REKLAMA

Nowy prezes Związku Banków Polskich: Kancelarie frankowe idą po bandzie, liczne klauzule abuzywne w umowach z klientami

Malwina Wrotniak2023-05-11 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2023-05-11 06:00

Niezwykle szybko rozwijający się w Polsce rynek kancelarii prawnych na sztandarach niesie walkę z klauzulami abuzywnymi, podczas gdy sam w swoich umowach zawiera liczne zapisy tego rodzaju - mówi w rozmowie z Bankier.pl dr Tadeusz Białek, nowy prezes Związku Banków Polskich.

Nowy prezes Związku Banków Polskich: Kancelarie frankowe idą po bandzie, liczne klauzule abuzywne w umowach z klientami
Nowy prezes Związku Banków Polskich: Kancelarie frankowe idą po bandzie, liczne klauzule abuzywne w umowach z klientami
fot. Joanna Borowska / / FORUM

– Polska jest bardzo specyficznym rynkiem, biorąc pod uwagę masowe podważanie i unieważnianie umów. Bierze się to moim zdaniem z kilku czynników. Po pierwsze - trochę z naszej mentalności. W odniesieniu do przeciętnego Europejczyka mamy większą tendencję do poszukiwania możliwości uwolnienia się od zobowiązań, potwierdzają to zresztą badania – mówi w studiu Bankier.pl Tadeusz Białek, do niedawna wiceprezes, a od kwietnia nowy szef Związku Banków Polskich, który zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Pietraszkiewicza.

Drugą przyczyną, na którą zwraca uwagę nowy szef zrzeszenia bankowców, wynika z polityki działania tzw. kancelarii frankowych. Zdaniem Białka ci, którzy namawiają klientów na podważanie zapisów umów kredytowych, sami stosują klauzule abuzywne w kontraktach zawieranych z frankowiczami. 

Obejrzyj zapis rozmowy z prezesem ZBP:

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nie tak dawno Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu, które dotyczyło litewskiej kancelarii prawnej orzekł, że jeśli w umowie o obsługę prawną zawarte były klauzule abuzywne, to klient - nawet jeśli doszło do wykonania usługi - powinien czuć się zwolniony z konieczności zapłaty wynagrodzenia – zwraca uwagę.

W rozmowie przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach nowy szef ZBP opowiada m.in. o oczekiwanym sposobie rozwiązania masowych sporów sądowych z kredytobiorcami, o wizji przedłużenia wakacji kredytowych i osobistych planach ocieplenia wizerunku sektora bankowego.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
danglan
Uwaga! Polaku jak śmiałeś walczyć o swoje w sądach,powinieneś zacisnąć zęby, pośladki i płacić. Jak śmiesz mieć taką nie europejską mentalnośc. A jak byłeś młodym swieżakiem i w cisnęli ci kredyt frankowy ,bo cię nie było stać na złotowy to teraz siedź w mieszkaniu 30m² do us"ł"anej śmierci. I masz oddać milion.
minus90procent
Żenujące wypowiedzi poniżej poziomu kulturalnej krytyki... wychodzi, że przyczyną pozwów frankowych jest mentalność Polaków i kancelarie "frankowe", ale broń bożeno nasza bankowa chciwość.
zoomek
A było dawać na stałe niskie oprocentowanie, było nie wpychać na chama we franki mówiąc że nie masz zdolności w złotówce a w franku masz. Ogólnie banksterka to jedno $cierwo i potwierdzają to ci którzy pracowali w bankach.
kot777
To po prostu gangster. Przypominam, że banki wprowadziły tzw. kredyty frankowe (to nawet nie są kredyty - prawo bankowe) w pełnej świadomości łamania prawa europejskiego. Banki liczyły na wieczną bezkarność opłacając KNF i polityków. Straszyły sądem arbitrażowym wobec pomysłów o ustawie frankowej. Były naciski ambasad. Same sugerowały To po prostu gangster. Przypominam, że banki wprowadziły tzw. kredyty frankowe (to nawet nie są kredyty - prawo bankowe) w pełnej świadomości łamania prawa europejskiego. Banki liczyły na wieczną bezkarność opłacając KNF i polityków. Straszyły sądem arbitrażowym wobec pomysłów o ustawie frankowej. Były naciski ambasad. Same sugerowały składanie pozwów w sądach. No to ludzie poszli do sądów. Teraz płacz i wywieranie presji na polityków i żądanie ustawy frankowej. To co ten facet wygaduje to skandal. Mam nadzieję, że już nikt nie traktuje poważnie tych manipulacji. Testem dla rządzących będzie - czy dadzą się przekupić lobby bankowemu po wyborach.
ja-gna
czyżby Pan prezes sprawdził umowy jakie banki zawierają z kancelariami prawnymi?

Bo chyba nie ma dostępu do umów zawieranych przez kredytobiorców i broniących ich prawników.
monuz
Co za różnica co jest w umowach? Dyspozycyjne polskie sądy zawsze mogą powiedzieć, że nie da się określić z jaką prędkością był zapis umowy pisany na klawiaturze, więc jest nieważny.
ja-gna
Taka różnica, ze prawo wyznacza granice tego co może być w umowach a czego być nie może.
HardMetal
monuz a jaka różnica co masz w głowie skoro wypisujesz takie głupoty. Generalnie pewnie jest tam wielka pustka.
monuz odpowiada ja-gna
Ostatni wyrok sądu, że zabity pieszy przez pomarańczowe MBW na przejściu jest sam sobie winien, bo samochodów w jaskrawych kolorach przepisy nie dotyczą, potwierdza, że masz rację.
ynews
czyżby te komentarze to właściciele kancelarii;) Ktoś śmiał zauważyć, że prawnicy w kancelariach są podobni do prawników w bankach hehe;) Nowość:) Chyba dla tych co nie korzystali z usług kancelarii prawniczej:)

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki