REKLAMA

Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?

Dominika Florek2020-07-29 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-29 06:00
Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?
Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?
fot. Grzegorz_Pakula, katatonia82, Pawel Kazmierczak / / Shutterstock

Wnioski o bon turystyczny można składać od 31 lipca. 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Sprawdzamy, jak złożyć wniosek i otrzymać środki na wakacje.

Polski Bon Turystyczny (PBT) to wsparcie dla polskich rodzin z dziećmi w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19, informuje Ministerstwo Rozwoju. Od 25 lipca ruszyła rejestracja firm oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą przyjmować zapłatę za usługi bonem turystycznym. Natomiast od 31 lipca rodzice będą mogli składać wnioski o przyznanie świadczenia za pośrednictwem internetowej platformy PUE ZUS (Portal Usług Elektronicznych ZUS dostępny pod adresem www.zus.pl/pue).

Dla kogo bon turystyczny?

W ramach nowego rządowego programu na każde dziecko poniżej 18. roku życia, na które pobierane jest świadczenie z tytułu "Rodzina 500"+, przysługuje bon turystyczny w wysokości 500 zł. Można wykorzystać go do 31 marca 2022 roku. Jednak nawet po upływie tego terminu, będzie można skorzystać z danej usługi turystycznej. Oznacza to, że opłata za wypoczynek musi być dokonana do końca marca 2022 roku, natomiast przykładowy termin noclegu może przypadać po tej dacie, czytamy na stronie ZUS-u.

Bon będzie również dostępny dla dzieci, których rodzice pobierają za granicą świadczenia rodzinne inne niż 500+. Z kolei dla dzieci z niepełnosprawnościami ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewiduje dodatkowe 500 zł, co oznacza, że otrzyma ono łącznie bon na 1000 zł.

Z bonu turystycznego będą mogli skorzystać także rodzice dzieci urodzonych w 2021 roku. Jeśli do 31 grudnia 2021 r. uzyskają prawo do świadczenia wychowawczego, PBT będzie im przysługiwał i tak samo należy go zrealizować do końca marca 2022 r.

Jak otrzymać bon turystyczny?

Bon turystyczny dostępny będzie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice muszą założyć profil na PUE ZUS (www.zus.pl/pue). Po zalogowaniu należy wybrać zakładkę "Ogólne", a dalej "Polski Bon Turystyczny".

Żeby uzyskać bon, nie trzeba składać żadnego wniosku. W dowolnie wybranym momencie należy aktywować świadczenie pieniężne w PUE ZUS. W zakładce "Mój bon" należy uzupełnić aktualny adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Środki wykorzystane w ramach bonu będą widoczne na indywidualnym profilu rodzica.

Bonem można płacić do wykorzystania całej kwoty 500 zł. Co ważnie, nie podlega on wymianie na gotówkę, podkreśla Ministerstwo Rozwoju - PBT ma formę dokumentu elektronicznego.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami w celu otrzymania dodatkowych środków przysługujących w ramach drugiego bonu muszą złożyć odpowiednie oświadczenie za pośrednictwem PUE ZUS.

Jak płacić bonem turystycznym?

Po pierwsze - warunkiem zrealizowania bonu jest udział w imprezie turystycznej/usłudze hotelarskiej dziecka, na które bon przysługuje.

Bonem turystycznym można płacić u przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego, którzy przystąpią do programu Polski Bon Turystyczny. Opłata za uługę będzie odbywać się przy wykorzystaniu specjalnego numeru płatności. Po jego podaniu należy zweryfikować transakcję, korzystając z jednorazowego kodu autoryzującego. Jest on przesyłany w wiadomości SMS na podany przy tworzeniu profilu PUE ZUS numer telefonu.

PBT można używać wielokrotnie, aż do wyczerpania pełnej kwoty.

Gdzie zapłacę bonem turystycznym?

Bonem turystycznym będzie można zapłacić m.in. za noclegi oraz imprezy turystyczne odbywające się w Polsce, informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Lista przedsiębiorców, którzy akceptują wakacyjne 500+, prowadzona jest przez Polską Organizację turystyczną (POT) i opublikowana zostanie na trzech stronach internetowych:

  • www.bonturystyczny.gov.pl,
  • www.pot.gov.pl,
  • www.polska.travel.
Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
solbox
Bon - kolejne słowo kluczowe z PRLu.

Ciekawe w jakim czasie ZUS przelewa pieniądze i jak to jest ze zwrotem za płatność bonem turystycznym.
mwl
doliczą do emerytury właścicielom atrakcji turystycznych
po_co
Mam 5 dzieci i nie wiem czemu ma służyć ten bon ponieważ absolutnie nie mam możliwości skorzystania z niego.
W mojej sytuacji do dyspozycji mam teoretycznie 3000 zł, to właściwie wystarczy na wakacje w Grecji z wyżywieniem, bez dojazdu (we Wrześniu 100€ / dzień, w Październiku 90€ / dzień za pokój).

W
Mam 5 dzieci i nie wiem czemu ma służyć ten bon ponieważ absolutnie nie mam możliwości skorzystania z niego.
W mojej sytuacji do dyspozycji mam teoretycznie 3000 zł, to właściwie wystarczy na wakacje w Grecji z wyżywieniem, bez dojazdu (we Wrześniu 100€ / dzień, w Październiku 90€ / dzień za pokój).

W Polsce natomiast takie pieniądze ledwo starcza na zakwaterowanie, o wyżywieniu nie ma co w ogóle myśleć przy takiej kwocie.
Niemniej, jeżeli moje dzieci mają mniej niż 3 lata to i tak zazwyczaj jeździły ze mną w cenie. W takim razie abym wykorzystał bon będę musiał dodatkowo zapłacić za ich wypoczynek (który jest dla mnie darmowy).

To oznacza, że aby jakikolwiek przedsiębiorca mógł zarobić, będzie musiał podnieść ceny pobytu dla dzieci. Teoretycznie nie jest to problem ale z drugiej strony rodzi się pytanie czy skoro przedsiębiorca właściwie bez zaangażowania zarobi dodatkowe 500 zł od każdego dziecka to czy nie powinien kryć się za tym dodatkowy komfort ?

Reasumując za ten sam ośrodek za który w zeszłym roku płaciłem 2-3 tys. zł w tym roku zapłacę 5-6 tys. zł, a w ofercie nic się nie zmieni. W tej samej kwocie mam naprawdę dobre wakacje za granicą - biorąc pod uwagę, że w obu przypadkach dojazd organizuję sobie na własną rękę.

Ostatecznie branża turystyczna nic na tych bonach nie zarobi. Nie chodzi o mnie, bo to bon nie jest ułatwieniem dla rodzin tylko ukrytą dotacją dla branży turystycznej tylko, że ta dotacja jest tak dobrze ukryta, że nikt nie wie jak z niej skorzystać.
po_co odpowiada (usunięty)
Wiesz bon ma wspomóc gospodarkę ale ja ma to zrobić skoro wiele osób nie może go użyć, to nie chodzi o nas tylko o sektor turystyczny.

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki