Wiceprezes GPW: liczymy, że PPK będą ważnym elementem rozwoju rynku kapitałowego w Polsce

Jako Giełda Papierów Wartościowych liczymy, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą ważnym elementem rozwoju rynku kapitałowego w naszym kraju - powiedziała wiceprezes GPW Izabela Olszewska. Rynek kapitałowy jest bardzo ważny dla gospodarki - może m.in. finansować innowacje - dodała.

(fot. Tomasz Pikula / Puls Biznesu)

"Liczymy, że PPK będą ważnym elementem rozwoju rynku kapitałowego w naszym kraju, poprzez to, że będą generowały dosyć pokaźny strumień nowego, rodzimego kapitału. A GPW i rynkowi kapitałowemu w Polsce teraz kapitał jest bardzo potrzebny" - powiedziała w poniedziałek Olszewska podczas konferencji o Compliance i dobrych praktykach dotyczących promocji i tworzenia PPK, zorganizowanej na GPW.

Jak podkreśliła, rynek kapitałowy jest bardzo ważny dla polskiej gospodarki, ponieważ może finansować innowacje, czy wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa.

"My jako giełda widzimy i dostrzegamy tutaj pierwiastek społeczno-gospodarczy programu PPK. I to, że będzie on stymulował oszczędności Polaków w horyzoncie długoterminowym. To jest bardzo ważne" - powiedziała.

Jak tłumaczyła, PPK będą zapewniały emerytury przyszłym pokoleniom, a także będą "niwelowały lukę między dochodami, które otrzymujemy w czasie aktywności zawodowej i tymi, które będziemy dostawać na emeryturze".

"Bardzo liczymy na to, że PPK wygenerują ten nowy strumień, a to uruchomi pewne efekty mnożnikowe" - wskazała.

Obecny na konferencji wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk przekonywał, że jest "bardzo dobry moment, żeby wdrażać PPK (...) szybko rosnące płace, nadwyżki w firmach, szybki wzrost gospodarczy".

Jak mówił, "wszystkim nam powinno zależeć, żeby ten projekt się udał". "Jeśli ten projekt się nie uda, to możemy zapomnieć o jakimkolwiek dużym projekcie, który będzie zachęcać do dodatkowego oszczędzania dedykowanego na stare lata przez najbliższe kilkanaście, kilkadziesiąt lat, bo nikt już tak naprawdę w taki projekt nie uwierzy" - tłumaczył.

Dodał, że myśląc o PPK, "absolutnie myślimy, że będzie to długi marsz". "Na początku oczywiście ta partycypacja, jeśli będzie w okolicach 50 proc. będzie w porządku. Natomiast później (...) możemy spodziewać się w długim terminie, że ta partycypacja będzie rosnąć" - powiedział.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pierwsza tura "wejścia do systemu" dotyczy największych pracodawców, zatrudniających 250 osób lub więcej i odbędzie się już 1 lipca br. 

autor: Aneta Oksiuta

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 eljotek

Co ma nie pomóc... może byc tylko gorzej jak nic się nie zadzieje. A tak to chociaz jakis start na polskim rynku sie szykuje. A jak ppk sie przyjma to z roku na roku bedzie tylko lepiej

! Odpowiedz
2 3 cyk09

Ja chcę by to sie udało, bo nasz system emerytalny od lat kuleje. Chce mieć w końcu pewność że na emeryturze będę miał z czego żyć. PPK sensownie się prezentuje i trzymam kciuki!

! Odpowiedz
19 6 kosiaczkaa

Dobrze że też pomyśleli o zwykłych ludziach, żeby każdy z nas mógł mieć dodatkową kasę na swoje życie na emeryturze. Wiadomo, lepiej mieć oszczędności niż ich nie mieć

! Odpowiedz
21 16 grzegorzkubik

Oby to pomogło GPW.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: