REKLAMA

Podkarpackie: urząd skarbowy wykrył puste faktury na ok. 17 mln zł

2017-10-29 07:31
publikacja
2017-10-29 07:31

Pracownicy jednego z podkarpackich urzędów skarbowych wykryli w tym roku proceder wystawiania tzw. pustych faktur na kwotę ok. 17 mln zł - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Furman.

fot. Krzysztof Pacula / / FORUM

Dodała, że ze względu na ochronę danych nie można podać lokalizacji urzędu skarbowego.

Pracownicy tego urzędu wykryli 110 fikcyjnych faktur, które dokumentowały zakupy towarów. Kolejnych ponad 330 faktur potwierdzało sprzedaż towarów i usług, natomiast 142 faktury dokumentowały wewnątrzwspólnotową dostawę i nabycie towarów - zaznaczyła Furman.

Wystawione faktury dokumentujące fikcyjne czynności sprzedaży i zakupów opiewały w sumie na kwotę ponad 17 mln zł.

Puste faktury wystawiane były przez podmioty zajmujące się różnego rodzaju działalnością m.in.: hurtowym i detalicznym handlem odzieżą używaną, elementami mebli i artykułami motoryzacyjnymi.

Jak podkreśliła rzeczniczka, po przeprowadzonych kontrolach część podatników złożyła korekty deklaracji. Natomiast wobec pozostałych są już wydane decyzje wymiarowe lub zostały wszczęte postępowania podatkowe - powiedziała.

Furman wyjaśniła, że wystawianie pustych faktur to sytuacja, gdy podatnik wystawia fakturę VAT, która nie odzwierciedla stanu faktycznego. Będzie to miało miejsce, kiedy podatnik na fakturze wykaże czynność dostawy towaru lub usługi, której nigdy nie było - dodała.

Zdaniem Furman, w walce z pustymi fakturami pomoże wprowadzany stopniowo w Polsce Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Przypomniała, że obowiązek ten objął już przedsiębiorców dużych, średnich i małych, a od 1 stycznia 2018 r. zostanie rozszerzony również na mikroprzedsiębiorców.

Między innymi wprowadzenie JPK już wpłynęło w naszym województwie na większe wpływy z tytułu podatków. Na koniec trzeciego kwartału br. były one większe o ponad 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniosły ponad 4,3 mld zł powiedziała.

autor: Wojciech Huk

edytor: Marek Michałowski

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel
A na jakiej podstawie urząd stwierdza, że dana transakcja faktycznie nie miała miejsca? Bo jeśli ktoś ogląda np. program "Państwo w państwie", to wie, że z "nieomylnością" urzędników skarbowych bywa dosyć różnie
sel
Im więcej się o tym mówi tym gorzej ...
ricozez
Nie da się normalnie egzystować przy obecnych wygórowanych podatkach w warunkach ograniczonych dochodów spowodowanych biedą narodu !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki