REKLAMA

Przez drogie paliwa Polacy przesiadają się do pociągów

2022-06-15 06:50
publikacja
2022-06-15 06:50

Przez drogie paliwa kolej staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla samochodów. Ale słabo wykorzystuje ten trend - napisano w środowej "Rzeczpospolitej".

Przez drogie paliwa Polacy przesiadają się do pociągów
Przez drogie paliwa Polacy przesiadają się do pociągów
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Jak czytamy w dzienniku, rosnące ceny na stacjach paliw coraz więcej osób skłaniają do przesiadki z samochodu do pociągu. "Przykładem jest frekwencja w PKP Intercity: w maju spółka przewiozła rekordowe 5,26 mln osób, o 28 proc. więcej niż w maju 2019 r., a w wielu pociągach sprzedaje wszystkie miejsca. Duże zwyżki frekwencji notują też przewoźnicy regionalni" - podano.

"Kolej staje się atrakcyjniejsza, a drogie paliwa mogą sprawić, że podróżujących będzie przybywać jeszcze szybciej – przekonuje Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego, cytowany przez "Rz".

Zwrócono uwagę, że odwrót od samochodów widać także za granicą. Przypomniano, że wykorzystują to m.in. Deutsche Bahn, które wprowadziły miesięczny bilet za 9 euro na transport lokalny i regionalny. "Władze federalne szacują, że dzięki popularyzacji transportu publicznego za pomocą 9-Euro-Ticket liczba pasażerów kolei osiągnie historyczny poziom, sięgając 3 mld rocznie" - napisano.

"Tymczasem PKP reaguje na rosnący popyt mało elastycznie. Gdy jedne pociągi są przepełnione, inne na tej samej trasie ruszają puste" - ocenia gazeta.

Zdaniem cytowanego przez "Rz" eksperta Instytutu Sobieskiego Michała Beima z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przewoźnika ogranicza dostępność taboru i konieczność wielu ustaleń przy dokonywanych raz na kwartał zmianach w rozkładzie jazdy. "W dodatku większość pociągów dalekobieżnych to składy dotowane, uruchamiane na podstawie umowy z Ministerstwem Infrastruktury, co wymaga dalszych czasochłonnych uzgodnień. Treść umowy nie jest jawna, więc nie wiadomo, czy przewiduje działania związane z gwałtownym wzrostem liczby pasażerów" – wyjaśnia Beim, cytowany w "Rz".

Według analityka rynku transportowego Piotra Rachwalskiego sieć kolejowa w Polsce jest bardzo słabo wykorzystana i ma przez to wysokie koszty stałe. "Duża częstotliwość połączeń i rozkłady jazdy dopasowane do potrzeb, a nawet je wyprzedzające, ciągle stanowią dla polskiej kolei potężny problem" – ocenia Rachwalski.

gj/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (9)

dodaj komentarz
aod
Przesiadka z auta w pociąg to duży plus podyżek cen benzyny. W Warszawie samochody wożą kierowcę i powietrze a do tego jeszcze imbecyle jeżdżący po mieście w czołgach dla niepoznaki nazywanych SUV-ami.
kryzysio
Takie teksty wstawiają zwykle osoby zazdrosne, których nigdy nie będzie na taki samochód stać. Dzisiaj takie nadwozia i konstrukcje gwarantują duże bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, dlatego ludzie je kupują. Mój 170-konny samochód tego typu ma przy tym spalanie takie jak fiat 126 p, na trasie w granicach 5,2-5,5 litra na setkę.Takie teksty wstawiają zwykle osoby zazdrosne, których nigdy nie będzie na taki samochód stać. Dzisiaj takie nadwozia i konstrukcje gwarantują duże bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, dlatego ludzie je kupują. Mój 170-konny samochód tego typu ma przy tym spalanie takie jak fiat 126 p, na trasie w granicach 5,2-5,5 litra na setkę. Miejsca parkingowego nikomu nie zabieram, mam własne w domu i w pracy.
arzab
Wylazł typowy polaczek-golodupec i wyzywając będzie stanowił kto czym ma jeździć !
ja3
Ja już codziennie jeżdżę pociągiem do sklepu i do pracy. To cud, że wsiadam pod swoim blokiem i mam przystanki akurat pod sklepem i przy pracy ;-) Tanio, szybko, czysto. Polecam kolej.
faramir_z_gondoru
"PKP słabo wykorzystuje ten trend..." - a przyglądnijcie się, kto zarządza spółkami kolejowymi. Same leśne dziadki mentalnie jeszcze w komunie, solidaruchy, pisowskie rodziny i działacze. Doborowe towarzystwo, które nie potrafi zarządzać nawet budką z piwem. Sukcesem jest, że przy takim zarządzaniu, kolej w Wolsce jeszcze "PKP słabo wykorzystuje ten trend..." - a przyglądnijcie się, kto zarządza spółkami kolejowymi. Same leśne dziadki mentalnie jeszcze w komunie, solidaruchy, pisowskie rodziny i działacze. Doborowe towarzystwo, które nie potrafi zarządzać nawet budką z piwem. Sukcesem jest, że przy takim zarządzaniu, kolej w Wolsce jeszcze nie padła na twarz.
zoomek
Pójdą bilety w górę. Co to za wożenie doopy? Krowy doić, truskawki rwać a wyprawy to do sklepu GSu. Od jeżdżenia i latania to mamy elyty nierządu światowego. Tam to nawet prywatne odrzutowce są koszerne.
polonu
a rząd przesiądzie się z limuzyn na taczki
wizytator
"Deutsche Bahn wprowadziły miesięczny bilet za 9 euro na transport lokalny i regionalny."
Ale jak to dla każdego? To niekoszerne jest! U nas jak dają to tak żeby nie dać. Tylko wierny najbiedniejszy elektorat coś dostanie. Reszta może sobie poczytać nagłówki jak to państwo "dba".

Powiązane: Transport towarów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki