REKLAMA
PIT 2023

RAPORTCeny mieszkań wciąż pną się w górę, a ich liczba się kurczy

2023-11-22 11:49
publikacja
2023-11-22 11:49

Średnia wartość kredytu udzielonego w III kw. br. wyniosła 394 tys. zł, o 21 proc. więcej niż w III kw. ubr. – podano w raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. III kwartał 2023". Średnia cena 1 m kw. wzrosła o 10 proc. na rynku pierwotnym i o 9 proc. na rynku wtórnym rdr – dodano.

Ceny mieszkań wciąż pną się w górę, a ich liczba się kurczy
Ceny mieszkań wciąż pną się w górę, a ich liczba się kurczy
fot. Massimiliano Morosinotto / / Unsplash

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w opublikowanym w środę raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. III kwartał 2023" wskazał, że badany okres przyniósł blisko 200 proc. wzrost liczby złożonych wniosków kredytowych rok do roku.

W opracowaniu podano, że 41 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych w lipcu, sierpniu i wrześniu zostało udzielonych w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.". W tym samym czasie o ok. 10 proc. wzrosły średnie ceny mieszkań rdr i średnio o 5 proc. spadła liczba nowych ofert sprzedaży.

"Najbardziej spadek podaży jest odczuwalny w kategorii mieszkań w przedziale cenowym 400-600 tys. zł, których liczba spadła o 11,5 proc. w porównaniu z II kwartałem, a w największych miastach nawet o 33 proc." – oceniono.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” przetrzebił ofertę mieszkań. Coraz mniejszy wybór w największych miastach

Jedynie co siódme mieszkanie w Warszawie oferowane jest obecnie za mniej niż 600 tys. zł – wynika z danych Metrohouse i Credipass. Spadek odsetka mieszkań z rynku wtórnego, które kwalifikują się do dopłat w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, zanotowano na wszystkich największych rynkach w Polsce.

W ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." w trzecim kwartale złożono łącznie ponad 60 tys. wniosków oraz udzielono ponad 17 tys. kredytów. Średnia wartość kredytu udzielonego w trzecim kwartale 2023 r. wyniosła 394 tys. zł, o 21 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2022 r. – zauważono.

Wśród nowych ofert sprzedaży mieszkań średnia cena 1 m kw. wzrosła o 10 proc. na rynku pierwotnym i o 9 proc. na rynku wtórnym w ujęciu rdr. Cytowany w raporcie Jędrzej Lubasiński z PIE wskazał, ze tempo wzrostu cen w trzecim kwartale było zbliżone do inflacji, która w tym okresie wyniosła 9,6 proc.

"Najdroższa pozostaje Warszawa, gdzie średnia cena m kw. wynosi blisko 15 tys. zł na rynku pierwotnym i 16 tys. zł na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym równie wysokie ceny panują w Gdyni, na rynku wtórnym drugim po Warszawie najdroższym miastem jest Kraków, gdzie odnotowano największy wzrost cen w tej kategorii mieszkań" – stwierdził Lubasiński.

Zgodnie z raportem, liczba nowych ofert na rynku sprzedaży mieszkań zmalała o 3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 5 proc. w ujęciu rocznym. Największy spadek o 14 proc. zanotowała Warszawa, która jest jednocześnie największym rynkiem sprzedaży mieszkań z liczbą ponad 1600 nowych ofert tygodniowo.

"Spodziewamy się, że w IV kwartale 2023 r. liczba nowych ofert sprzedaży mieszkań będzie maleć ze względu na niską aktywność deweloperów na rynku budowlanym oraz długi czas realizacji inwestycji. Od stycznia do września 2023 liczba rozpoczętych budów spadła o blisko 16 proc. rdr" – przekazała cytowana w raporcie Paula Kukołowicz z PIE.

Dodała, że "przy założeniu, że popyt utrzyma się na tym samym poziomie, będzie to oznaczać wzrost cen na poziomie kolejnych 9-10 proc.".

W raporcie stwierdzono, że w 17 największych miastach podaż mieszkań na wynajem wzrosła przeciętnie o 6,5 proc. w ujęciu rocznym. W porównaniu do II kw. wzrost wyniósł 21 proc., co wynika "głównie z sezonowości i otwarcia rynku akademickiego". Największy wzrost nowych ofert najmu zanotowały Łódź i Wrocław.

Średnie ceny najmu mieszkania w trzecim kwartale wzrosły o 3,5 proc. w ujęciu rocznym, a w kwartalnym wzrost nie przekroczył 1 proc. – podsumowano.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think-tank ekonomiczny. 

Autor: Adrian Reszczyński

ra/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
langdon25
grzegorzkubik słucha i uszom nie wierzy. Tak mówią pisuary
jsunday
REDNET ocenia, że co do perspektyw kolejnych miesięcy pojawia się wiele znaków zapytania, a wynika to przede wszystkim ze zmiany politycznej.

"Pierwsza niewiadoma związana jest z kontynuacją programu +Bezpieczny Kredyt 2 proc.+. Istnieje poważne ryzyko, że przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane w pierwszych tygodniach
REDNET ocenia, że co do perspektyw kolejnych miesięcy pojawia się wiele znaków zapytania, a wynika to przede wszystkim ze zmiany politycznej.

"Pierwsza niewiadoma związana jest z kontynuacją programu +Bezpieczny Kredyt 2 proc.+. Istnieje poważne ryzyko, że przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane w pierwszych tygodniach 2024 roku, co będzie konsekwencją wyczerpania się puli środków. Dziś nie wiadomo również, czy nowy rząd będzie w ogóle program kontynuował, pod dużym znakiem zapytania jest też realizacja jednej z obietnic wyborczych dotyczących tym razem +Kredytu 0 procent+" - napisano.

"W czwartym kwartale 2023 roku będziemy z pewnością obserwować dalszy spadek dynamiki wzrostów cen mieszkań, ponieważ ten potencjał został już w dużej części zmaterializowany. Wstępne szacunki działu analiz REDNET Property Group wskazują również, że prawdopodobny koniec wzrostów cen mieszkań może nastąpić już od pierwszego kwartału 2024 roku" - dodano.

Z odczytu Wskaźnika Inflacji Mieszkaniowej opracowanego przez REDNET Property Group i portal Tabelaofert .pl. wynika, że w październiku ceny nowych mieszkań wrosły na każdym z pięciu rynków (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Wrocław), chociaż spadła ich dynamika.

W ocenie ekspertów, sytuacja na rynku pierwotnym nieruchomości po intensywnych ostatnich miesiącach stabilizuje się, co wynika m.in. z wyczerpywania się efektów programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.".

"Jeśli przyjrzeć się sytuacji pięciu największych miast w Polsce, liderem wzrostów jest Kraków, w którym mieszkania w ciągu miesiąca zdrożały o 2,6 proc., czyli niewiele mniej, niż miało to miejsce w poprzednim odczycie. Zupełnie inaczej jest w Gdańsku, gdzie sytuacja zmieniła się diametralnie i wzrost cen jest symboliczny (0,3 proc.). Jeśli jednak spojrzeć na te największe rynki z szerszej perspektywy, doskonale widać, że trend spadku dynamiki jest istotny i dla każdego z nich zauważalny. Przypomnijmy w tym miejscu, że Wskaźnik Inflacji Mieszkaniowej bada realną zmianę cen, a nie odnosi się natomiast do wartości uśrednionych" - dodano. (PAP Biznes

https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3510734,w-iv-kw---23-spodziewany-spadek-dynamiki-wzrostow-cen-mieszkan---rednet-property-group
jpelerj
Tak napisali, że może umknąć przy przeglądaniu: piszą o cenach ofertowych, czyli życzeniowych.
velazquez
To rzućmy jeszcze okiem na kilka liczb z danych BIK oraz NBP, których brakuje w powyższym tekście.

W okresie styczeń-wrzesień sprzedaż kredytów mieszkaniowych wyniosła w poszczególnych latach (dane BiK):
2020: 161 tys.
2021: 206 tys.
2022: 114 tys.
2023: 98 tys.

W związku z powyższym w okresie styczeń-wrzesień
To rzućmy jeszcze okiem na kilka liczb z danych BIK oraz NBP, których brakuje w powyższym tekście.

W okresie styczeń-wrzesień sprzedaż kredytów mieszkaniowych wyniosła w poszczególnych latach (dane BiK):
2020: 161 tys.
2021: 206 tys.
2022: 114 tys.
2023: 98 tys.

W związku z powyższym w okresie styczeń-wrzesień 2023 sprzedaż kredytów mieszkaniowych, była niższa w stosunku do poprzednich lat, w analogicznym okresie o odpowiednio:
2020: 39%
2021: 52%
2022: 14%

Także o „szale”, „wystrzale” kredytów nie może być mowy, co dość często pojawia się w nagłówkach na bankier.pl, ale dość rzadko przywoływane są wartości narastające (od początku danego roku). Pytanie dlaczego?

To teraz przejdźmy jeszcze do cen (dane NBP), wspomniana była Warszawa. Rzućmy zatem okiem, jak kształtowały się ceny transakcyjne na rynku wtórnym:
IIIQ.2022: 12,9 tys. zł/m2
IIIQ.2023: 12,6 tys. zł/m2

W analizowanym okresie wystąpił spadek przeciętnej, nominalnej ceny transakcyjnej na rynku wtórnym o ponad 2%.
Przy czym, co warte odnotowania – duże mieszkania „nie łapią się” na kredyt „BK2%” A.K.A. „BK RRSO ~4-5%”, z uwagi na limity w ramach w/w programu, w związku z powyższym w poszczególnych segmentach rynku zmiany cen mogą być różne.
Na szczegółowe dane za IIIQ.2023 trzeba jeszcze będzie poczekać, ale mogę w tym miejscu przywołać dane za IIQ.2023 r.:

Warszawa, rynek wtórny, ceny transakcyjne, lokale od 60,1 m2 do 80 m2:
II kwartał 2022 r.: 12 705 zł/m2,
II kwartał 2023 r.: 11 601 zł/m2.
Nominalny spadek o ok. 9%.
Dla „przeciętnego” mieszkania o powierzchni 70 m2 oznacza to nominalny spadek ceny w ciągu 12 miesięcy o ok. 77 tys. zł.


Uszanowanie
jpelerj
To w ogóle ciekawy artykuł - piszą o cenach ofertowych, ale zgrabnie to ukryli pod słomą "Polskiego Instytutu" tego i owego, że niby to takie wiarygodne i naukowe. Coraz żałośniejsze to przekonywanie że "drożeje i trzeba koniecznie kupować od deweloperów". Przecież jak jest tak dobrze, to reklamy chyba nie trzeba?
vacarius
Ostatnie wzrosty przed krachem. Nich no tylko wojna się skończy i 5 milionów ukrainitów wróci do siebie. To co co dziś się cieszą ze się załapali na kredyt 2% jutro będą płakać gdy ich nieruch będzie połowę taniej.
andregru
Jak to kurczy " Najwięcej budów od czerwca 2022 r. i najwięcej oddanych mieszkań od grudnia 2022 r. – tak w skrócie prezentują się październikowe dane dotyczące budownictwa mieszkalnego, o czym informuje Główny Urząd Statystyczny "
frankmaster
Jeszcze 1,5 miesiące tego cyrku pt. BK2% i owczego pędu baranów w wyścigu po "tanie" mieszkania za duże pieniądze. Później koniec tanich pieniędzy i to przez cały 2024 rok, bo wysokie stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej. Obecnie z miesiące na miesiąc przybywa ofert wynajmu, ponoć można już ładnie negocjować warunki.Jeszcze 1,5 miesiące tego cyrku pt. BK2% i owczego pędu baranów w wyścigu po "tanie" mieszkania za duże pieniądze. Później koniec tanich pieniędzy i to przez cały 2024 rok, bo wysokie stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej. Obecnie z miesiące na miesiąc przybywa ofert wynajmu, ponoć można już ładnie negocjować warunki. BK2% też się do tego przyczynia, bo Ci co do tej pory wynajmowali, teraz idą na swoje. Afera wizowa wykryta, więc imigrantów siłą rzeczy będzie mniej przybywać. Szczególnie Ukrainców już nie przybywa, a wręcz systematycznie ubywa. Demografia dramatyczna, wielu się zwija z tego świata a niewielu się rodzi. Do tego zapowiedzi programu budowy mieszkań na tani wynajem, remontu lokali będących w dyspozycji samorządów. Dalej, coraz większa podaż mieszkań w wynajmie instytucjonalnym, na razie to nie jest duży udział, ale trend jest wyraźnie rosnący. Naprawdę, jeśli ktoś obecnie szanuje swoje pieniądze, to nie ładuje ich w drogie nieruchomości, z uporem maniaka pompowane przez PiS i jego głupich klakierów.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki