REKLAMA

Można już skorzystać z bonu turystycznego

2020-08-01 06:00, akt.2020-08-02 17:42
publikacja
2020-08-01 06:00
aktualizacja
2020-08-02 17:42
fot. ppart / Shutterstock

Od soboty 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Na platformie PUE ZUS mogą to zrobić rodzice dzieci do 18. roku życia.

ZUS poinformował w niedzielę na Twitterze, że na PUE ZUS aktywowano do tej pory ponad 142 tys. bonów o wartości ponad 122 mln zł. Zakład dodał, że dokonano ponad 2,2 tys. płatności bonami na kwotę ponad 1,77 mln zł. Bonami można już płacić u 8111 podmiotów turystycznych.

Bon to elektroniczny dokument, uprawniający do świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko, za pomocą którego będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski zarejestrowanym podmiotom, również organizacjom pożytku publicznego. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Świadczenie to będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500+". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

ZUS przygotował ok. 4 mln cyfrowych kodów

Przygotowaliśmy ok. 4 mln cyfrowych bonów, które będą mogły pobierać osoby uprawnione do korzystania z bonu turystycznego - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Wyjaśniła, że bony te mają formę kodów. Każdy rodzic czy opiekun dziecka do 18. roku życia, jeżeli ma profil zaufany, już w sobotę taki bon będzie mógł pobrać i zapłacić nim za usługi turystyczne w uprawnionych do tego obiektach. Zaznaczyła, że docelowo ma być 6,5 miliona kodów, a pozostałe są w tracie "produkcji".

"Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, założenie profilu na Platformie jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut" - powiedziała Uścińska. Wskazała, że można to zrobić m.in. przy pomocy profilu zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Dodała też, że liczba osób, które rejestrują się na PUE ZUS, z dnia na dzień bardzo szybko rośnie.

Uścińska podkreśliła, że przygotowanie i realizacja programu Polski Bon Turystycznego to ogromny postęp technologiczny. "Cały proces aplikacji załatwiany jest całkowicie elektroniczne, nie potrzeba żadnych papierowych wniosków, żadnych wizyt w urzędzie" - wskazała.

wkr/ dym/ ewes/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Skorzystać można, ale większość nie potrafi go uzyskać. Życzę powodzenia z logowaniem do ZUS.
po_co
Nie wiem akurat takich problemów nie zauważyłem, a do PUE loguje się stosunkowo często.
Co innego dodzwonienie się do ZUS ale PUE działa sprawnie.
trooper
Powinni robić statystyki, ile z tych rodzin co otrzymają bon i skorzystają z hotelarstwa i turystyki w tym okresie złapie koronawirusa i ile z tych osób nie dożyje 2021.

Byłyby ciekawe liczby do opublikowania przed kolejnymi wyborami :xD
po_co
Jako przedsiębiorca właściwie od dawna mam już PUE bo ułatwia kontrolowanie zachowania ZUS i nie raz przydało się w spornych sytuacjach (jak również ksero każdego dokumentu).

Jako obywatel boję się natomiast, że jest to test.
Test społeczeństwa i jego reakcji na elektroniczną dystrybucję pieniądza. Grupa
Jako przedsiębiorca właściwie od dawna mam już PUE bo ułatwia kontrolowanie zachowania ZUS i nie raz przydało się w spornych sytuacjach (jak również ksero każdego dokumentu).

Jako obywatel boję się natomiast, że jest to test.
Test społeczeństwa i jego reakcji na elektroniczną dystrybucję pieniądza. Grupa rodziców jest idealna do przeprowadzania tego typu sondowania. Jako rodzice stosunkowo łatwo wydajemy pieniądze na nasze pociechy, a ich potrzeby to worek bez dna więc każdy grosz ma znaczenie (ludzi którym nie robi to różnicy jest właściwie tyle samo co ludzi którzy mają swoje dzieci w poważaniu, będzie tego po 1-2% po każdej ze stron).

Stąd idealnym pomysłem rządu na sprawdzenie dystrybucji bonów, jest wdrożenie ich po stronie rodzin z dziećmi.
Co więcej, kilkukrotnie pytałem tutaj o mechanizm, natomiast trochę nad wyrost liczyłem na inteligencję komentujących osób.
W każdym razie, ułomny mechanizm tj. taki który pozwala na wykorzystanie bonu przez rodzica, a konkretnie na usługi świadczone na rzecz rodzica, oraz możliwość sprzedawania kodów doskonale nadaje się do analizy zachowań.
Dzięki temu bony, które zaczną być dystrybuowane reszcie społeczeństwa będą obwarowane dodatkowymi mechanizmami.
masekrut555
Niestety, bogaci się bogacą (wg. obliczeń brytyjskiej izby gmin 1% najbogatszych z 50,5% aktywów świata z 2020r wzbogaci się do 64% w 2030r), władza coraz więcej władzy ma (krążą słuchy że wymuszono lockdown na Polsce za co zapłacono naszemu rządowi - jak ktoś ciekawy googlować Great Reset i kto w tym uczestniczy Niestety, bogaci się bogacą (wg. obliczeń brytyjskiej izby gmin 1% najbogatszych z 50,5% aktywów świata z 2020r wzbogaci się do 64% w 2030r), władza coraz więcej władzy ma (krążą słuchy że wymuszono lockdown na Polsce za co zapłacono naszemu rządowi - jak ktoś ciekawy googlować Great Reset i kto w tym uczestniczy to się wystraszycie - tak jak zapłacono im za wprowadzanie 5G i testowanie tego syfu na naszych rodakach), a zwyklych ludzi się po prostu od ich wpływów uzależnia. Zwykli ludzie przestają przez to myśleć bo wolą, jak myśli się za nich - czyli podległość XXI wieku. Dobrze to widać w takich krajach jak np Hiszpania, Włochy...


tomitomi
...... chyba oddał !!????? przecież , zus nigdy nie daje , a tylko oddaje ( po wcześniejszym zasileniu siebie , jak mu zostanie ) - jak mówi ustawa ,,,,,

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki