REKLAMA

Ubezpieczenie chorobowe wymaga odnowienia po urlopie macierzyńskim

2020-04-29 14:15
publikacja
2020-04-29 14:15

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą, aby odzyskać ubezpieczenie chorobowe, powinny ponownie się do niego zgłosić zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego - podaje Prawo.pl.

/ fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Dla przedsiębiorców opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jak informuje Prawo.pl, w momencie, w którym kobieta mająca firmę zaczyna pobierać zasiłek macierzyński, takie ubezpieczenie wygasa. By znów móc korzystać z ubezpieczenia chorobowego, należy ponownie się do niego zgłosić zaraz po ustaniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

W przeciwnym razie - według Prawo.pl - nie przysługują świadczenia z tytułu tego ubezpieczenia, m.in. zasiłek chorobowy, nawet jeśli właścicielka nadal płaci składki, gdyż w ewidencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych widnieje jako osoba nieubezpieczona.

„To pułapka, w którą wpada wiele osób. Uważają, bowiem, że po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego +odżywa+ ich stosunek ubezpieczeniowy z tytułu działalności gospodarczej i nie muszą nic robić, poza opłaceniem składek rzecz jasna” - mówi w wypowiedzi dla Prawo.pl radca prawny Magdalena Januszewska, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego.

Przy ubezpieczeniach obowiązkowych (emerytalne, rentowe, chorobowe, FP i zdrowotne) obowiązek ubezpieczenia powstaje z mocy prawa, a opłacanie składek, pomimo niezgłoszenia się, może wystarczyć jako dorozumiane (polegające na terminowym opłacaniu składki, bez ponownego składania wniosku o objęcie ubezpieczeniem - red.) zgłoszenie się. „Przy ubezpieczeniu dobrowolnym chorobowym tak nie jest. ZUS może przyjmować składki, nie reagować i absolutnie nie wynika z tego, że dana osoba przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego” - tłumaczy Januszewska.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki