REKLAMA
TYLKO U NAS

Problemy CDP - dystrybutora "Cyberpunka 2077"

2020-01-23 17:47
publikacja
2020-01-23 17:47

Spółka CDP zwolniła większość załogi - donosi serwis PolskiGamedev. Firma ta to jeden z największych dystrybutorów gier w Polsce i miała być odpowiedzialna m.in. za sprzedaż "Cyberpunka 2077" w naszym kraju.

fot. / / CD Project

- Kilka niezależnych od siebie źródeł potwierdziło nam dziś, że CDP sp. z o.o, jeden z największych dystrybutorów w Polsce, zwolnił zdecydowaną większość załogi. Przypomnijmy, że mowa o spółce, która formalnie została wpisana do KRS-u w 1999 i która jest spadkobiercą wydawniczego skrzydła CD Projektu - czytamy na portalu PolskiGamedev.pl.

Warto dodać, że obecnie CDP sp. z o.o. znajduje się poza grupą kapitałową CD Projektu i nie ma wpływu na wyniki finansowe notowanej na GPW grupy. Obie firmy jednak ze sobą współpracowały, przykładowo CDP miał być polskim dystrybutorem i przedpremierową sprzedaż najnowszej gry "AAA" CD Projektu, czyli "Cyberpunka 2077". 

Do sytuacji zdążyli się już odnieść twórcy "Cyberpunka". - Wszystkie zamówienia przedpremierowe gry "Cyberpunk 2077", złożone bezpośrednio u dystrybutora CDP Sp. z o.o zostaną zrealizowane. Więcej szczegółów wkrótce - poinformował w czwartek po południu na Twitterze dział relacji inwestorskich CD Projektu. 

CDP może zniknąć

O samym CDP sp. z o.o. nie wiemy zbyt wiele, spółka nie jest bowiem notowana na giełdzie, ani nie wchodzi w skład żadnej giełdowej grupy. Z umieszczonego w KRS-ie ostatniego sprawozdania finansowego wynika, że w 2018 roku CDP miało 49 mln zł przychodów (względem 67 mln zł w 2017 roku) i 0,9 mln zł straty netto (względem 1,9 mln zł zysku w 2017). Kapitały własne spółki spadły z 5,5 mln zł w grudniu 2017, do 2,3 mln zł w grudniu 2018 roku. 

W odpowiedzi na pytania serwisu PolskiGameDev.pl wystosowano dość lapidarny komunikat. - Spółka prowadzi przegląd opcji strategicznych. W najbliższym czasie udzieli publicznego komentarza - poinformowały władze CDP. Według źródeł serwisu GryOnline.pl spółka CDP w ogóle ma zostać wygaszona. Rozmówcy "Komputer Światu" sugerują zaś, że za nasileniem się problemów CDP stoi decyzja o przełożeniu premiery "Cyberpunka 2077".

- Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że bezpośrednim wynikiem zwolnień było przełożenie daty premiery "Cyberpunka 2077". Podobno sam wydawca nie wiedział o tych planach wcześniej (a ten ruch mógł być już przygotowany w zeszłym roku) i przygotował już ogromną machinę marketingową, łącznie z pudełkami, plakatami i gadżetami - część z nich zawierać miała nieaktualną już datę premiery, informacje i screeny, które za pół roku będą najpewniej zmieniane - czytamy na komputerswiat.pl.

Xbox przyczyną opóźnienia "Cyberpunka"? 

Przypomnijmy, tydzień temu CD Projekt poinformował, że przekłada premierę "Cyberpunka 2077" z 16 kwietnia 2020 na 17 września 2020 roku. Oficjalnym powodem przełożenia premiery gry miała być chęć dopracowania szczegółów i zapewnienia graczom jak najlepszego produktu. - Gra jest kompletna i można ją przejść od początku do końca, czeka nas jednak jeszcze wiele pracy. Night City jest ogromne, zróżnicowane, pełne przygód; biorąc pod uwagę jego skalę i złożoność uznaliśmy, że potrzebujemy więcej czasu, aby zakończyć testowanie, usunąć usterki i nadać grze ostateczny szlif - napisali na Twitterze Marcin Iwiński oraz Adam Badowski.

W branży pojawiły się jednak już plotki na temat problemów CD Projektu ze starą generacją konsol. Premiera, według Borysa Nieśpielaka, współprowadzącego podcast Rock i Borys, miała być przełożona ze względu na słabą optymalizację "Cyberpunka 2077" na podstawowej wersji Xbox One. - Gra tam chodzi ekstremalnie niesatysfakcjonująco - powiedział Nieśpielak podczas programu, zaznaczając, że informacje są „mocno potwierdzone”, ale równocześnie nie może podać źródła.

Przypomnijmy, że "Cyberpunk 2077" tworzony jest na starą generację konsol, której reprezentantami są PlayStation 4 po stronie Sony i Xbox One po stronie Microsoftu. Ewentualnych problemów z Xboksem nie należy zatem lekceważyć, warto jednak pamiętać, że póki co to jedynie plotki. Oprócz starej generacji konsol, w drodze jest też nowa (PlayStation 5 i Xbox Seriers X), która na sklepowe półki trafią pod koniec 2020 roku, a więc już po nowej dacie premiery "Cyberpunka 2077". Gra ma zostać jednak odświeżona pod kątem nowych konsol i pojawić się także na nich. Być może elementem napędzającym sprzedaż na nowych platformach będzie planowany na 2021 rok multiplayer "Cyberpunka".

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
cwany_lis
A jeszcze kilka lat temu to był Crowley Data Poland czyli CDP...ech łezka się w oczach kręci fajne przed unijne czasy.
Masakryczny Internet po 4000 zł za 2 Mb/s a po drugiej stronie barykady TPSA i jej Frame Relay.
CDP kiedyś to był Internet teraz to gry ciekawe czasy, ciekawe...
kimdzongtusk
CD "jedzie' jeszcze na sukcesie Wiedżmina. "Rynek" zalozył, że CP powtórzy sukces Wieska stąd tak kuriozalna wycena akcji. Teraz widać, że sa problemy z CP a już na pewno nie bedzie powtorki z sukcesu Wiezmina.
janusz26904029
Rynek założył, że CP pobije sukces Wiedźmina, a nie tylko go powtórzy.
kuba_rzeszowiak
No Current Plans For PS5, Xbox Series X Versions Of Cyberpunk 2077, Says CD Projekt Red
"As of right now, Cyberpunk is heading for PlayStation 4, Xbox One, and the PC. Nothing has changed in regard to those plans," CD Projekt Red CFO Piotr Nielubowicz said on a teleconference call held to address questions about the
No Current Plans For PS5, Xbox Series X Versions Of Cyberpunk 2077, Says CD Projekt Red
"As of right now, Cyberpunk is heading for PlayStation 4, Xbox One, and the PC. Nothing has changed in regard to those plans," CD Projekt Red CFO Piotr Nielubowicz said on a teleconference call held to address questions about the new release date.

https://www.gamespot.com/amp-articles/no-current-plans-for-ps5-xbox-series-x-versions-of/1100-6472826/
silas1990
hehe, po co to wszystko zamawiali jak wiedzieli ze Cd projekt zawsze przekłada datę premiery ? ;/

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki