REKLAMA

Mimo sankcji rosyjski węgiel płynie do Polski. Brejza pokazał nagrania. KAS zaprzecza

2023-09-27 10:25, akt.2023-09-27 15:17
publikacja
2023-09-27 10:25
aktualizacja
2023-09-27 15:17

Polska jako jeden z pierwszych krajów wzywała do surowcowego bojkotu Rosji. Mimo obietnic i przyjęcia unijnych sankcji rosyjski węgiel dalej płynie do Polski - poinformował na dawnym Twitterze senator Krzysztof Brejza i przedstawił nagrania.

Mimo sankcji rosyjski węgiel płynie do Polski. Brejza pokazał nagrania. KAS zaprzecza
Mimo sankcji rosyjski węgiel płynie do Polski. Brejza pokazał nagrania. KAS zaprzecza
fot. IJONK_27 / / Shutterstock

Polski rząd od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji popierał (przynajmniej oficjalnie) stanowcze sankcje gospodarcze wobec Kremla. Wśród nich było m.in. całkowite embargo na rosyjski węgielktóre z czasem rozszerzyło się na całą Unię Europejską. Wschodni kierunek importu był istotny - według danych GUS, w 2021 r. Polska zaimportowała z Rosji ponad 8 mln t węgla. W 2018 roku było to zaś blisko 13 mln ton.

- Jestem w posiadaniu listy kilkudziesięciu statków, które w ciągu dziewięciu ostatnich miesięcy wwiozły do Polski 900 tys. ton węgla z rosyjskich portów - mówił senator Krzysztof Brejza.

Są to statki nieduże, nie masowce. Cały proceder ma opierać się właśnie na częstych kursach małych statków przywożących od dwóch do trzech tys. ton. - Mam informację, że załoga statku Roseburg, który ostatnio wpływał do Szczecina, w stu procentach składała się z Rosjan, kapitanem też był Rosjanin - dodał.

Jak to możliwe? Papier przyjmie wszystko...

- Wiem, że w papierach wpisywany jest węgiel pochodzący rzekomo z innego kraju. Najczęściej z Kazachstanu - powiedział Brejza. - Pojawia się pytanie, czy po doświadczeniach z 2017 roku, kiedy do Polski był wwożony z fałszywą dokumentacją węgiel z Donbasu, można ufać, czy to węgiel tego pochodzenia, który jest wskazywany w dokumentacji - pytał retorycznie.

Senator poinformował, że dwa dni temu, około godz. 3 w nocy w do portu w Szczecinie wpłynął statek Roseburg. Wypłynął z rosyjskiego Wyborga tuż przy granicy z Finlandią, - Zarejestrowałem wpływ tego statku i otwarcie luku. Potwierdzono mi, że statek przywiózł węgiel. Oficer stwierdził, że jest tylko pionkiem w grze - dodał.

Krzysztof Brejza podkreślił, że nie udało mu się ustalić, co dalej dzieje się z rosyjskim węglem. - Tego nie wiedzą nawet służby celne - zaznaczył. Polityk domaga się zdecydowanej reakcji pana premiera, Jarosława Kaczyńskiego i innych służb. Nie ma żadnej ochrony kontrwywiadowczej nad tym, co dzieje się w polskich portach - podkreślił.

Krajowa Administracja Skarbowa odpiera zarzuty

Do sprawy importu rosyjskiego węgla odniosła się także Krajowa Administracja Skarbowa. "W odpowiedzi na zarzuty formułowane w debacie publicznej wyjaśniamy: węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski. KAS dba o to, żeby wszystkie sankcje nałożone na Rosję w związku z wojną w Ukrainie były przestrzegane" - przekazano w komunikacie zamieszczonym na portalu X (dawniej Twitter).

Sasin: żaden węgiel z Rosji nie trafia do Polski

Żaden węgiel rosyjski do Polski nie trafia do Polski - komentował w środę minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak jednocześnie podkreślił, każda partia węgla importowana do naszego kraju jest szczegółowo kontrolowana - kontroli poddawane są dokumenty, ale też skład węgla pod względem geologicznym.

Sasin, który w środę w Białymstoku przed jednostką wojskową wziął udział w konferencji prasowej nt. bezpieczeństwa militarnego, był pytany m.in. o środową wypowiedź Krzysztofa Brejzy. Senator KO podczas briefingu prasowego przekazał informacje o swoich ustaleniach dotyczących dostarczania do Polski rosyjskiego węgla. Jak informował, "w ciągu ostatniego roku wpłynęło do Polski 1,5 mln ton węgla z portów rosyjskich". Dodał, że statki miały przypływać z obwodu leningradzkiego, głównie z Sankt Petersburga i Wyborga.

Do tej wypowiedzi odniósł się szef MAP. "Żadnego importu rosyjskiego węgla nie ma. Senator Brejza jest człowiekiem, który słynie z ogłaszania non stop pseudoafer, tak jest również w tym przypadku" - powiedział Sasin.

"Spółki Skarbu Państwa nie importują w tej chwili już w ogóle węgla z zagranicy, bo ta fala importu, która była związana z kryzysem ostatniej zimy i z embargiem na węgiel rosyjski, ona się zakończyła. Nie było w tym czasie importu ani węgla z Rosji, ani już również z Kazachstanu. Ten węgiel przypływał z zupełnie innych kierunków do Polski, więc nie ma tutaj absolutnie żadnej afery. Żaden węgiel rosyjski do Polski nie trafia" - zaznaczył.

Minister podkreślił, że każda partia węgla importowana do Polski, zgodnie z ustawą, która reguluje sankcje rosyjskie, jest kontrolowana przez Krajową Administrację Skarbową szczegółowo. "Nie tylko są kontrolowane dokumenty, które świadczą o pochodzeniu tego węgla, z jakiego kraju ten węgiel pochodzi, ale również badany jest skład węgla pod względem geologicznym, zawartości pierwiastków, które to badania w sposób absolutnie nie pozostawiający wątpliwości wskazałoby węgiel rosyjski, jeśli taki by do Polski wpłynął" - mówił.

Dodał, że dokumenty kontrolowane są bardzo szczegółowo, bo - jak mówił - "nie ufamy do końca tym dokumentom", a niezależnie od tego kontrolowany jest także skład geologiczny węgla. "Węgiel węglowi jest nierówny, węgiel w zależności od złóż jest węglem różnym. Jesteśmy w stanie rozpoznać węgiel rosyjski na drodze tych badań" - tłumaczył Sasin.

Zaznaczył, że sankcje na rosyjski węgiel są przestrzegane "bardzo surowo". "Żadnego importu rosyjskiego węgla nie ma" - zaznaczył.

Podkreślił, że nie ma informacji o przypływających statkach z portów rosyjskich, ale - jak dodał - "jeśli nawet tak było, że ten statek przypłynął do Polski z portu rosyjskiego, to wcale nie oznacza i nie jest jednoznaczne, że przywiózł rosyjski węgiel". Dodał, że ma świadomość, iż do Polski jest importowany węgiel np. z Kazachstanu, który trafia do Polski poprzez tranzyt przez Rosję, ale - jak podkreślił - "jest to import prywatnych podmiotów".

JM

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (66)

dodaj komentarz
roobo
Przecież to tylko przypuszczenia,po co o tym pisać
unclepepe
O rany ! Chyba coś musi być poważeni na rzeczy z tym rosyjskim węglem skoro od rana na forum takie pospolite ruszenie.
szprotkafinansjery
Dokładnie, wszystkie pisowskie i prorosyjskie trolle wylazły z nory :)
ssmentek
Wybory są na rzeczy. Oszuści z PO w uczciwej argumentacji nie mają szans, bo prawda bardzo źle o nich świadczy. Rozpowszechniają więc kłamstwa.
max5000
Po wyborach zrobimy porządek z brejza i cala patologia antypolska o nazwie PO. Dostaniecie walizki bilet do Berlina gdzie wasz dom.
ssmentek
Radio Erewań :D Węgiel nie PiS sprowadził tylko firma z niemieckim kapitałem zarządzająca nabrzeżem. I nie z Rosji tylko z Kazachstanu. bankier.pl to same kłamstwa i fake newsy.
polonu
Brezja kretyn , niech się przymknie razem ze starym powinni siedzieć , węgiel potrzebny zima idzie , czarny nie czerwony . świeci się a to oznaka że się będzie dobrze fajczył .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
okragly_stol
Już to sprawdziłeś na miejscu czy dostałeś przekaz dnia sms
ssmentek odpowiada okragly_stol
Cenzura na bankier jak za Stalina :) Że ktoś chce się reklamować na takim portalu...

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki