Rosja: Amerykańscy dyplomaci nie będą mogli pełnić roli obserwatorów podczas wyborów w Rosji

Amerykański dyplomaci nie zostaną dopuszczeni do funkcji obserwatorów w wyborach, które w przyszłości będą się odbywać w Rosji. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych tego kraju, Siergiej Riabkow.

Decyzja ta jest reakcją na szereg incydentów z udziałem rosyjskich dyplomatów, których w Stanach Zjednoczonych nie dopuszczono do lokali wyborczych. Rosyjski MSZ powołuje się na konkretne przypadki, w których dyplomaci napotykali bezpośrednie, fizyczne utrudnienia. Mają one wprost wynikać z dyspozycji, wydanych przez amerykański Departament Stanu. "Działania naszych dyplomatów w pełni korespondują z zasadami Konwencji Wiedeńskiej" - zapewnił Siergiej Riabkow.

"Swoje wnioski wyciągnęliśmy. Oficjalną drogą poinformowaliśmy ambasadę Stanów Zjednoczonych, że amerykańscy dyplomaci akredytowani w Rosji nie mają co liczyć na obecność na wyborach, które w przyszłości będą się w niej odbywały" - oświadczył wiceminister. Jego zdaniem, retorsja ma przywrócić relacjom między oboma krajami "zasadę wzajemności".

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie 21 października została oficjalnie poinformowana o zakazie monitorowania amerykańskich wyborów prezydenckich. Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zapowiedziała, że w związku z tym nie wyśle do Stanów Zjednoczonych swoich obserwatorów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/RIA/kommersant/mt/Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil