REKLAMA
ZAGŁOSUJ

CD Projekt na nowych maksimach. Pękło 300 zł

2020-02-04 11:20
publikacja
2020-02-04 11:20

Akcje CD Projektu po raz pierwszy w historii wyceniane były na 300 zł. Inwestorzy przetrawili już opóźnienie "Cyberpunka 2077" i producent gier śrubuje kolejne maksima.

fot. / / CD Project

W połowie stycznia, jeszcze przed przełożeniem premiery "Cyberpunka 2077", akcje CD Projektu po raz pierwszy w historii atakowały poziom 290 zł. Maksima wówczas wyznaczone to 291,8 zł z 14 stycznia. Dwa dni później na rynek trafiła jednak wiadomość, że "Cyberpunk" nie pojawi się w kwietniu, a we wrześniu. Akcje producenta gier taniały wówczas nawet do 243 zł, jednak inwestorzy szybko otrząsnęli się z szoku. Już 20 stycznia CD Projekt handlowany był powyżej 280 zł, na wczorajszej sesji cena akcji przebiła zaś maksima sprzed premiery. Dziś rajd trwa, a rozpędzony CD Projekt sforsował psychologiczną barierę 300 zł. Od dołka, który spółka wyznaczyła po przełożeniu premiery "Cyberpunka 2077", jej akcje podrożały aż o 24 proc. A mowa tutaj o okresie ledwie pół miesiąca.

Warto dodać, że warunki fundamentalne dotyczące samego "Cyberpunka" - od informacji o jego przełożeniu - zmieniły się niewiele. Znaczącą pozytywną informacją było otrzymanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących tzw. preferencji IP BOX, zgodnej ze stanowiskiem spółki. Oznacza ona, że dochody spółki osiągane z komercjalizacji autorskich praw do produkowanych gier komputerowych będą mogły co do zasady podlegać preferencyjnemu opodatkowaniu.

fot. / / Bankier.pl

To oczywiście pozytywna informacja, która będzie widoczna w wynikach CD Projektu, wydaje się jednak, że nowe maksima, to w dużej mierze zasługa "przetrawienia" informacji o przełożeniu premiery "Cyberpunka 2077". Wystarczy powiedzieć, że na pierwszej sesji po ogłoszeniu tejże informacji, akcje CD Projektu momentami taniały o 14 proc., by dzień zakończyć "tylko" 5,6 proc. pod kreską. W szybkim odrabianiu strat nie przeszkodziła nawet informacja o problemach polskiego dystrybutora gry

Analitycy uspokajają

Sytuację po przełożeniu premiery uspokajali m.in. analitycy, którzy w większości przekonywali, że takie opóźnienia to w branży norma, a zmiana daty nie przekłada się na długoterminową ocenę spółki. - Patrząc historycznie, takie wydarzenia stanowią okazję do zakupu akcji, ponieważ przejściowe spadki są odrabiane i wycena idzie w górę - powiedział PAP Biznes Tomasz Rodak z DM BOŚ.

Potwierdzała to zresztą historia. - Gdy CD Projekt pierwszy raz przekładał premierę "Wiedźmina 3" (11 marca 2014), na pierwszej sesji po ogłoszeniu tej informacji notowania spółki spadły o 10,5 proc. Drugi raz (8 grudnia 2014) rynek był nieco spokojniejszy i CD Projekt stracił "tylko" 4,2 proc. W dniu rzeczywistej premiery jednak i tak za akcje CD Projektu płacono więcej niż przed przełożeniem - pisaliśmy na łamach Bankier.pl tuż po pojawieniu się informacji o przełożeniu premiery "Cyberpunka".

Historia po stronie CD Projektu

Faktem jest jednak, że zmieni się nieco struktura przepływów pieniężnych w CD Projekcie. Spółka wpływy z gry zanotuje po prostu później. Zwrócił na to uwagę m.in. Piotr Bogusz z DM mBanku. - Opóźnienie nie zmienia naszych szacunków dotyczących potencjału sprzedażowego "Cyberpunk 2077", ale część sprzedaży szacowanej na 2020 rok zostanie zrealizowana w 2021 r. - napisał analityk.

To na pewno negatywna informacja, choć o ograniczonym wpływie na wycenę. Problemem jednak jest też kolejna gra. Przy okazji poinformowano bowiem, że drugą grą "AAA" ze strategii CD Projektu jest "Cyberpunk Online". Dla części graczy również ta informacja była lekkim rozczarowaniem (liczyli na inny tytuł, "Online" traktowali zaś jako dodatek, a nie osobne "AAA"). Opóźnienie "Cyberpunka 2077" przesunęło też kalendarz późniejszych premier i może się okazać, że do końca 2021 r. nie zobaczymy żadnej innej niż "Cyberpunk 2077" gry "AAA" od CD Projektu.

Porażka pesymistów

Niedogodności te jednak szybko "przetrawiono" i CD Projekt znów drożeje w zawrotnym tempie. Po kilku dniach utrzymywania się w okolicach 275 zł, dziś akcje CD Projektu zyskują już szóstą sesję z rzędu, z czego w poniedziałek skala wzrostów przekroczyła 4 proc., dziś spółka dokłada zaś kolejne 2,3 proc. Być może takie tempo to nie tylko efekt kupowania przez optymistów, ale i kapitulacji pesymistów, którzy obstawili spadki CD Projektu, a teraz muszą odkupować akcje, bowiem spółka znów zaczęła mocno drożeć.

Nie brakuje jednak głosów, że notowania CD Projektu są zbyt rozgrzane, a obecnej wyceny nie usprawiedliwi nawet ogromny sukces "Cyberpunka". Tak sytuację ocenili m.in. analitycy Ipopemy. Obecna kapitalizacja CD Projektu to przecież blisko 29 mld zł. To piąta największa polska spółka na warszawskiej giełdzie, większa m.in. od mBanku, całej energetycznej czwórki razem wziętej (PGE, Energa, Enea, Tauron), KGHM-u, CCC czy Pekao, "na widelcu" mająca zaś Santandera oraz Orlen. Wcale nie jest powiedziane zatem, że pesymiści nie będą mieli w długim terminie racji, póki co jednak na akcjach CD Projektu rządzi optymizm.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (16)

dodaj komentarz
degrengolada
gdzie są ci co krzyczeli, że już bardziej nie urośnie?

pytam się !
pc1974
Jeszcze sie zdziwicie jak CDR dojdzie do 400zł w tym roku przed premierą. Ta wycena jest obecnie normalna, jak pojawi sie kasa z Cyberpunka to wskaźniki od razu spadną i co wtedy powiecie. Patrząc na wskaźniki nic nigdy nie zarobicie. To już nie te czasy. Ta firma to ikona i od 3 tygodni zagranica ją ostro kupuje + polskie Jeszcze sie zdziwicie jak CDR dojdzie do 400zł w tym roku przed premierą. Ta wycena jest obecnie normalna, jak pojawi sie kasa z Cyberpunka to wskaźniki od razu spadną i co wtedy powiecie. Patrząc na wskaźniki nic nigdy nie zarobicie. To już nie te czasy. Ta firma to ikona i od 3 tygodni zagranica ją ostro kupuje + polskie fundy. Bo co oni maja brać? Spółki skarbu państwa ? Zobaczcie co sie stało z PKN, PEO dzisiaj, PGNIG, cała energetyka .... to wszystko leży. Nawet PZU zaniedługo wykończą. Żadnych dywidend nie zobaczycie. CDR to globalna gwiazda i ten piękny trend z 20 zł na 300 zł to potwierdza. Albo zarabiacie albo stoicie z boku i marudzicie !
momotaro
Mało !!! Za dwa lata ponad 500:)
loool
Giełda to jednak piękna maszynka do czesania frajerów. Metoda na CD Projekt lepsza niż metoda Na Wnuczka.
novameh
Frajerów? Ja już jestem jakieś 250% na plusie i kto tu jest frajerem?
Frajerem jest ten kto nie kupił jak były w dołku.
bialy_kruk odpowiada novameh
novameh 2020-02-04 16:25

Frajerów? Ja już jestem jakieś 250% na plusie i kto tu jest frajerem?
Frajerem jest ten kto nie kupił jak były w dołku.Nie bądz ''frajer'' i napisz kiedy będzie górka skoro wiedziałeś kiedy był dołek.
geralt78 odpowiada bialy_kruk
proszę Cię :) nikt nie wytrzymuje takich wzrostów, szczególnie jeśli one zajmują parę lat...zarobił pewnie z 30-40 % i teraz gada :) standard... no chyba, że trafiliśmy na forum na człowieka, który sobie zainwestował 10 tys w akcje cd projektu jak były po 50 zł... ale coś nie sądzę :)
novameh odpowiada geralt78
geralt78

Dla twojej informacji zainwestowałem 50tys zł jak akcje były po 115zł ;)
waldek6868 odpowiada novameh
No dobrze ale gdzie w takim wypadku jest Twój zysk 250% o którym wspomniałeś powyżej?Mnie wychodzi niecałe 200 % od Twojej ceny zakupu jeśli zapłaciłeś 115 zł.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki