Rozmowy w sprawie JSW przerwane do 5 maja; związki rozważą co dalej

28.04. Katowice (PAP) - Rozmowy ze związkami m.in. o warunkach wprowadzenia na giełdę Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostały przerwane do 5 maja. W tym czasie związki, które nadal nie zgadzają się na prywatyzację spółki, mają otrzymać dokumenty związane z jej upublicznieniem.

Jednocześnie - jak zapowiedział po czwartkowych rozmowach szef Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski - w piątek rano zbierze się komitet protestacyjno-strajkowy, który ma zdecydować o dalszych działaniach, wobec - jak mówił - "opieszale" toczących się negocjacji. Nie wykluczył wznowienia protestu, choć zaznaczył, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Po południu międzyzwiązkowy komitet protestacyjno-strajkowy opublikował oświadczenie, w którym związkowcy ocenili, że dotychczasowy, prowadzony od wtorku dialog w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego nie przyniósł żadnych efektów dla pracowników oraz przyszłości JSW. Komitet stanowczo zdementował informacje, jakoby "doszło do jakiegokolwiek porozumienia".

Również rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór powiedział w czwartek PAP, że nie doszło do porozumienia ze związkowcami.

"Strona społeczna stanowczo stwierdza, że zgodnie z wolą pracowników JSW nie wyraża i nie wyrazi zgody na przeprowadzenie prywatyzacji na warunkach jakie stawia pan minister Krzysztof Walenczak oraz prezes Jarosław Zagórowski. Jednocześnie oświadczamy, że odpowiedzialność za ekonomiczne skutki prowadzenia akcji protestacyjno-strajkowej w JSW poniesie w całości zarząd JSW oraz wiceminister Skarbu Państwa Krzysztof Walenczak" - napisali związkowcy, zarzucając zarządowi i wiceministrowi "niszczenie formuły dialogu społecznego" i arogancję.

Komitet zapowiedział, że w piątek "podejmie decyzje w sprawie podjęcia dalszych kroków oraz upubliczni przebieg toczonych rozmów podczas posiedzenia WKDS". Także na piątek zarząd JSW zaprosił związkowców, by kontynuować rozmowy dotyczące spraw pracowniczych; projekt porozumienia w tej sprawie dyskutowano już we wtorek i środę. To, czy związkowcy skorzystają z zaproszenia, czy też powrócą do rozmów dopiero 5 maja, okaże się w piątek rano.

W czwartkowych rozmowach uczestniczył wiceminister Skarbu Państwa Krzysztof Walenczak, który przedstawił ofertę dla załogi JSW, związaną z wprowadzeniem jej na giełdę. Jak mówił, do pracowników może trafić nawet 17-19 proc. akcji, a wartość udziału załogi w spółce może przekroczyć miliard zł. Cała załoga ma dostać darmowe akcje i możliwość dokupienia kolejnych na preferencyjnych warunkach, z wykorzystaniem specjalnych pożyczek na ten cel. Akcje będzie można szybko spieniężyć, biorąc pożyczkę pod zastaw tych walorów.

Jak mówił po rozmowach Kozłowski, związkowcy oczekują teraz dokumentów, które potwierdzą, że zaprezentowane przez wiceministra rozwiązania są umocowane prawnie i na pewno zostaną zrealizowane. Inaczej - jak mówił szef "S" w JSW - pozostaną to tylko słowa. Jego zdaniem, Komisja Nadzoru Finansowego, gdzie trafi prospekt emisyjny JSW, mogłaby zanegować niektóre rozwiązania, jeżeli okażą się one niezgodne z prawem. Dokumenty mają przeanalizować związkowi eksperci.

"Jeżeli wszystkie zapewnienia ministerstwa okażą się prawdziwe i odpowiednio umocowane prawnie, to przedstawimy je załodze, która w referendum w 95 proc. opowiedziała się przeciwko upublicznieniu; tylko załoga w kolejnym referendum może to zdanie zmienić" - powiedział Kozłowski; jego zdaniem z czwartkowych rozmów "nic nie wynikło".

Wiceminister Walenczak ocenił po czwartkowych rozmowach, że zrozumienie strony społecznej dla procesu upublicznienia spółki - jego zdaniem - wzrosło. "Nie ma żadnych powodów, żeby związki zawodowe nie przekonały się do optymalnych warunków i parametrów transakcji, bo to też jest ich transakcja, to są też ich akcje" - powiedział.

Jego zdaniem, w sprawie upublicznienia, ministerstwo i stronę społeczną łączą wspólne cele. "Jednej i drugiej stronie zależy, żeby to upublicznienie było optymalne, żeby był to bardzo dobry debiut publiczny, żeby wycena akcji była optymalna" - mówił. Według wiceministra, JSW po wprowadzeniu na giełdę powinna znaleźć się w indeksie WIG20.

W rozmowie z dziennikarzami wiceminister zapewnił, że przygotowania do debiutu giełdowego JSW wciąż są prowadzone z założeniem, że spółka zadebiutuje na giełdzie 30 czerwca. Harmonogram zakłada, że prospekt emisyjny do KNF ma być złożony 4 maja. Walenczak zapewniał, że dla załogi firmy przygotowano ofertę bez precedensu w historii polskiej prywatyzacji.

Wiceminister powtórzył, że darmowe akcje spółki otrzymają wszyscy jej pracownicy - zarówno uprawnieni do tego ustawowo (przypada na nich średnio 31,7 sztuk akcji), jak i nieuprawnieni (średnio 19 sztuk akcji). Prasa spekulowała wcześniej, że wartość jednej akcji będzie przekraczać 1 tys. zł. Walenczak nie odnosił się w czwartek do możliwej wartości akcji, tłumacząc, że zabraniają mu tego przepisy; odsyłał jednak do wycen prasowych.

Oprócz darmowych akcji, dla pracowników JSW przygotowano ofertę zakupu dodatkowych walorów. Będą mogli kupić dwa razy więcej papierów niż zwykli inwestorzy indywidualni, którzy - jak mówił Walenczak - kupią akcje za ok. 10 tys. zł. Dla pracowników JSW przygotowany będzie program pożyczek, dzięki któremu będą mogli kupić dodatkowe akcje. Jeżeli faktycznie kupi je cała załoga, wówczas jej udział w akcjonariacie wyniesie - według szacunków - ok. 17-19 proc.

"Wasz współudział w JSW oscyluje wokół setek milionów złotych, a nawet powyżej miliarda, w zależności od wyceny" - powiedział Walenczak. Dodał, że choć przepisy przewidują blokadę sprzedaży akcji pracowniczych przez dwa lata, załoga JSW będzie mogła je realnie spieniężyć wcześniej - pracownik dostanie pieniądze z pożyczki pod zastaw akcji, które przez dwa lata będą zablokowane; jednocześnie otrzyma dywidendę za ten okres; pożyczkę spłaci później akcjami. Według Walenczaka można oczekiwać, że po debiucie wartość akcji JSW będzie rosła.

Wiceminister powtórzył wcześniejsze zapewnienia, że Skarb Państwa zachowa powyżej 50 proc. akcji JSW. Przewidywana wielkość wolnego obrotu to 36,29 proc. akcji. Z przedstawionego harmonogramu wynika, że prospekt emisyjny spółki powinien zostać złożony do KNF 4 maja; 20 dni później ma nastąpić publikacja raportów analitycznych i formalne ogłoszenie zamiaru upublicznienia spółki. Do 3 czerwca powinna trwać akcja informacyjna dla inwestorów; około 2 czerwca spodziewane jest zatwierdzenie prospektu przez KNF, a krótko potem - zatwierdzenie maksymalnej ceny akcji.

Aby harmonogram był zrealizowany, potrzebne są decyzje walnego zgromadzenia JSW, którego funkcję pełni minister gospodarki Waldemar Pawlak. Mówił on wcześniej, że harmonogram może zostać zmieniony, jeżeli nie będzie porozumienia ze stroną społeczną. Walenczak zapewnił w czwartek, że prace przebiegają według ustalonego harmonogramu. W piątek minister skarbu Aleksander Grad ma spotkać się w tej sprawie z Pawlakiem.(PAP)

Marek Błoński (PAP)

mab/ pad/ dol/ pad/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
JSW 3,05% 20,58
2019-11-14 17:04:16
WIG -0,33% 58 622,10
2019-11-14 17:15:02
WIG20 -0,42% 2 226,15
2019-11-14 17:15:00
WIG30 -0,33% 2 523,50
2019-11-14 17:15:00
MWIG40 -0,26% 3 749,04
2019-11-14 17:15:00
DAX -0,38% 13 180,23
2019-11-14 17:37:00
NASDAQ 0,02% 8 484,15
2019-11-14 21:51:00
SP500 0,13% 3 097,98
2019-11-14 21:51:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.