REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

MEDIATurcja sprzeda Ukrainie amerykańską broń. W pakiecie ATACMS, M270 i amunicja

2026-08-09 11:55
publikacja
2026-08-09 11:55
Dodaj Bankier.pl w Google

Ukraina kupiła od Turcji duży pakiet uzbrojenia, w tym 70 rakiet balistycznych M39 ATACMS, 12 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M270, wykorzystujących pociski GMLRS i ATACMS, oraz dziesiątki tysięcy sztuk amunicji kasetowej – poinformował ukraiński portal Militarny.

Turcja sprzeda Ukrainie amerykańską broń. W pakiecie ATACMS, M270 i amunicja
Turcja sprzeda Ukrainie amerykańską broń. W pakiecie ATACMS, M270 i amunicja
fot. PumpedVisuals / / Shutterstock

Informacje na ten temat znalazły się w zawiadomieniach Departamentu Stanu USA, opublikowanych w oficjalnym protokole prac Kongresu Stanów Zjednoczonych z 6 sierpnia – podał portal.

Zawiadomienie Kongresu było konieczne, ponieważ uzbrojenie, które Turcja chce sprzedać Ukrainie, jest produkcji amerykańskiej, a jego reeksport do państwa trzeciego wymaga zgody władz USA.

Kongres został poinformowany o planowanym przekazaniu Ukrainie: 12 wyrzutni M270 MLRS, 70 rakiet balistycznych M39 ATACMS, 2524 niekierowanych pocisków rakietowych M26 kalibru 227 mm z kasetowymi głowicami bojowymi DPICM, 47 tys. kasetowych pocisków artyleryjskich M509A1 kalibru 203 mm, przeznaczonych do dział samobieżnych 2S7 Pion i M110.

Transfer będzie realizowany za pośrednictwem tureckich, bułgarskich i amerykańskich przedsiębiorstw z sektora obronnego i logistycznego, specjalizujących się w eksporcie uzbrojenia – napisał Militarny.

Departament Stanu poinformował Kongres, że jest gotowy wydać zgodę na transfer, ponieważ jest on zgodny z celami Stanów Zjednoczonych w zakresie pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Wakacje na giełdzie

W dokumentach zaznaczono, że Turcja dąży do zmniejszenia zapasów przestarzałych typów uzbrojenia, aby skoncentrować środki finansowe na modernizacji i utrzymaniu posiadanych systemów. Ukraina z kolei chce pozyskać to uzbrojenie w celu zwiększenia ofensywnych i defensywnych zdolności wsparcia ogniowego w walce z rosyjską inwazją.(PAP)

jjk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
minekminka134
Fajnie że kupili.Ciekawe czy płacą ci co zawsze czyli Polacy?
leonkos
Bredzisz wańka. Nałykałeś się piany z gaśnicy oberkacapa.
wnr
słow klucz - "kupili", niezrozumiałe dla naszych polskojęzycznych
harrytracz
Turcja jest największym wygranym tej wojny bo handlują zarówno z Ukrainą jak i Rosją.
Cały międzynarodowy lotniczy transport pasażerski rosjan jest realizowany przez tureckich przewoźników a Stambuł stał się centrum przesiadkowym. Miliony rosjan lata sobie nad terytorium UE a ogłupiony telewidz myśli że sankcje działają.
samsza
KUPILI vs kosiniakowa "donacja wojskowa"
:)

niby proszą na kolanach UE, żeby im pieniążki za "donację" teraz dać, ale tylko proszą, nie dostali nic
lolkoniecziutka
Od nas Polaków kupują za wdzięczność, a od Turków kupią za złotego polskiego.
andregru
Raczej dolara amerykańskiego

Powiązane: Ukraina

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki