Waszyngton odracza wyrok Rusalowi. Aluminium nurkuje

Amerykański Departament Skarbu dał Rusalowi więcej czasu na dostosowanie się do nałożonych na niego sankcji. Ta decyzja sprawiła, że ceny aluminium spadły o ponad 8%.

Rynek aluminium jest obecnie jednym z najbardziej rozgrzanych rynków surowcowych świata. Jeszcze w czwartek tona białego metalu na londyńskiej giełdzie (LME) kosztowała ponad 2 700 USD i była o 35% droższa niż na początku kwietnia.

(Bankier.pl)

Spektakularna hossa na rynku aluminium rozpoczęła się, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły nowe sankcje przeciw Rosji. Jednak tym razem restrykcje nie były wymierzone w rosyjskie państwo, tylko w oligarchów wspierających politykę Kremla. Waszyngton nakazał obywatelom USA oraz amerykańskim firmom zerwanie wszystkich kontaktów handlowych z Rusalem do 5 czerwca. Po tej dacie żaden Amerykanin ani żadna firma zarejestrowana w USA nie mogła Rusalowi ani pożyczyć pieniędzy, ani kupić od niego surowca.

Biznes mocno spanikował, ponieważ rosyjski gigant odpowiada za ok. 7% światowych dostaw aluminium - metalu niezbędnego przy produkcji praktycznie wszystkich maszyn i urządzeń, od sprzętu AGD po samoloty. W poniedziałek Departament Skarbu chyba się zreflektował i przełożył datę wejścia w życie sankcji na 23 październik. Jeśli do tego czasu Oleg Deripaska odda kontrolę nad firmą, to United Company Rusal może uniknąć amerykańskich restrykcji. Obecnie rosyjski oligarcha posiada 48% akcji Rusalu.

Co prawda wygląda to jak brutalna próba wywłaszczenia dokonywana przez rząd USA, ale daje to rosyjskiej spółce więcej czasu na sprzedaż zapasów surowca. Akcjonariusze Rusalu odetchnęli z ulgą - notowania spółki na giełdzie w Hongkongu poszły w górę o 18%. Za to ceny samego aluminium zanurkowały o ponad 8%, schodząc do 2 273,75 USD za tonę. 

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sel

Czyli co ma oddać mafii?albo ?..

! Odpowiedz
1 13 sel

Niezawodne metody mafii ,trzeba kupić cegłę albo ochronę..

! Odpowiedz
11 35 open_mind

Ja się urodziłem chyba nie na tej planecie albo ze sto lat za wcześnie. Przecież nie-da się obserwować Medii Jak się zachowują i np. Zachwycają się tym francuskim prezydentem który zawitał do USA, to gościu o twarzy dziecka trzyma za rękę jakąś kobietę która jest jego matką czy co a media zachwycają się jak ona wygląda jaki szyk i itd. Masakra Albo jakie korowody i owacje w GB bo się coś w rodzinie królewskiej urodziło – no i dobrze ale żeby spazmów dostawać na ulicach z tego powodu. Do tego te ustawki wojskowo polityczno ekonomiczne że niby trudności napięcie i nagle „geniusze” Potrafią to rozwiązać. Tak myślę że trzeciej wojny nie będzie tylko podprowadzą świat do stanu wysokiego napięcia a jak wszyscy będą już przerażeni to ogłoszą: Tak dzięki rozsądkowi i mądrości opanowano sytuacje jednak w zamian tego trzeba było zmienić system finansowy świata. Tak ja nie pasuję do tego świata, ja to widzę inaczej i nawet nie śmiem opisać tego bo mogą założyć mi kaftan. A do tego młodzież wydziergana z masą metalu wczepioną w ciało i jak koty publiczne zachowują się seksualnie i swobodnie np. przed kamerkami publicznie masowo spółkując grupowo i czerpią z tego radość! I jeszcze ostatki nie zidiociałego społeczeństwa próbują przekonać że powinni być bardziej tolerancyjni i otwarci, no niech oni sobie będą wiadomo - tylną częścią do tego samego partnera. Przepraszam czy może ktoś zatrzymać świat ja wysiadam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 15 open_mind

Teściowie Macrona znali osobiście Napoleona. ?

! Odpowiedz
5 28 open_mind odpowiada open_mind

Macron ze swoją żoną tworzy antykwariat : ona antyk, a on wariat.

! Odpowiedz
3 16 open_mind

I do tego wszędzie zło opanowało banki, kancelarie prawnicze, Hollywood, gazety, internet, politykę media, we władzach światowych i zarządach malwersacje i nieuczciwość rynki pompowane są sztucznie. Ludzie biegają z pistoletami i strzelają do kogo popadnie albo rozjeżdżają ich samochodami. Czy ja mam nocną marę?

! Odpowiedz
1 8 marcin321 odpowiada open_mind

Jak wcześniej Ci wyrzucałem, że piszesz non stop to samo tak teraz przyznam, że dobrze prawisz i do tego poprawiłeś mi humor, dzięki :)

! Odpowiedz
1 3 open_mind odpowiada marcin321

No wiesz, największym darem jest mądrość nie zmącona z ogólnymi sterowanymi propagandowo trendami jak np. moda i w ogóle zachowanie – zobacz te nagie kostki u mężczyzn (bez skarpet) I jak barany jeden za drugim to naśladuje ludzie chcą być Cool, a ja twierdze że to jest chore, Wracając do mnie to to co się rozumie i wie umieć to przekazać na papier to jest największy dar, a u mnie z tym przekazaniem nie zawsze jest najlepiej - myślę o przekazaniu w taki sposób aby nawet największa Gimbaza (Karyny i Sebiki) to zrozumieli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 wektorwg odpowiada open_mind

Za to Melania mogła by być wnuczką Trampa. Jak to nazwiesz prawaczku?
Ataki at perasona są dowodem jakim jest prostakiem! Ale to już wiedziałem jak napisałeś że silnik samolotowy ma wiatrak

! Odpowiedz
2 2 open_mind odpowiada wektorwg

Odczuwać do kogoś nienawiść już za samą jasność myślenia i przekazać to w piśmie – to ty. A jak jeszcze zdamy sobie sprawę że dużo ludzi tak ma to……. ! Mamy to co mamy. Ps. Próba zmiany tematu bardzo mizerna ale przedstawiciele lewego skrzydła tak mają – znaczy atak z zupełnie innym argumentem często sfabrykowanym aby wybić rozdmuchać sprawę i nie ma znaczenie że poniesie się jeszcze większe straty, ale ta grupa o to nie-dba..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ALUMINIUM -0,76% 1 698,25
2020-02-24 19:59:00
ZŁOTO 0,99% 1 662,25
2020-02-24 22:16:00
MIEDŹ -1,28% 5 689,00
2020-02-24 20:00:00
ROPA -4,94% 55,56
2020-02-24 22:16:00
SREBRO 0,98% 18,64
2020-02-24 22:16:00
PLATYNA -0,96% 967,40
2020-02-24 22:16:00

Znajdź profil