REKLAMA

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a zakup działki i budowa domu

Wojciech Boczoń2023-09-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-29 06:00

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby planujące nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Może to być mieszkanie w bloku lub dom. Pytają Państwo, czy można kupić działkę i wybudować dom, ale wkład własny pokryć gwarancją BGK. Ekspert odpowiada.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a zakup działki i budowa domu
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a zakup działki i budowa domu
fot. WDG Photo /

Kończy się pierwszy pełny kwartał z „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”. Jest to nowe rozwiązanie, które wzbudza sporo emocji wśród czytelników. Warunki są korzystne, ale obwarowane dodatkowymi wymogami. Na przykład z rozwiązania tego mogą skorzystać jedynie osoby do 45. roku życia, a środki mogą być przeznaczone wyłącznie na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych. W nowym mieszkaniu nie można więc na przykład prowadzić działalności gospodarczej. Nie można też posiadać innych nieruchomości.

Kredyt może zostać przeznaczony na zakup mieszkania lub budowę domu. Pytają nas Państwo, czy można skorzystać z „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” w formule: zakup działki i budowa domu. - Wkład własny chcemy pokryć gwarancją BGK. Czy jest możliwość, aby na taki kredyt zgodziły się banki? – pisze jeden z czytelników.

Ekspert odpowiada:

- Tak, ustawa zakłada, że możemy nabyć działkę i wybudować dom bez wkładu własnego. W takim przypadku istotne jest, żeby uzyskać prawomocne pozwolenie na budowę, zanim złoży się wnioski w bankach – mówi Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi. Dodaje też, że jeśli nie jesteśmy właścicielami działki, to za zgodą obecnych właścicieli możemy wystąpić o pozwolenie na budowę.

- Innym rozwiązaniem jest nabycie działki z wydanym pozwoleniem na budowę i przeniesieniem pozwolenia na nas – dodaje Marcin Berus.

Maksymalna kwota finansowania w przypadku „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” to 500 tys. zł w przypadku singla. Pary mogą uzyskać finansowanie o 100 tys. zł wyższe. Maksymalny wkład własny nie może przekraczać 200 tys. zł. Pozwala to uzyskać środki do wysokości 700-800 zł. Można je przeznaczyć na budowę domu. Dopłaty obejmują 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem, rat kapitałowo-odsetkowych.

Obecnie „Bezpieczny kredyt 2 proc.” oferowany jest przez następujące banki:

 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zoomek
A można z BGK pokryć koszty zakupu tanich działek od TW z hierarchii kościelnej?
Jak dotrzeć do TW?
Jak uzyskać zaniżoną cenę działki?
O tym i wiele więcej w następnym odcinku publikacji z cyklu wał+.
Czytajcie Państwo nasze artykuły.
Szalom!

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki