REKLAMA

Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyt konsumpcyjny oraz spadku w hipotekach w I kw.

2016-02-01 10:36
publikacja
2016-02-01 10:36

Przedstawiciele sektora bankowego spodziewają się, że w pierwszym kwartale popyt na kredyty konsumpcyjne wzrośnie, a na kredyty mieszkaniowe "istotnie" spadnie. W przypadku kredytów dla firm niewielki wzrost popytu jest oczekiwany jedynie w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyt konsumpcyjny oraz spadku w hipotekach w I kw. / fot. Andrzej Bogacz / FORUM

W pierwszym kwartale banki w większości kategorii kredytów dla przedsiębiorstw nie oczekują wzrostu popytu - podano w raporcie. Przewidują jednocześnie, że niewielki wzrost popytu będzie zauważalny jedynie w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. W czwartym kwartale większość banków nie zaobserwowała wzrostu popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.

Pojedyncze banki przewidują na pierwszy kwartał tego roku kontynuację nieznacznego zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw, z wyjątkiem kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw gdzie nie planują zmian.

W pierwszym kwartale tego roku banki deklarują istotne zaostrzanie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych oraz oczekują istotnego spadku popytu na te kredyty. W czwartym kwartale ubiegłego roku banki zaostrzały natomiast kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych a marże były podwyższane. Jednocześnie rósł popyt na te produkty, podczas gdy przez poprzednie trzy kwartały odnotowywano spadek popytu.

Z kolei w segmencie kredytów konsumpcyjnych banki nie zmieniły istotnie kryteriów w czwartym kwartale a pojedyncze instytucje obniżyły marże kredytowe. Popyt na kredyt konsumpcyjny rósł. W pierwszym kwartale banki przewidują dalszy wzrost popytu a niektóre z nich planują złagodzenie polityki kredytowej.

Jak podaje NBP, ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. Uzyskane odpowiedzi mogą nie uwzględniać stanowiska innych pionów banku niż pion kredytowy. Ankieta została przeprowadzona na przełomie grudnia 2015 r. i stycznia 2016 r. wśród 25 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 86 proc.

Poniżej oczekiwania banków na pierwszy kwartał z ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym":

Kredyty dla przedsiębiorstw

Oczekiwania na I kwartał 2016 r.: nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej (z wyjątkiem kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie polityka nie ulegnie zmianie); niewielki wzrost popytu jedynie w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Kredyty mieszkaniowe

Oczekiwania na I kwartał 2016 r.: istotne zaostrzanie polityki kredytowej; istotny spadek popytu.

Kredyty konsumpcyjne

Oczekiwania na I kwartał 2016 r.: złagodzenie polityki kredytowej przez pojedyncze banki; wzrost popytu. (PAP)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~bura
niestety ale płace nie stoją dobrze w kraju, to ludzie pożyczają. sama też parę dni temu wzięłam pożyczkę online w ferratum banku. bezpiecznie, bo to bank, a mega szybko wszystko załatwiają, w kilkanaście minut miałam kasę na koncie. sprawdzają w KRD i trzeba mieć tylko dowód osobisty.
~RICO
Naród mądrzeje,zauważył,że go okradają na każdym kroku !
~goldman
a fachowcy deweloperzy i naganiacze roznej masci jeszcze raz wezma sie za przeliczenie realnej ceny metra kw powierzchni budowanego domu i mieszkania przy obecnych cenach surowcow i energi
~Malaga
Zacznij sam budować i pokaż jak sprzedajesz za pół ceny.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki