REKLAMA
PIT 2023

Turcja zgodzi się na akcesję Szwecji do NATO. Stawia warunki odnośnie do Izraela

2023-12-09 12:10, akt.2023-12-09 15:17
publikacja
2023-12-09 12:10
aktualizacja
2023-12-09 15:17

Turcja wylicza warunki, pod jakimi zgodzi się na przyjęcie Szwecji do NATO. Sojusz ma uznać niepodległość Palestyny, Izrael zapłaci reparacje, a premier tego kraju Benjamin Netanjahu trafi przed międzynarodowy trybunał - powiedział Devlet Bahceli, lider sprzymierzonej z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem Partii Narodowego Działania (MHP).

Turcja zgodzi się na akcesję Szwecji do NATO. Stawia warunki odnośnie do Izraela
Turcja zgodzi się na akcesję Szwecji do NATO. Stawia warunki odnośnie do Izraela
fot. Vladimir Smirnov / / TASS

Protokół w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO został przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana podpisany 23 października 2023 roku i przesłany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego, czyli jednoizbowego parlamentu Turcji.

Chociaż nadal nie wiadomo, kiedy Zgromadzenie planuje głosowanie nad szwedzkim wnioskiem, pod koniec listopada Sztokholm zapewnił, że otrzymał od Ankary obietnicę dotyczącą ratyfikowania akcesji państwa do NATO "w ciągu najbliższych tygodni".

W wywiadzie dla gazety "TurkGun" Bahceli powiedział, że "oczywiście jest niechętny wstąpieniu Szwecji do Sojuszu" i przypomniał, że "wszyscy, którzy tak czekają na tę akcesję, muszą pamiętać o pilniejszych problemach związanych z wojną w Strefie Gazy".

MHP dysponuje w 600-osobowym tureckim parlamencie 50 głosami przy 264 głosach Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana. Jeśli opozycja sprzeciwi się wnioskowi Szwecji, do jego przegłosowania niezbędne będą głosy największego z parlamentarnych sojuszników partii rządzącej. 

jbw/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (25)

dodaj komentarz
mknowak
Ukraińska cenzura pięknie działa a może to już ukraiński portal.....
trpaslik
Mniejszość rosyjska, którą Ukraińcy od 2014 roku próbowali eksterminować znalazła swojego obrońcę. Może Turcji uda się zbudować koalicję, która obroni mordowanych przez Izrael Palestyńczyków. Dla Chrześcijan, kochających pokój, byłby to przepiękny prezent Bożonarodzeniowy.
lebski_gosc
Turcja jako jeden z nielicznych krajów poruszyła temat adrenochronu w telewizji. Mają jaja i rozum większy niż my. Trzeba szanować takie nacje.
lukaszslask
nie popieram Benjamina,ale jego to przed Sad,a z Putinem herbatka.....ladna hipokryzja....chyba przestane tam latac....:)
sandman77
Należy się zastanowić jaki jest sens dalszej obecności Turcji w NATO. Czy w przypadku zaatakowania któregoś z członków sojuszu Turcja wypełni zobowiązania sojusznicze? Bardzo wątpię. Więc po co ich trzymać w organizacji, którą tylko torpedują.
kamikaze351
Ty rozumiesz co to jest polityka?
itso_not_to_be
czyli okienko nie tyle się zamyka co umyka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_not_to_be odpowiada (usunięty)
ale jedni to nasi podopieczni a drudzy to wrogowie
itso_not_to_be odpowiada itso_not_to_be
a Polacy nie lepsi bo olewają swoich podopiecznych w normalnym świecie Polskie Wojsko od minimum roku stacjonuje na Ukrainie

Polskie Wojsko nie odnoszę się do tego paździerza z którym mamy do czynienia bo to porostu hańba ze tak mierna organizacja ma tak szlachetny tytuł

Powiązane: NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki