REKLAMA

Soboń: Z całą pewnością rok 2023 to będzie rok niższej inflacji niż w 2022

2022-11-24 11:11
publikacja
2022-11-24 11:11

Efekt wpływu środków z KPO odczuwalny będzie w gospodarce i budżecie państwa w latach 2024-2025 - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że rząd czeka na powrót tzw. protokołu ustaleń operacyjnych z KE, by przygotowywać pierwszy wniosek o płatność.

Soboń: Z całą pewnością rok 2023 to będzie rok niższej inflacji niż w 2022
Soboń: Z całą pewnością rok 2023 to będzie rok niższej inflacji niż w 2022
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Wiceminister finansów Artur Soboń pytany był w Radiu Plus, kiedy Polska otrzyma pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

"Czekamy na powrót tzw. protokołu ustaleń operacyjnych, czyli szczegółów dotyczących wydatkowania tych środków z Komisji Europejskiej i będziemy przygotowywać pierwszy wniosek o płatność" - poinformował Soboń.

Stwierdził, że spodziewa się, że to będzie okres dwóch miesięcy od złożenia wniosku o płatność, kiedy pierwsze środki wpłyną do Polski.

Zaznaczył jednak, że "jeśli mówimy o prawdziwych pieniądzach, które istotnie podniosą poziom inwestycji publicznych w Polsce i odczujemy je także budżetowo, no bo to jest przede wszystkim program inwestycyjny, plan odbudowy, to są lata 2024, 2025 oczywiście, a nie rok 2023"

Terminy wpływu pieniędzy z KPO zależą też od drugiej strony - przyznał Soboń i dodał, że "chciałbym, aby druga strona była w tym zakresie bardziej precyzyjna i otwarta".

Dodał również "mamy przed sobą miesiące, kiedy ceny energii mogą powodować presję inflacyjną. "Nie powiedziałem, że będzie tylko lepiej. Z całą pewnością rok 2023 to będzie rok niższej inflacji niż rok 2022".

Na początku czerwca KE zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że przyjęta przez Sejm ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną SN jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".

TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

autorka: Anna Bytniewska

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jpelerj
Dlaczego? Czyżby pan Soboń sądził, że wystarczy przegłosować ustawę, że inflacja ma być niższa niż w 2022? Po PIS wszystkiego można się spodziewać...
simonsoft8
prorok przewiduje wszystko zanim się okaże
maniek_as
A skąd chłopie ty to wiesz? Glapiński ci powiedział?
polityka_to_nie_ekonomia
Gdyby się tak okazało, że te jego deklaracje "z całą pewnością" znów się miną z prawdą to podda się wreszcie do dymisji i zniknie nam z oczu? Już się nie da słuchać tego (...)
faramir_z_gondoru
A jeśli tak nie będzie, to Soboń podaje się do dymisji, zwraca premie i pobrane pensje za ten okres oraz idzie za kraty na trzy lata, za wprowadzanie opinii publicznej i 40 milionów osób w błąd, czym wyrządził szkodę wielkich rozmiarów. Umowa stoi panie Soboń?
maniek_as
Tak będzie!!! W 2022 inflacja będzie 20,2%, a w 2023 20,1%. Jest niższa? Jest!!!
polonu
spadnie ta bieda inflacja a do góry surowcowa to miał na myśli efekt nędza coraz większa . macie wojnę , co mało- to nie koniec płacenia dopiero się zacznie, to przedbiegi , zobaczycie jak wojna wygląda będąc zaszczepionym .
bgiem
Soboń: "Z całą pewnością rok 2023 to będzie rok niższej inflacji niż w 2022"
Czyli on już wie, że ZJEP utraci władzę w przyszłorocznych wyborach.
obywatel_monte_christo
To nie są te środki, które już 5 razy nam wypłacili jak mówił pan premier i za co dziękował na bilbordach?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki