Obajtek: Orlen ma plan B, jeśli decyzja Komisji ws. przejęcia kontroli nad Lotosem będzie negatywna

2019-06-25 16:34
publikacja
2019-06-25 16:34

Ewentualna negatywna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem nie zatrzyma współpracy obydwu firm – poinformował PAP Biznes prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że w takim scenariuszu Orlen prawdopodobnie po pewnym czasie ponownie złoży wniosek koncentracyjny do Komisji.

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

„Zależy nam, żeby do przejęcia kapitałowego nad Grupą Lotos przez PKN Orlen doszło jak najszybciej i z pełną mocą nad tym pracujemy. Ale nawet, jeśli decyzja Komisji Europejskiej byłaby negatywna, to nie zatrzyma to prac nad połączeniem firm. W takim wypadku po pewnym czasie prawdopodobnie ponowimy wniosek koncentracyjny” – powiedział PAP Biznes prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Fuzja obydwu firm jest najlepszym sposobem współpracy, przyniesie obu spółkom największe korzyści. Są też alternatywne scenariusze - mamy wspólnego dominującego akcjonariusza i nie wykluczam, że znajdziemy takie rozwiązania, dzięki którym uda się osiągnąć możliwe synergie i wykorzystać potencjał obu firm" – dodał Obajtek.

Orlen zapowiedział, że oficjalny wniosek koncentracyjny złoży w Komisji na początku lipca. Prezes Obajtek na spotkaniu z działaczami NSZZ Solidarność powiedział, że liczy na jego rozpatrzenie w ciągu 5-6 miesięcy. Roboczy dokument w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem Orlen złożył w Komisji w listopadzie zeszłego roku

„Jeśli decyzja KE będzie pozytywna, to deklaruję podpisanie umowy społecznej, w której będą zabezpieczone interesy pracowników Lotosu” – powiedział Obajtek.

„Przez proces połączenia nie przejdziemy suchą stopą, coś będziemy musieli oddać. Mamy analizy potencjalnych korzyści, ale to ile one ostatecznie wyniosą będzie tak naprawdę wiadomo nawet nie po decyzji Komisji, ale dopiero, jak połączona firma zacznie publikować sprawozdania finansowe. Nasze wyliczenia potencjalnych synergii zmieniają się w toku rozmów z Komisją, ale ostateczne warunki połączenia muszą dawać korzyści akcjonariuszom. Inaczej nasz największy akcjonariusz, czyli Skarb Państwa nie wyrazi zgody na przeprowadzenie całej operacji” – ocenił prezes Orlenu.

Tomasz Jóźwik 

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
histeryk
Do dziś nie przedstawiono żadnego merytorycznego uzasadnienia tego przejęcia. Co ciekawe, prezes Obajtek podjął tą decyzją w ciągu dwóch tygodni od objęcia stołka, jakby to były zakupy w Tesco, a nie bardzo poważne przedsięwzięcie biznesowe. Odmienia przez wszystkie przypadki słowo "synergia", ale biorąc Do dziś nie przedstawiono żadnego merytorycznego uzasadnienia tego przejęcia. Co ciekawe, prezes Obajtek podjął tą decyzją w ciągu dwóch tygodni od objęcia stołka, jakby to były zakupy w Tesco, a nie bardzo poważne przedsięwzięcie biznesowe. Odmienia przez wszystkie przypadki słowo "synergia", ale biorąc pod uwagę kto to jest, prawdopodobnie nie do końca rozumie co ono oznacza. Obie spółki doskonale radzą sobie samodzielnie i obie miały własne strategie rozwoju. Dlaczego Orlen nie przejmie jakiejś rafinerii w Niemczech lub inny państwie Europy Zachodniej, aby zdywersyfikować ryzyko i zwiększyć udział polskiego kapitału na tym rynku?
obserwator62
Dzięki powstałemu monopolowi będzie można poluzować w kosztach - modernizacja, płace, zatrudnienie, programy oszczędnościowe. Za to dowolnie kształtować ceny paliw na stacjach, podnosić podatki - bo ceny paliw mamy ponoć jeszcze nie najwyższe w Europie. Konsument karmiony propagandą zapłaci. Po kilku latach polityczna Dzięki powstałemu monopolowi będzie można poluzować w kosztach - modernizacja, płace, zatrudnienie, programy oszczędnościowe. Za to dowolnie kształtować ceny paliw na stacjach, podnosić podatki - bo ceny paliw mamy ponoć jeszcze nie najwyższe w Europie. Konsument karmiony propagandą zapłaci. Po kilku latach polityczna państwowa firma Orlen - Lotos przestanie być konkurencyjna, dlatego wprowadzi się dopłaty.
prs
Biznesmen, manager, ktory mowi ze "ma plan B" - "w razie czego" - nie brzmi profesjonalnie, jakby pokpil sprawe za pierwszym razem.
Poniewaz firma jest polska, a ja zawsze zycze polskim firmom jak najlepiej, licze ze mu sie uda.
Komisja niech mowi co chce.
Manager ma zrobic to, do czego zostal wynajety,
Biznesmen, manager, ktory mowi ze "ma plan B" - "w razie czego" - nie brzmi profesjonalnie, jakby pokpil sprawe za pierwszym razem.
Poniewaz firma jest polska, a ja zawsze zycze polskim firmom jak najlepiej, licze ze mu sie uda.
Komisja niech mowi co chce.
Manager ma zrobic to, do czego zostal wynajety, to, za co bierze wynagrodzenie i g.... to gore interesuje jak to zrobi, ma zrobic i tyle.
Inaczej ma, grecznie mowiac, przerabane..
jarekzbyszek
Gdyby tak Orlen miał Lotos rosyjski tankowiec z zanieczyszczoną ropą nie musiałby wysyłać do Kłajpedy tylko przerobiłbym w Gdańsku. Prawicowi geniusze biznesu!
enta
czy ogłoszony ewentualny plan B to przyczyna dzisiejszego blisko 5 proc spadku lotosu? Obajtek i znajomi królika pewnie wiedzą coś więcej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki