REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Problemy polskich przedsiębiorców. Tego najbardziej obawiają się firmy

2023-03-24 07:08
publikacja
2023-03-24 07:08

Aż 60 proc. rodzimych firm uważa drogi prąd za główne zagrożenie dla swojej działalności. Ale firmy podobnie postrzegają też rosnące koszty czy nowe podatki - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Problemy polskich przedsiębiorców. Tego najbardziej obawiają się firmy
Problemy polskich przedsiębiorców. Tego najbardziej obawiają się firmy
fot. Diego Cerv / / Shutterstock

"Wysokie ceny surowców i produkowanej z nich energii uderzyły nie tylko w budżety domowe. Kładą się też cieniem na prowadzeniu biznesu" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Według badania Dun&Bradstreet przeprowadzonego w 18 krajach, którego wyniki "Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza, menedżerów najczęściej niepokoi właśnie droga energia.

Reklama

"W Polsce bardziej niż w innych krajach, bowiem u nas odsetek wskazujących to zagrożenie sięga 60 proc., podczas gdy światowa średnia to nieco ponad 42 proc. W Europie są jeszcze kraje z 50 proc. wskazań, ale np. już w USA czy Indiach ceny energii spędzają sen z powiek niespełna 30 proc. menedżerów" - wskazuje gazeta.

Jak podkreśla, cytowany przez dziennik, rzecznik Dun&Bradstreet Tomasz Starzyk, "największą obawę przed wzrostem cen energii widać u przedsiębiorców średniej wielkości". "To aż 72 proc. firm z rocznym przychodem od 5 do 50 mln zł i blisko 70 proc. firm zatrudniających od 50 do 250 pracowników. Największe firmy reagują spokojniej" – mówi Starzyk. W ujęciu branżowym najbardziej drogiej energii boją się: gastronomia, produkcja, transport i handel. Z perspektywy wydawcy największym problemem jest koszt papieru. Choć jego ceny na giełdach spadają, to wyceny druku są nadal wysokie.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Poza drogim prądem biznes za poważne ryzyko uznaje też nowe podatki, biurokrację, rosnące koszty działalności czy słabnący popyt. Sektor handlowy także mocno to odczuwa.

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (11)

dodaj komentarz
helkie
Obaw jest sporo, sam dużo się o firmę martwiłem, na szczęście z pomoc przyszły nam usługi Kaczmarski Group, pomogą zadbać i o płynność i o wizerunek.
magican
szczerze to ciekawie to brzmi, nie wiedziałem ż istnieje coś takiego dla firm., Będę musiał się zagłębić w temat
simonsoft8
na liście znalazł się także XTB
luckyrich
Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami,Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebnaJest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
infinityhost
Prezentują 2 zachowania, boją się ale bardzo chcą. U zwierząt to zrozumiałe, bo potrzebują jeść, nie mniej podobieństwa nie da się nie zauważyć.
nepot_synekurzasty
najbardziej, to oni powinni się obawiać, że ktoś sprawdzi za ile nadgodzin nie zapłacili pracownikom i nakaże to zrobić. No i jeszcze, ze Ukraińcy przestaną godzić się na pracę na czarno i będzie trzeba zacząć płacić całe składki. Tylko, że w Polsce to niemożliwe, mogą więc spać spokojnie, chyba, że podpadną władzy
tomkooo
nie no, powinni jeszcze do interesu dokladac i jeszcze wiecej podatkow placic.
nie wiem skad sie biora tacy ludzie jak ty - sam zostan pracodawca, i zobacz jaki to miod.
bedziesz mogl sie wykazac i placic kokosy swoim pracownikom.
gruking odpowiada (usunięty)
Słuchaj , jeden biznesmenik o twoich poglądach od pół roku nie może mi spałcic paru groszu, w międzyczasie kupił sobie elektryka i pojechał na ferie do włoch. Teraz tego gnoja windykuje i wcale mi go nie żal , może sobie isc do wybroczej tvnu i biadolić ze go pis wykończył.
kaczyslaw_ odpowiada gruking
Wy ***iory to macie bardzo ograniczone myśle.... postrzeganie świata (będzie bardziej odpowiednie). Trafiłeś na jakiegoś janusza i już przez pryzmat jednej swojej sytuacji postrzegasz cały świat. To jest tak zwany dowód anegdotyczny, czyli nic nie znaczący.
santoriusz odpowiada gruking
chyba krzesło elektryczne a nie elektryka. Zabawny jesteś z tymi swoimi historyjkami. Windykuje go dla paru groszu jeżdżąc windą. Ot co

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki