REKLAMA

Banki już wiedzą – będzie ostre hamowanie w hipotekach

Michał Kisiel2016-08-02 09:43analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-02 09:43

Rynek kredytów hipotecznych czekać może w trzecim kwartale tego roku mała „epoka lodowcowa”. Ankietowane przez NBP banki oczekują istotnego spadku popytu na finansowanie nieruchomości, a jednocześnie deklarują dalsze zaostrzanie polityki kredytowej. Hamulcem okaże się zakończenie przyjmowania wniosków o kredyty z dopłatami i zamieszanie wokół inwestycji na gruntach rolnych.

Co kwartał specjaliści z Narodowego Banku Polski przeprowadzają ankietę wśród przewodniczących komitetów kredytowych w bankach. Zbadanie opinii osób odpowiedzialnych za realizowanie polityki kredytowej pozwala z wyprzedzeniem zorientować się w podejściu kredytodawców do ceny i warunków dostępności finansowania.

Banki już wiedzą – będzie ostre hamowanie w hipotekach / fot. Piotr Mecik / FORUM

W II kwartale 2016 r., zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, banki zaostrzały kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. W szczególności dotyczyło to wymagań odnośnie zabezpieczeń oraz marż i pozaodsetkowych kosztów kredytu. Najważniejszą przyczyną zmian było wejście w życie ustawy zmieniającej zasady obrotu nieruchomościami rolnymi – na ten czynnik wskazała większość instytucji. Zaostrzenie kursu uzasadniano także przewidywaniami co do trendów na rynku oraz reakcją na poczynania konkurencji.

Zaostrzenie kryteriów kredytowania odbiło się na popycie. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami bankowców, w II kwartale ubyło chętnych na hipoteki. Potwierdzają to także dane publikowane przez bank centralny – w pierwszych 6 miesiącach roku przyrost długu hipotecznego w złotych był najniższy od 7 lat.

Ankietowani przez NBP zwrócili jednak uwagę, że sprzedaż podbiły obawy kredytobiorców dotyczące wyczerpywania się puli środków przeznaczonych na dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Klienci mogli jeszcze ubiegać się o kredyty, których wypłata była planowana na rok 2017.

Trzeci kwartał będzie gorszy

W trzecim kwartale tego roku „Mieszkanie dla Młodych” przestanie napędzać sprzedaż kredytów. Na początku lipca Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków na 2017 r. Do unormowania sytuacji dotyczącej gruntów rolnych także wciąż jest daleko. W sierpniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która przewiduje, że banki będą mogły wspólnie z właścicielem gruntu ustalać wartość nieruchomości na potrzeby ustanowienia zabezpieczenia. Zanim kredytodawcy wypracują odpowiednie procedury finansowania, część klientów (np. budujących domy na działce rolnej) nie będzie mogła zaciągnąć zobowiązania.

Ankietowani przez NBP bankowcy widzą czarne chmury na horyzoncie. Większość spodziewa się istotnego spadku popytu na kredyty hipoteczne. W badaniu banku centralnego pesymiści mieli wyraźną przewagę nad optymistami (-60 proc. netto – odpowiedzi ważone są udziałami w rynku banków). Jednocześnie kierujący komitetami kredytowymi deklarują, że będą nadal zaostrzać politykę dostępu do finansowania.  

Potrzebne, choć nierealne – deweloperzy nie boją się "Mieszkania Plus"

Potrzebne, choć nierealne – deweloperzy nie boją się

Deweloperzy oceniają, że program "Mieszkanie Plus" to krok w dobrą stronę. Dodatkowo nie powinien on zaszkodzić prywatnym firmom działającym w tej branży. Nie jest on jednak pozbawiony wad, które psują nieco jego odbiór.

Podnoszenie kosztów kredytu, wyższe wymagania wobec kredytobiorców i jednocześnie wyłączenie „silnika” w postaci programu dofinansowania wkładu własnego sprawiają, że zaczynają się sprawdzać prognozy formułowane już na początku roku. W 2016 r. sprzedaż hipotek będzie wyraźnie niższa niż rok wcześniej - ostre hamowanie staje się faktem.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~polak2
Deweloperom na budowę dają ile tylko chcą .I dlatego mieszkania nie potanieją bo mieszkania zadłużone mają Banki nie Deweloperzy
~frt
bardzo dobra wiadomość

banki nie zarobią klient bezpiezcny mieszkania nie dla gołodupcó tylko tych co mają kase

teraz 40% miezkań kupjją ludzie za gotówkę i tak jets bezpiecznie i tak powinno być

dlatego mieszknia tylko trozkę drozeja a nnie jak o 100% jak w latach 2006-2007 przez frankowców i banki

dziś
bardzo dobra wiadomość

banki nie zarobią klient bezpiezcny mieszkania nie dla gołodupcó tylko tych co mają kase

teraz 40% miezkań kupjją ludzie za gotówkę i tak jets bezpiecznie i tak powinno być

dlatego mieszknia tylko trozkę drozeja a nnie jak o 100% jak w latach 2006-2007 przez frankowców i banki

dziś deweloprzey mają najlepszza sprzedaż w historii na nówki.

najlepisje by było jakby wkłąd był na poizomie 40-60% włąsny reszta pożyczka

człokek który ma 35 lat i biezrze kredyt na 30 lat na 300k to samobójca lub idiota..
~Olo
Chyba 10–15% kupuje za gotówkę, a nie 40%. Bezpiecznie to będzie jak nie będzie kredytów z LtV powyżej 50% w ogóle.
~Olo odpowiada ~Olo
I mieszkania tanieją i będą tanieć. Skończy się niski wkład własny, skończy się zdolność kredytowa, skończy się MdM, skończy się wyż demograficzny, stopy procentowe raczej w dół już nie pójdą (a w górę mogą jak najbardziej), a mieszkań na rynku (także wtórnym, który w końcu się obudzi) będzie dużo I mieszkania tanieją i będą tanieć. Skończy się niski wkład własny, skończy się zdolność kredytowa, skończy się MdM, skończy się wyż demograficzny, stopy procentowe raczej w dół już nie pójdą (a w górę mogą jak najbardziej), a mieszkań na rynku (także wtórnym, który w końcu się obudzi) będzie dużo i ceny mogą iść tylko w dół. Brakuje jeszcze spadku cen o jakieś 30% do stanu sprzed bańki, a przypominam, że po bańce nie następuje normalność, tylko odbicie w drugą stronę.
~prognostyk
Ma ktoś namiar na najlepszy portal który na bieżąco raportuje obecnie rozpoczęty upadek ekonomiczny świata? Ps. kiedy stypa po Deutsche Bank ? Bo jak nie rzucą jakiejś plotki to w tym tygodniu przewiduję jego zejście.
~zxc
Karuzela zaczyna hamować. Jak inne elementy układanki zaczną się sypać i już nie będzie na pincet+, kościół i inne tego typu wygibasy, to #dojna zmiana zabierze zabawki i ogłosi nowe wybory. Wszak wiadomo, że oni nie wezmą za nic odpowiedzialności, a polactwo zostanie z łapą nocniku. Znowu.
~asasa
wreszcie wartość nieruchomości wróci do realnych wartości a nie napompowane jak balon 250tys za mieszkanie 50m2 to jest lichwa
~mati
250 tys za mieszkanie 50m2 to masz w jakimś Olsztynie. w Wawie w przyzwoitej dzielnicy typu Mokotów trzeba dać ok 400 tys zł.
~Alex
No proszę. Nowa definicja lichwy. Jak ktoś nie umie czytać, to zmyśla.
~qub odpowiada ~mati
To tym gorzej chorobliwa sytuacja

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki