REKLAMA

Prezydenci Polski i Panamy o współpracy gospodarczej i sytuacji w Ameryce Środkowej

2016-07-29 17:36
publikacja
2016-07-29 17:36
Prezydenci Polski i Panamy o współpracy gospodarczej i sytuacji w Ameryce Środkowej
Prezydenci Polski i Panamy o współpracy gospodarczej i sytuacji w Ameryce Środkowej
fot. Łukasz Gagulski / / FORUM

Współpraca gospodarcza i sytuacja polityczna w regionie Ameryki Środkowej - to tematy piątkowej rozmowy prezydenta Panamy Juana Carlosa Vareli Rodrigueza z polskim prezydentem. Andrzej Duda potwierdził decyzję o ponownym otwarciu ambasady RP w Panamie.

Prezydent Panamy przybył do Polski w związku z odbywającymi się od wtorku Światowymi Dniami Młodzieży. Włoska agencja prasowa Ansa podała pod koniec maja powołując się na nieoficjalne informacje, że następne po Krakowie Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie w 2019 r. Formalnie miejsce następnego zlotu zostanie ogłoszone przez papieża Franciszka w niedzielę na zakończenie ŚDM w Polsce.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Belwederu miała miejsce rozmowa prezydenta Dudy i prezydenta Rodrigueza, a także rozmowa plenarna obu delegacji z udziałem prezydentów.

W obecności prezydentów podpisany został też Protokół ustanawiającego mechanizm konsultacji politycznych między resortami spraw zagranicznych Polski i Panamy oraz Umowa między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Panamy o współpracy w dziedzinie turystyki. Dokumenty podpisali ze strony Polski szef MSZ Witold Waszczykowski, a ze strony Panamy wiceprezydent tego kraju, szefowa MSZ Isabel Saint Malo de Alvarado.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP, że jest to pierwsze w historii spotkanie władz Polski i Panamy na tak wysokim szczeblu.

Jak mówił, prezydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej miedzy naszymi krajami, w tym w dziedzinie turystyki. "Po drugie prezydent potwierdził decyzję o ponownym otwarciu polskiej ambasady w Panamie. W 2017 roku zostanie ponownie otwarta, zamknięta kilka lat temu, polska placówka w Panamie" - poinformował prezydencki minister.

Jak dodał, otwarcie polskiej ambasady ma służyć m.in. rozwojowi stosunków gospodarczych miedzy Polską a Panamą - "jako ważnym krajem w globalnej polityce handlowej". "Mam nadzieję, że ponowne otwarcie polskiej placówki zwiększy zainteresowanie polskich inwestorów Panamą" - dodał Szczerski.

Jak mówił, prezydenci rozmawiali także o sytuacji politycznej i sytuacji bezpieczeństwa w regionie Ameryki Środkowej, szczególnie na temat rozwoju wypadków na Kubie. Zaznaczył, że to właśnie w Panamie w 2015 roku przy okazji obrad VII Szczytu Ameryk doszło do historycznej, pierwszej od ponad pół wieku, bezpośredniej rozmowy przywódców USA i Kuby - Baracka Obamy i Raula Castro.

"Prezydent Panamy podziękował też prezydentowi Dudzie za organizację Światowych Dni Młodzieży, które - jak mówił - oboje z małżonką bardzo przeżywają. Ponad tysiąc młodych Panamczyków przyjechało do Krakowa na ŚDM" - powiedział Szczerski. Jak dodał, prezydenci podkreślali też rolę wartości w życiu społecznym; zgodzili się co do wagi polityki opartej na wartościach i obecności wartości chrześcijańskich w życiu społecznym.

Juan Carlos Varela Rodriguez pełni urząd prezydenta Panamy od 1 lipca 2014 roku.

W Republice Panamy prezydent - wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję - jest jednocześnie szefem rządu. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowe Zgromadzenie Ustawodawcze, wybierane w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję.(PAP)

mzk/ mkr/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Rafik
Byłem w Panamie rok temu. Mieszkałem w stolicy przez ponad dwa tyg i musze przyznać ze zawiązanie stosunków Polski z Panama moze wpłynąć tylko pozytywnie dla obojga narodow. Panama mogła by sie stać rynkiem zbytu dla naszych produktów (nie tylko wódki Belvedere) a także jako miejsce nowych podróży i wakacji.
~Karlik
W końcu prezydent z jakiego możemy być dumni

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki