Pozew grupowy klientów Banku Millennium przyjęty do rozpoznania

analityk Bankier.pl

To pierwszy w Polsce pozew zbiorowy wytoczony bankowi zarówno przez klientów spłacających zobowiązania w złotych, jak i indeksowane do franka szwajcarskiego. Kredytobiorcy oczekują zwrotu nakładów poniesionych w związku z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Bank wniósł wniosek o prowadzenie rozprawy za zamkniętymi drzwiami.

13 września Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął do rozpoznania w pierwszej instancji pozew grupowy wytoczony przez 450 klientów Banku Millennium, informuje Kancelaria Drzewiecki Tomaszek reprezentująca kredytobiorców. Sprawa dotyczy ubezpieczeń niskiego wkładu własnego, a klienci domagają się zwrotu pobranych od nich opłat. Przypomnijmy, że UNWW stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku, który udziela kredytu z wkładem własnym poniżej standardu (zazwyczaj 20 proc.). Zabezpieczenie jest utrzymywane do momentu, w którym kwota zadłużenia spadnie poniżej ustalonego progu wartości nieruchomości.

Sprawa jest precedensowa – wśród pozywających znaleźli się zarówno klienci spłacający zobowiązania udzielone w złotych, jak i frankowicze. Sąd uznał jednak, że mimo zróżnicowania produktów grupa znajduje się w podobnym położeniu. „Sąd Okręgowy w Warszawie w ustnych motywach postanowienia o przyjęciu pozwu do rozpoznania przychylił się w całości do argumentacji prawnej zaprezentowanej przez Powoda stwierdzając, że złożony w tej sprawie pozew obejmuje roszczenie będące modelowym przykładem sprawy kwalifikującej się do rozpoznania w postępowaniu grupowym” – informuje kancelaria. Pozwany wnosił o prowadzenie sprawy przy drzwiach zamkniętych. Wniosek został oddalony przez sąd.

"Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie o przyjęciu do rozpoznania w postępowaniu grupowym sprawy o zapłatę na rzecz członków grupy kwot odpowiadających opłacie z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest nieprawomocne. Bank złoży zażalenie na to postanowienie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W opinii Banku, ocena roszczeń poszczególnych członków grupy o zapłatę na ich rzecz wymaga indywidualnego badania wszystkich istotnych okoliczności faktycznych dotyczących każdego z członków grupy z osobna" oświadczyła Iwona Jarzębska, Rzecznik Prasowy Banku Millennium SA.

Ubezpieczenia niskiego wkładu własnego mogą okazać się polskim odpowiednikiem „afery PPI” na brytyjskim rynku. Produkt ten, zwłaszcza w formule oferowanej w szczycie hipotecznego boomu, nie dawał klientom żadnej namacalnej ochrony. Jego jedyną zaletą była możliwość obejścia wymagań dotyczących relacji długu do wartości nieruchomości. W razie konieczności odzyskania długu świadczenie od towarzystwa ubezpieczeniowego uzyskiwał bank, a do kredytobiorcy zwracano się o pokrycie należności (roszczenie regresowe). Zapisy widniejące w umowach niektórych banków znalazły się w rejestrze klauzul niedozwolonych, a klienci decydujący się na indywidualne pozwy nierzadko znajdują zrozumienie w sądach.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Ula

Witam! Borykałam się z tymi samymi problemami , chciałam łapać się wszystkiego już byłam gotowa na pozew zbiorowy , ale na szczęście polecono mi kancelarię Invictus która pomogła mi ogromnie teraz mogę spać spokojnie . Są fachowcami i profesjonalistami z czystym sumieniem polecam ich.. Podaje kontakt :Dariusz Spilnyk dariusz.spilnyk@kancelariainvictus.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Mariola

Witam! Jeśli zostaliście oszukani, to jak najkorzystniej jest oczywiście stworzyć pozew grupowy. Pomóc może Wam w tym Kancelaria Invictus, która ma swoją siedzibę w Wrocławiu. Zainwestowałam kiedyś w polisolokatę i chyba nie muszę pisać jak to się skończyło. Straciłam pieniądze, ale na szczęście Kancelaria mi pomogła. Nie było łatwo, ale daliśmy radę. Dlatego serdecznie polecam ich wszystkim osobom, które zostały oszukane!

Nr kontaktowy: 733 171 161 kontakt@kancelariainvictus.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~obywatel_PL

mówi dość bezprawiu frania, idź do SĄDU. Spłacaj swoje mieszkanka samemu, ode mnie wara.

Chcieli wymusić na rządzie PISu, przy pomocy prezydenta Dudy przewalutowania !!! skąd KASA ?.

Czy Frankowicze, zamierzali wymusić na rządzie podniesienie VATu do 25 % od 2017r. ?

Czy, NBP miał wypłacić bankom odszkodowania (UGODA), a wzrost VATu wypełni ubytki w NBP ?

Frankowicze to tylko 3% populacji, a gdzie reszta populacji Polaków !!!

Prezydent nie jest stroną sprawy !!!!

Prezydent powiedział o przewalutowaniu i to zrobi !!!

a do tego potrzebna jest UGODA frankowiczów z bankami !!!, a nie procesy międzynarodowe kosztem KOWALSKIEGO, której koszty szacowane są na 15-25 mld EURO i są to tylko koszty bezpośrednie !!!

pozdrawiam trzeźwo myślących

Obran zawarł z bankami UGODĘ. Kosztem 9 mld EURO środków publicznych !

97% Obywateli Polski zrozumie, że frankowicze nie mogą żądać, aby reszta obywateli spłacała ich kredyt. Orban podniósł VAT o 2 pkt % z tego powodu.

Kłopoty ze spłatą ma ok 4% frankowiczów, co daje ok. co 1000y obywatel Polski.
Ściślej takich kredytów jest ok. 30.000. zakładając nawet pomoc w wys. 100 CHF/mieś na kredyt,daje to wartość 3 mln CHF/mieś, 36 mln CHF/rocznie !!!

Orban pożyczył z banku centralnego 9 mld EURO i wypłacił odszkodowania bankom..

Zwrot pożyczki nastąpił przez podwyższenie VATu do 27%......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 ~franio

Jak z ratami?,płacimy dopiero w styczniu?

! Odpowiedz
7 5 ~stacho

Wcale nie płacimy,klazule nabuzowane

! Odpowiedz
3 2 ~mały-franek

Banki nam będą płacić,jak nie to zobaczą

! Odpowiedz
3 6 ~Z_górki_na_pazurki

~Puszka_Pandory
Wg innego ma 31,2%

! Odpowiedz
0 2 ~ibriss

jasne, a Nowoczerska ma 30%

! Odpowiedz
8 18 ~Puszka_Pandory

36% chce głosować na PIS.
Dobra zmiana traci w sondażach za sojusz z bankami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-10
WIBOR 3M 0,0000 1,7000%
2019-12-10
LIBOR 3M CHF 0,0018 -0,7224%
2019-12-05
EURIBOR 3M -0,0010 -0,3930%
2019-12-10