REKLAMA

CNN: Brazylia zawiesza umowę z Indiami na dostawę szczepionek COVID-19

2021-06-30 04:12
publikacja
2021-06-30 04:12
CNN: Brazylia zawiesza umowę z Indiami na dostawę szczepionek COVID-19
CNN: Brazylia zawiesza umowę z Indiami na dostawę szczepionek COVID-19
fot. Ekaterina 1525 / / Shutterstock

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia zawiesza kontrakt na szczepionki Covaxin opracowane przez indyjski Bharat Biotech z powodu podejrzeń o korupcję - podała we wtorek CNN Brasil.

Brazylia zawiesza kontrakt na szczepionki przeciwko Covid-19 o wartości 324 mln dolarów, gdy w jego kontekście pojawiły się oskarżenia prezydenta Jaira Bolsonaro o "nieprawidłowości" - ogłosił we wtorek minister zdrowia Marcelo Queiroga.

Umowa kupna 20 milionów dawek zastrzyku Covaxin firmy Bharat Biotech stała się dla Bolsonaro bólem głowy po tym jak w mediach pojawiły się podejrzenia o korupcję - pisze brazylijska prasa.

Były pracownik ministerstwa zdrowia zeznał niedawno w prokuraturze, że powiedział prezydentowi, że był naciskany do podpisania umowy, która podniosłaby średnią cenę dawek o 1000 proc.

Bolsonaro, którego popularność spadła, gdy liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Brazylii przekroczyła 500 000, zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom, mówiąc w poniedziałek, że nie wiedział o żadnych nieprawidłowościach. Ale drażliwe pytania nie chcą odejść i mogą stanowić dla niego problemy w okresie poprzedzającym przyszłoroczne wybory prezydenckie.

Queiroga powiedział na konferencji prasowej, że jego zespół zbada zarzuty podczas zawieszenia kontraktu.

„Według wstępnej analizy nie ma nieprawidłowości w umowie, ale dla zachowania przejrzystości ministerstwo zdrowia zdecydowało się zawiesić umowę” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Brazylijscy prokuratorzy federalni wszczęli śledztwo w sprawie transakcji, podając jako sygnał ostrzegawczy stosunkowo wysokie ceny, szybkie rozmowy i dokumenty oczekujące na szybkie zatwierdzenie przez organy regulacyjne. Umowa jest również analizowana przez komisję senacką badającą, w jaki sposób rząd radzi sobie z pandemią.Brazylia mogła powstrzymać 400 000 zgonów z powodu Covid przy lepszej reakcji państwa - twierdzi jej ekspert.

Jeden z czołowych senatorów opozycji złożył w poniedziałek formalną skargę karną przeciwko Bolsonaro w sądzie najwyższym. Senator Randolfe Rodrigues powiedział, że chce, aby sąd zbadał „poważne zarzuty” i dowiedział się, dlaczego Bolsonaro „nie podjął żadnych działań po otrzymaniu powiadomienia o istnieniu gigantycznego schematu korupcji w ministerstwie zdrowia”.

Podczas piątkowego przesłuchania Luis Ricardo Miranda, szef ds. importu w ministerstwie zdrowia, powiedział senatorom, że odmówił zatwierdzenia licencji importowej, ponieważ faktura za pierwszą dostawę wymagała zapłaty z góry i została wysłana przez firmę niewymienioną w umowie. (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki