REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Strzelanina w amerykańskiej szkole. Wśród ofiar są dzieci i dorośli

2023-03-27 20:16, akt.2023-03-29 08:14
publikacja
2023-03-27 20:16
aktualizacja
2023-03-29 08:14

W strzelaninie w prywatnej szkole podstawowej w Nashville w amerykańskim stanie Tennessee zginęło w poniedziałek troje dzieci i troje dorosłych; 28-letnia napastniczka została zastrzelona przez interweniujących policjantów.

Strzelanina w amerykańskiej szkole. Wśród ofiar są dzieci i dorośli
Strzelanina w amerykańskiej szkole. Wśród ofiar są dzieci i dorośli
/  Abaca Press

Kobieta była uzbrojona w dwa karabiny automatyczna i pistolet, zginęła od kul funkcjonariuszy na drugim piętrze szkoły - powiedział rzecznik policji w Nashville Don Aaron na konferencji prasowej.

Początkowo informowano, że ataku dokonała młoda kobieta wyglądająca na nastolatkę, później przekazano, że sprawczyni miała 28 lat. Policja bada jej ewentualne związki ze szkołą.

Policjanci przybyli szybko na wezwanie, a gdy weszli na drugie piętro zobaczyli strzelającą napastniczkę. Otworzyli ogień, kobieta została śmiertelnie raniona - relacjonował Aaron. Dodał, że sprawczyni dostała się do budynku szkoły przez boczne drzwi. Policja otrzymała pierwsze zgłoszenie o godz. 10.13 czasu miejscowego (godz. 17.13 w Polsce), napastniczka zginęła o 10.27 - uzupełnił.

Wszystkie ofiary zostały przewiezione na oddziały naszego centrum medycznego, po przybyciu stwierdzono ich zgon - poinformował rzecznik szpitala Uniwersytetu Vanderbilta. Nie podano wieku i tożsamości ofiar, policja przekazała jedynie, że byli to uczniowie i pracownicy szkoły. Pozostałe w budynku dzieci zostały przewiezione do okolicznego kościoła, z którego odbierają je rodzice.

Założona w 2001 roku przez wspólnotę prezbiteriańską The Covenant School jest prywatną placówką, do której uczęszcza ok. 200 uczniów. Szkoła prowadzi oddziały przedszkolne oraz klasy 1-6.

Policja: Sprawczyni masakry w Nashville zakupiła legalnie 7 sztuk broni. Miała zaburzenia emocjonalne

Jak powiedział szef policji w tym mieście John Drake podczas briefingu prasowego, Audrey Hale użyła w szkole trzech z siedmiu sztuk broni, które kupiła - dwóch karabinów szturmowych i pistoletu. 

Kobieta miała być pod opieką lekarza z powodu zaburzeń emocjonalnych i ukrywała broń przed rodzicami, u których mieszkała. Od niedawna miała się przedstawiać się jako osoba transpłciowa.

Hale miała sporządzić też "książeczkę" oraz manifest z planem zbrodni oraz tuż przed nią wysłać SMS-y znajomym, informując ich m.in., że "z czasem wszystko nabierze sensu". Według policji motywy jej działania nie zostały dotąd ustalone. Wiadomo jednak, że w przeszłości uczyła się należącej do Kościoła prezbiteriańskiego szkoły podstawowej.

Policja w Nashville opublikowała we wtorek nagranie wideo z kamer na mundurach policjantów. Na nagraniu widać wymianę ognia między Hale i funkcjonariuszami i moment śmiertelnego postrzelenia zabójczyni. Do zastrzelenia jej doszło 14 minut po wezwaniu policji.

Biden wezwał do wprowadzenia zakazu sprzedaży karabinów szturmowych

"To jest chore (...). To najgorszy koszmar każdej rodziny (...). Przemoc związana z bronią palną rozdziera nasze społeczności, rozdziera duszę tego narodu. A więc musimy zrobić więcej, by chronić nasze szkoły, tak by nie stały się one więzieniami" - powiedział Biden w Białym Domu, komentując poniedziałkową masakrę w prywatnej szkole podstawowej.

Jak zauważył prezydent, sprawczyni zbrodni, która zabiła trójkę dzieci i trzech pracowników szkoły, miała ze sobą dwa karabiny szturmowe, będące najczęstszym narzędziem sprawców masowych strzelanin w USA. Biden wezwał w związku z tym Kongres, by przyjął zaproponowaną przez niego jeszcze w 2021 roku ustawę, która została uchwalona przez Izbę Reprezentantów w ubiegłym roku po strzelaninie w szkole w Uvalde, ale odrzucił ją Senat.

"Nadszedł w końcu czas, byśmy zaczęli robić jakieś postępy" - powiedział prezydent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
secundus
facet, który obciął sobie penisa latał z bronią...

S.
lubsuburbs
To tak jakby u nas dyskutować czy ukrócić dostęp młodym do samochodów. Nastolatek w samochodzie to u nas większe zagrożenie dla społeczeństwa niż broń w USA.
mistrz_erudycji
cel uświęca środki, jak mawiają władcy planety
infinityhost
Enriqw Iglesias zaśpiewał znowu w nieodpowiednim momencie he he
znawca_wszystkiego
Gdyby wszystkie dzieci chodziły z bronią to nie doszłoby do takiej tragedii!
pdox
W szkole są nie tylko dzieci, były przypadki wtargnięcia przez wariatów do takich obiektów (szkół, szpitali), gdzie nauczyciele, lekarze czy inni pracownicy byli uzbrojeni i bardzo słabo to wychodziło dla agresora - tylko mikrocefalom takich historii się nie serwuje, ciekawe dlaczego.
Ciekawe, że w Izraelu jakoś nie ma takiego
W szkole są nie tylko dzieci, były przypadki wtargnięcia przez wariatów do takich obiektów (szkół, szpitali), gdzie nauczyciele, lekarze czy inni pracownicy byli uzbrojeni i bardzo słabo to wychodziło dla agresora - tylko mikrocefalom takich historii się nie serwuje, ciekawe dlaczego.
Ciekawe, że w Izraelu jakoś nie ma takiego problemu, gdzie byle baba z wojska z długą bronią wybiera się na zakupy, ale tam mendia rozpisują się, jak to bohaterka rozstrzelała terrorystę. :D
Manipulowanie emocjonalnymi półgłowkami, reagującymi przewidywalnie na byle bodziec jest przezabawne.
infinityhost
Wystarczyło, że raz się nie zamknęła na noc.
szprotkafinansjery
To niewielka cena za powszechny dostęp do broni. Przynajmniej są wolni, a wolność czasem wymaga ofiar. Niewielka jest szansa, że w takiej masowej strzelaninie zginie jakaś naprawdę wybitna jednostka, więc korzyści społeczne znacznie przewyższają straty
anannke
Dokładnie, śmierć kilkunastu(kilkudziesięciu?) dzieci rocznie to uczciwa cena za możliwość kupna sobie broni z taką samą trudnością jak paczki chrupek. Poza tym, gdyby dzieci były uzbrojone to do tragedii na pewno by nie doszło ( ͡~ ͜ʖ ͡° )
chmiels odpowiada anannke
kilkanaście ginie, miliony żyją - nasz nieuzbrojony naród stracił miliony w czasie wojny i potem olbrzymi potencjał bo nie było czym odstrzelić Niemców czy Ruskich komuchów

Powiązane: Strzelanina w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki