REKLAMA

Sztandarowy pomysł Bidena skreślony. SN unieważnił darowanie pożyczek studenckich

2023-06-30 20:03, akt.2023-07-01 08:14
publikacja
2023-06-30 20:03
aktualizacja
2023-07-01 08:14

Sąd Najwyższy USA zdecydował w piątek, że Biały Dom nie ma prawa wykonać swojego planu darowania części pożyczek studenckich. Plan miał być realizacją jednej z ważniejszych obietnic wyborczych prezydenta Joe Bidena. Szacowany koszt planu wynosił ponad 400 mld dolarów.

Sztandarowy pomysł Bidena skreślony. SN unieważnił darowanie pożyczek studenckich
Sztandarowy pomysł Bidena skreślony. SN unieważnił darowanie pożyczek studenckich
fot. maradon 333 / / Shutterstock

Sąd orzekł, że administracja nie miała prawa zmieniać warunków pożyczek studenckich, bo nie otrzymała bezpośredniej autoryzacji Kongresu. Biały Dom twierdził, że prawo do tego dawała mu ustawa z 2003 r., która pozwala resortowi edukacji wspomagać odbiorców federalnych pożyczek studenckich, którzy ucierpieli w wyniku sytuacji wyjątkowych (w tym przypadku miała to być epidemia COVID-19).

W ramach ogłoszonego przez prezydenta w ubiegłym roku kontrowersyjnego programu rząd planował umorzyć 10 tys. dolarów długu każdemu odbiorcy federalnych pożyczek studenckich zarabiającemu mniej niż 120 tys. dol. rocznie. Szacowany koszt planu wynosił ponad 400 mld dolarów.

Program - będący realizacją obietnicy wyborczej Bidena - nigdy jednak nie wszedł w życie, bo wstrzymały go sądy na czas rozpatrzenia sprawy po wniesieniu pozwów przez władze stanów rządzonych przez Republikanów. Krytycy uważali program za faworyzujący uprzywilejowanych Amerykanów. Do czasu wstrzymania programu wnioski o umorzenie długów złożyło ponad 26 mln Amerykanów, ponad połowa z 40 mln korzystających z federalnych pożyczek. Decyzja sądu oznacza, że spłacanie rat zostanie wkrótce wznowione po ponad trzyletniej przerwie wprowadzonej na czas pandemii.

Prezydent Biden zapowiedział stworzenie nowego planu pomocy dla zadłużonych studentów

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek "nowy plan" zmniejszenia zadłużenia studentów "tak szybko, jak to możliwe". To skutek decyzji Sądu Najwyższego, który orzekł, że Biały Dom nie ma prawa wykonać swojego planu darowania części pożyczek studenckich. Plan ten miał być realizacją jednej z obietnic wyborczych prezydenta.

"Oprzemy nasze nowe podejście na innym prawie niż mój pierwotny plan" – powiedział Biden w przemówieniu telewizyjnym. "Dzisiejsza decyzja zamknęła jedną ścieżkę. Teraz będziemy podążać inną. Nigdy nie przestanę o was walczyć. Zrobimy to, jeśli Bóg pozwoli" - zapowiedział.

zm/

W piątek sędziowie ponownie zagłosowali według podziałów ideologicznych, gdzie przeciwko programowi ulg zagłosowała szóstka konserwatystów nominowanych przez republikańskich prezydentów, zaś za - trójka liberałów nominowanych przez Demokratów. Jest to też kolejny raz, kiedy sąd ogranicza władzę egzekutywy, po tym jak w ubiegłym roku unieważnione zostały uprawnienia Agencji Ochrony Środowiska do wyznaczania szerokich i ambitnych norm emisji gazów cieplarnianych.

Decyzję sądu - po raz trzeci w ciągu dwóch dni - skrytykował prezydent Biden.

"Uważam, że decyzja sądu jest błędna. Ale nie spocznę, by znaleźć inne sposoby na ulżenie ciężko pracującym rodzinom klasy średniej" - zapowiedział.

Dzień wcześniej, odnosząc się do decyzji znoszącej działającą od 45 lat politykę "pozytywnej dyskryminacji" mniejszości rasowych w rekrutacji na studia, Biden stwierdził, że "to nie jest normalny sąd". W piątek skrytykował też wyrok przyznający rację twórcy stron internetowych, który odmówił wykonania strony na okazję ślubu osób tej samej płci.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki