REKLAMA

Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?

Dominika Florek2020-07-29 06:00, akt.2023-01-09 12:08redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-29 06:00
aktualizacja
2023-01-09 12:08

Wnioski o bon turystyczny można składać do 31 marca 2023 r. Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Sprawdzamy, jak złożyć wniosek i otrzymać środki na wakacje z programu polski bon turystyczny.

Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?
Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?
fot. Grzegorz_Pakula, katatonia82, Pawel Kazmierczak / / Shutterstock

Polski Bon Turystyczny (PBT) to wsparcie dla polskich rodzin z dziećmi w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią COVID-19, podkreślało Ministerstwo Rozwoju, wskazując na powody wprowadzenia bonu turystycznego.

Bon turystyczny 2022

Od 25 lipca 2020 r. ruszyła rejestracja firm oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą przyjmować zapłatę za usługi bonem turystycznym. Natomiast program PBT wystartował 31 lipca 2020 r. Od tego czasu rodzice mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia za pośrednictwem internetowej platformy PUE ZUS (Portal Usług Elektronicznych ZUS dostępny pod adresem www.zus.pl/pue). Za pomocą bonu turystycznego można płacić m.in. za imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorcę turystycznego, aktywny wypoczynek lub opłatę obiektu noclegowego. 

Dla kogo bon turystyczny?

W ramach programu Polski Bon Turystyczny na każde dziecko poniżej 18. roku życia, na które pobierane jest świadczenie z tytułu "Rodzina 500"+, przysługuje bon turystyczny w wysokości 500 zł. Bon będzie również dostępny dla dzieci, których rodzice pobierają za granicą świadczenia rodzinne inne niż 500+. Z kolei dla dzieci z niepełnosprawnościami ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewiduje dodatkowe 500 zł, co w praktyce oznacza, że łączna kwota dodatku wakacyjnego to 1000 zł.

Z bonu turystycznego będą mogli skorzystać także rodzice dzieci urodzonych w 2021 roku. Jeśli do 31 grudnia 2021 r. uzyskają prawo do świadczenia wychowawczego, PBT będzie im przysługiwał i tak samo należy go zrealizować do końca września 2022 r. Natomiast z bonu turystycznego nie skorzystają rodzice na dzieci, które urodziły się w 2022 r. 

Polski Bon Turystyczny – do kiedy?

Bon turystyczny można wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Jednak nawet po upływie tego terminu, będzie można skorzystać z danej usługi turystycznej. W praktyce oznacza to, że opłata za np. usługi hotelarskie lub inne usługi turystyczne musi być dokonana do końca września 2022 roku, natomiast przykładowy termin realizacji może przypadać po tej dacie, czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak otrzymać bon turystyczny?

Bon turystyczny dostępny będzie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice muszą założyć profil na PUE ZUS (www.zus.pl/pue). Po zalogowaniu należy wybrać zakładkę "Ogólne", a dalej "Polski Bon Turystyczny".

Żeby uzyskać bon turystyczny, nie trzeba składać żadnego wniosku. W dowolnie wybranym momencie należy aktywować świadczenie pieniężne w PUE ZUS. W zakładce "Mój bon" należy uzupełnić aktualny adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Świadczenia w formie bonu turystycznego będą widoczne na indywidualnym profilu rodzica. Opiekun otrzyma unikalny, 16-cyfrowego numer, który należy pokazać podczas płatności za usługę realizowaną w ramach bonu.

Bonem turystycznym można płacić do wykorzystania całej kwoty 500 zł. Co ważnie, nie podlega on wymianie na gotówkę, podkreśla Ministerstwo Rozwoju - PBT ma formę dokumentu elektronicznego.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami w celu otrzymania dodatkowych środków przysługujących w ramach drugiego bonu muszą złożyć odpowiednie oświadczenie za pośrednictwem usług elektronicznych PUE ZUS. Dodatkowy bon turystyczny widoczny jest na koncie. 

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Po pierwsze - warunkiem zrealizowania bonu turystycznego jest udział w imprezie turystycznej, zapłacenie za usługi hotelarskie lub obiekt noclegowy dziecka, na które bon przysługuje.

Zapłacić bonem turystycznym można u przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego, którzy przystąpią do programu Polski Bon Turystyczny. Opłata za usługę będzie odbywać się przy wykorzystaniu specjalnego numeru płatności. Po jego podaniu należy zweryfikować transakcję, korzystając z jednorazowego kodu autoryzującego. Jest on przesyłany w wiadomości SMS na podany przy tworzeniu profilu PUE ZUS numer telefonu lub w wiadomości e-mail na podany adres.

Polskiego Bonu Turystycznego można używać wielokrotnie, aż do wyczerpania pełnej kwoty.

Gdzie zapłacę bonem turystycznym?

Bonem turystycznym będzie można zapłacić m.in. za noclegi oraz imprezy turystyczne odbywające się w Polsce, informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Beneficjenci bonu turystycznego mogą zweryfikować, czy dany obiekt przyjmuje płatności bonem turystycznym. Lista przedsiębiorców, którzy akceptują wakacyjne 500+ (lub 1000+ w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami), prowadzona jest przez Polską Organizację Turystyczną (POT) i opublikowana zostanie na trzech stronach internetowych:

  • www.bonturystyczny.gov.pl,
  • www.pot.gov.pl,
  • www.polska.travel.

Przez imprezy turystyczne należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. Bonem turystycznym można opłacić m.in. kolonię, półkolonie, wyjazd na obóz harcerski, językowy czy sportowy. 

Dominika Florek

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (12)

dodaj komentarz
lampeduza
Dojenie podatnika! Każdy artykuł, opisujący ekscesy rozdawnictwa powinien się tak zaczynać. Jeśli ludzie nie zrozumieją, źe sami płacą z nawiązką za takie prezenty, rozdawane przez polityków, Polska skończy w potopie populizmu z inflacją turecką!
prawdziwynierobot
rozdawnictwa ciąg dalszy
pikus1
Można nim płacić do końca marca 2022 . HA HA a tu czerwiec i wakacje za pasem .
prawdziwynierobot
Artykuł z 29 lipca a komentarz z 8 czerwca. Ciekawe
johnnym
tylko jak go wykorzystać ? - w niedzielę (niestety) chciałem nim zapłacić za hotel - próbowaliśmy kilka razy ale nie przychodził sms z kodem potwierdzającym więc po godzinie czekania musiałem zapłacić normalnie (musiałem się już wymeldować) a po 4 godzinach przyszły naraz 4 sms :( tylko wtedy byłem już 200 km dalej - niech sobie tylko jak go wykorzystać ? - w niedzielę (niestety) chciałem nim zapłacić za hotel - próbowaliśmy kilka razy ale nie przychodził sms z kodem potwierdzającym więc po godzinie czekania musiałem zapłacić normalnie (musiałem się już wymeldować) a po 4 godzinach przyszły naraz 4 sms :( tylko wtedy byłem już 200 km dalej - niech sobie to w buty wsadzą albo dokupią serwery.
solbox
Bon - kolejne słowo kluczowe z PRLu.

Ciekawe w jakim czasie ZUS przelewa pieniądze i jak to jest ze zwrotem za płatność bonem turystycznym.
mwl
doliczą do emerytury właścicielom atrakcji turystycznych
po_co
Mam 5 dzieci i nie wiem czemu ma służyć ten bon ponieważ absolutnie nie mam możliwości skorzystania z niego.
W mojej sytuacji do dyspozycji mam teoretycznie 3000 zł, to właściwie wystarczy na wakacje w Grecji z wyżywieniem, bez dojazdu (we Wrześniu 100€ / dzień, w Październiku 90€ / dzień za pokój).

W Polsce natomiast takie
Mam 5 dzieci i nie wiem czemu ma służyć ten bon ponieważ absolutnie nie mam możliwości skorzystania z niego.
W mojej sytuacji do dyspozycji mam teoretycznie 3000 zł, to właściwie wystarczy na wakacje w Grecji z wyżywieniem, bez dojazdu (we Wrześniu 100€ / dzień, w Październiku 90€ / dzień za pokój).

W Polsce natomiast takie pieniądze ledwo starcza na zakwaterowanie, o wyżywieniu nie ma co w ogóle myśleć przy takiej kwocie.
Niemniej, jeżeli moje dzieci mają mniej niż 3 lata to i tak zazwyczaj jeździły ze mną w cenie. W takim razie abym wykorzystał bon będę musiał dodatkowo zapłacić za ich wypoczynek (który jest dla mnie darmowy).

To oznacza, że aby jakikolwiek przedsiębiorca mógł zarobić, będzie musiał podnieść ceny pobytu dla dzieci. Teoretycznie nie jest to problem ale z drugiej strony rodzi się pytanie czy skoro przedsiębiorca właściwie bez zaangażowania zarobi dodatkowe 500 zł od każdego dziecka to czy nie powinien kryć się za tym dodatkowy komfort ?

Reasumując za ten sam ośrodek za który w zeszłym roku płaciłem 2-3 tys. zł w tym roku zapłacę 5-6 tys. zł, a w ofercie nic się nie zmieni. W tej samej kwocie mam naprawdę dobre wakacje za granicą - biorąc pod uwagę, że w obu przypadkach dojazd organizuję sobie na własną rękę.

Ostatecznie branża turystyczna nic na tych bonach nie zarobi. Nie chodzi o mnie, bo to bon nie jest ułatwieniem dla rodzin tylko ukrytą dotacją dla branży turystycznej tylko, że ta dotacja jest tak dobrze ukryta, że nikt nie wie jak z niej skorzystać.
po_co odpowiada (usunięty)
Wiesz bon ma wspomóc gospodarkę ale ja ma to zrobić skoro wiele osób nie może go użyć, to nie chodzi o nas tylko o sektor turystyczny.

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki