PFR: pierwsze podmioty zarządzające wpisane do ewidencji PPK

Osiem podmiotów zarządzających zostało wpisanych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) do ewidencji PPK - poinformował w piątek PFR. Oznacza to, że zarządzane przez nie instytucje finansowe mogą uczestniczyć w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

"Pierwsze osiem podmiotów zarządzających zostało wpisanych przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR) do ewidencji PPK. Oznacza to, że zarządzane przez nie instytucje finansowe mogą uczestniczyć w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych, oferując pomnażanie środków gromadzonych na rachunkach PPK" - poinformował PFR w komunikacie zmieszczonym na stronie internetowej.

Instytucje wpisane do tej pory do ewidencji PPK to: Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne, AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Esaliens Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Pocztylion-Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Warta.

Dodatkowo wnioski do PFR o wpisanie do ewidencji złożyło kolejnych pięć instytucji. Oznacza to, że na tę chwilę 13 instytucji finansowych jest zainteresowanych oferowaniem PPK.

Lista podmiotów zarządzających, które zostały wpisane do ewidencji PPK, będzie umieszczona na Portalu MojePPK.pl. To oficjalne źródło informacji o PPK, prowadzone na mocy Ustawy przez operatora - PFR Portal PPK sp. z o.o., spółkę zależną PFR.

PFR przypomina, że warunkiem pojawienia się danej instytucji na portalu jest przygotowanie i przekazanie przez nią dokumentów, m.in. statutów, kluczowych informacji dla inwestorów oraz materiałów informacyjnych dla interesariuszy. "Po otrzymaniu przez PFR Portal PPK kompletu wymaganych dokumentów, oferty podmiotów zarządzających zostaną zaprezentowane na Portalu. Spodziewamy się, że nastąpi to w ciągu najbliższych dni" - czytamy.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przekazał, że wśród instytucji finansowych, które potwierdziło swoje zainteresowanie uczestnictwem w systemie PPK, są zarówno czołowe międzynarodowe podmioty, jak i największe polskie instytucje. "Zakładamy, że przed 1 lipca br. na portalu PPK będą dostępne oferty 15-20 podmiotów. Tak duże zainteresowanie instytucji finansowych powinno skutkować niższymi kosztami zarządzania oraz wyższą jakością obsługi z korzyścią dla uczestników PPK" – powiedział cytowany w komunikacie Borys.

PFR przypomina, że instytucjami finansowymi, które mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK, są wyłącznie: Fundusz Inwestycyjny, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI); Fundusz Emerytalny, zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) albo Pracownicze Towarzystwo Emerytalne (PrTE); zakłady ubezpieczeń.

Aby dana instytucja została wpisana do ewidencji PPK, musi spełnić szereg wymogów: posiadać co najmniej trzy lata doświadczenia w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi typu otwartego, funduszami emerytalnymi lub otwartymi funduszami emerytalnymi, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – co najmniej trzy lata doświadczenia w prowadzeniu działalności w zakresie oferowania ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym; posiadać kapitał własny, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – dopuszczone środki własne w wysokości co najmniej 25 mln zł, w tym co najmniej 10 mln zł w środkach płynnych (rozumianych jako lokaty określone dla funduszu rynku pieniężnego, o którym mowa w art. 178 ustawy o funduszach inwestycyjnych); zarządzać odpowiednią liczbą funduszy lub subfunduszy zdefiniowanej daty.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pierwsza tura "wejścia do systemu" dotyczy największych pracodawców, zatrudniających 250 osób lub więcej i odbędzie się już 1 lipca br. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ skr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 barnabka

Sytuacja z OFE się nie powtórzy bo PPK to zupełnie inna forma oszczędzania na emeryturę.W przypadku OFE mieliśmy podział składki ZUS. W PPK sami wpłacamy pieniądze na prywatne konta i nikt ni może nam ich oderbrac. Jeżeli zrezygnujemy wcześniej to nie dostaniemy pieniędzy od państwa. Ale to ma być plus dla tych ,którzy cierpliwie będą oszczędzać do emerytury.Poza tym PPK jest dziedziczne. Więc mamy pewność ze jeśli nie dożyjemy emerytury to nasze pieniadze dostanie rodzina.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 sublt2

W zarządzaniu aktywami w Polsce jest złodziej na złodzieju. Każdy z nich ma plan "zostać w krótki czasie oligarchą" a powierzone pieniądze są do tego instrumentem. Nie dajcie się nabrać, kupujcie ETF, inwestujcie na zachodzie. Sytuacja z OFE się powtórzy. :-)

! Odpowiedz
4 1 kosiaczkaa

zobaczymy jak to wszystko będzie, dla mnie póki co program ppk zapowiada się naprawdę dobrze, w końcu będzie szansa żeby mieć emeryturę w tym kraju, no a to jest bardzo ważne

! Odpowiedz
1 0 cyk09

No wejdzie już za moment bo w lipcu. W każdym razie u nas bo mój pracodawca należy do tej pierwszej grupy co zatrudnia ponad 250 osób. Ja jestem dobrej myśli, nie wypisuję się, chce zobaczyć jak to będzie dzialać

! Odpowiedz
5 1 marina22

DObrze dobrze - niech sie wpisują i niech działają. Projekt musi ruszyc jak najszybciej. Juz i tak za długo czekalismy na jakiekolwiek dodatki do emerytur. Polska musi wreszcie wyjść ze średniowiecza i pokazać, że Polacy też moga życ godnie na stare lata

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil