Turcja: policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum w Stambule

Turecka policja użyła gazu łzawiącego w niedzielę podczas starć z demonstrantami w Stambule, którzy chcieli przedostać się na plac Taksim, aby przeprowadzić pierwszomajową demonstrację.

Władze zakazały demonstracji na tym głównym placu miasta. Zgodziły się jedynie, aby związki zawodowe świętowały 1 Maja w Bakiroy w pobliżu lotniska.

Według tureckiego oddziału telewizji CNN kilkudziesięciu demonstrujących zapakowano do specjalnych policyjnych autobusów.

Plac Taksim w największej tureckiej metropolii jest tradycyjnym miejscem wieców lewicy, między innymi w Święto Pracy. W 2013 roku plac ten był też centrum masowych protestów przeciwko ówczesnemu premierowi, a obecnie prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi.

Polski konsulat w Stambule ostrzega

Polski konsulat w Stambule zaleca Polakom przebywającym dzisiaj, 1 maja w tym mieście zachowanie ostrożności i unikanie zgromadzeń. Obawy o bezpieczeństwo związane są z aktywnością Partii Pracujących Kurdystanu.

Ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim dzielnicy Bakrköy i placu Taksim. Ten ostatni, położony w europejskiej części Stambułu jest atrakcją turystyczną ze względu na znajdujące się tam restauracje, sklepy i hotele. Jest uważany za serce nowoczesnego Stambułu.

Jest tu stacja metra oraz Pomnik Republiki, który upamiętnia 5. rocznicę ustanowienia Republiki Turcji.

(PAP)

jo/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil