami lub senatorami. Zaproszenie otrzymali również prezesi sądów i trybunałów, prezes Narodowego Banku Polskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych, europosłowie (według parytetów klubowych) i korpus dyplomatyczny.

Swoich gości zaprosił prezydent elekt.

Według informacji z Kancelarii Sejmu, w czwartkowej uroczystości ma wziąć udział około 600 gości. Goście zaproszeni przez prezydenta elekta uroczystość zaprzysiężenia będą oglądać na telebimie w Sali Kolumnowej Sejmu. Najbliższa rodzina Andrzeja Dudy zasiądzie na sejmowej galerii.

W czwartek odbędzie się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego - połączonych izb Sejmu i Senatu - podczas którego wybrany w majowych wyborach Andrzej Duda złoży przysięgę prezydencką, a tym samym formalnie obejmie urząd prezydenta. Po złożeniu przysięgi Andrzej Duda wygłosi orędzie. Spotka się także z Prezydiami i Konwentami obu izb parlamentu. (PAP)

mzk/ ajg/ eaw/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~jola

Zniszczył nasze stocznie żeby zachodnie mogły lepiej prosperity, pis go rozliczy

! Odpowiedz
0 4 ~jola

To tylko świadczy o nim

! Odpowiedz
0 5 ~owal

i dobrze, folksdojczow nam nie potrzeba, niech siedza na zmywakach w tej ue,

! Odpowiedz
0 4 ~wer

No i dobrze wszystko popsuje.

! Odpowiedz
9 2 ~poldek

Tytuł winien brzmieć. "Duda nie zaprosił na zaprzysiężenie Tuska". W końcu jeden z nich mianuje się jak prezydent wszystkich Polaków, a nie ma ni krzty szacunku dla innych. Drugi z nich pełni najpoważniejszą funkcję w UE, raczej wpraszać się nie powinien.

! Odpowiedz
1 4 ~Armeniusz

prezydent elekt zaprasza tylko najbliższych przyjaciół i rodzinę.Oglądają oni uroczystość na telebimie w sali kolumnowej. Wszystkich VIPów zaprasza kancelaria sejmu. Naucz się protokołu dyplomatycznego polduś zanim zaczniesz się wypowiadać.

! Odpowiedz
1 16 ~dex

Za tuskiem nalezy wyslac list gonczy a nie zaproszenie

! Odpowiedz
4 13 ~kkk11

Donald Tusk nie będzie obecny na zaprzysiężeniu prezydenta Dudy boi sie ze go zamkną

! Odpowiedz
3 22 ~Dżejms

Tuska to raczej powinien zaprosić prokurator.

! Odpowiedz
3 20 ~verni

Lepiej niech nie przyjeżdża. Uroczystość straciłaby na tym.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil